زراعت صنعتی چوب با تعامل منابع طبیعی گیلان تسریع می شود

فرهاد دلق پوش در دیدلر با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان گفت: ما در حال حاضر سالانه حدود ۳ و نیم میلیون متر مکعب تولیدات و محصولات سلولزی و چوب را در استان داریم و این در حالی است که از منابع استان حدود ۹۵۰ هزار مترمکعب آن قابل تامین می باشدکه تناسبی بین این دو وجود ندارد و با توجه به راه اندازی طرح های توسعه صنعتی در چند سال آینده، تولیدات صنایع چوبی در استان به ۵ میلیون مترمکعب خواهد رسید.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از به گزارش واحد روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان؛ رئیس سازمان صمت ادامه داد: اگر بخواهیم در تامین منابع چوب از واردات کمک بگیریم باید بگویم که واردات چوب مشکلات خاص خود را داشته و نیاز به اسکله‌های اختصاصی و قرنطینه دارد و از طرفی خروج ارز از کشور را به همراه خواهد داشت لذا تکیه بر توان داخلی اولویت توسعه صنعتی گیلان است.

دکتر دلق پوش تامین منابع اولیه را حلقه مهم زنجیره تولید دانست و اظهار داشت: در این خصوص چندین بار جلسه کار گروه زراعت چوب در استان را تشکیل داده ایم و نیاز به زراعت چوب به صورت صنعتی با مقیاس بالا در آن مطرح گردید و پیگیر این قضیه هستیم تا اراضی مستعد برای تامین منابع اولیه کارخانجات معرفی شود.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به لزوم فعال سازی منابع معدنی غنی استان برای توسعه اشتغال و اقتصاد گیلان اشاره نمود و گفت: در بحث معادن ما کارگروه تعامل را داریم و بنده حتی خواستار تشکیل کارگروه تعامل ملی استانهای شمالی کشور در استان گیلان هستم.
وی خاطر نشان کرد: اخیراً در جلسه ای که با رئیس سازمان ایمیدرو داشتیم تاکید بر این شد؛ با وجود اینکه ۶۰ درصد معادن استان گیلان غیر فعال هستند و فقط ۴۰ درصد از این معادن فعالیت دارند و آن هم معادنی که عمدتاً در حوزه شن و ماسه می باشند که نیازمند تعامل و همراهی بیشتر منابع طبیعی برای فعالسازی معادن استان هستیم.

رئیس سازمان صمت گیلان استخراج سنگهای قیمتی و استخراج در عمق را در دستور کار فعالیتهای معدنی گیلان در گام بعدی طرح و عنوان کرد: در دیلمان و رودسر ؛ منابع سرب و روی مناسبی را داریم و در حال برنامه ریزی در این زمینه هستیم و در حال بررسی ایجاد شهرک صنعتی ویژه صنایع معدنی در گیلان هستیم.
وی همچنین افزود: به طور مثال برای احداث راه آهن رشت به آستارا حداقل ۲۰ میلیون تن مواد معدنی مورد نیاز است که باید تامین شود بنابراین باید توان و اراده حل مشکلات پیش رو را داشته باشیم و از تمامی ظرفیت شورای معادن استفاده نماییم و هر جا که نیاز است قوانین جدید مورد نیاز را تعریف کرده و بخشنامه ها، کارشناسی مجدد و بازنگری گردد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان خاطرنشان کرد: ما خودمان را به حفظ منابع طبیعی متعهد می دانیم و نمونه آن می توان ابطال چندین معدن که در حال آسیب رساندن به منابع طبیعی استان بودند، اشاره نمود، در حالیکه بر علیه ما نیز شکایت گردید و فشار مکتشفین متخلف راتحمل کردیم ولی از منابع طبعی دفاع کردیم. لذا از منابع طبیعی می‌خواهیم با تعامل دوجانبه با این سازمان، گره های کور فعالیت های قانونی معادن را بگشاید.

در ادامه میرحامد اختری ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری گیلان نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار اظهار داشت: با توجه به شناختی که نسبت به معادن استان دارم و در کارگروه ملی تعامل، بنده نماینده منابع طبیعی بودم و نیز در تعامل با وزارت صمت و همچنین بازدیدهای مشترک حضور داشتیم، می توان عنوان کرد که دو دستگاه درک مثبت و مشترکی از این موضوع خواهند داشت و شرایط را بخوبی رصد نموده، ضمن حفظ منابع طبیعی در ارائه راهکار درست و اصولی بتوانیم با تعامل با معادن استان و بررسی مشکلات این حوزه شاهد توسعه استان در سطح کشور باشیم.

دکتر اختری شرایط منابع طبیعی گیلان را حساس دانست و اظهار داشت: تفاهم و تعامل با رعایت ضوابط قانونی و اصول فنی کار مدنظر ماست و اعلام آمادگی نمود که از محدوده های معدنی و کارخانجات بزرگ سلولزی استان بازدید مشترک در جهت تفاهم مطلوب، مشارکت نمایند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=14041

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: