برجام و سفسطه بازی جدید اروپا و آمریکا!

بدنبال اعلام تصمیم ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، تروئیکای اروپایی و آمریکا بر اساس مدل قدیمی «بازی پوچ» و پس از برگزاری نشست مجازی مشترک با آمریکا با صدور بیانیه مشترکی از ایران خواستند که هیچ اقدام جدیدی را برای خروج از پروتکل الحاقی انجام ندهد.
در این بیانیه همچنین به ایران درباره محدودیت بازرسی ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های ایران هشدار داده شد.
بر این اساس و با تاکید بر لزوم عدم شتابزدگی در واکنش به موضوع، محورهای زیر به عنوان توصیه رسانه ای اعلام می شود:
۱- سه کشور اروپایی و آمریکا در این بیانیه موضع تکراری و غیر قابل قبول دولت بایدن را مجددا تکرار کردند و گفتند: چنانچه ایران به رعایت دقیق تعهداتش در برجام برگردد ایالات متحده نیز اقدام مشابه انجام خواهد داد و آماده رایزنی با ایران در جهت این هدف است.
در این زمینه موضع رسمی وزیر امور خارجه کشورمان این است که « تروئیکای اروپایی باید به جای سفسطه و تحمیل مسئولیت به ایران به تعهدات خود پایبند باشد و خواستار پایان دادن به میراث ترامپ، تروریسم اقتصادی علیه ایران باشد. اقدامات اصلاحی ما پاسخی به تخلفات ایالات متحده و تروئیکای اروپایی هست در صورت ترس از نتیجه آن علتش را برطرف کنید.»
۲- روز پنجشنبه بازی پوچ طرف‌های غربی با اعلام پذیرش دعوت اروپا از آمریکا براى شرکت در نشست ۱+۵ و ایران ادامه پیدا کرد و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام‌کرد: آمریکا دعوت نماینده اتحادیه اروپا را برای حضور در یک نشست گروه ۱+۵ با ایران به منظور بحث درباره یک مسیر دیپلماسی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران خواهد پذیرفت و هم زمان ایالات متحده تقاضای شکست‌خورده‌ دولت ترامپ برای اجرای مکانیسم ماشه و اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت که البته این درخواست آمریکا، پیش‌تر در زمان دولت ترامپ با رای منفی قاطع اعضای شورای امنیت سازمان ملل روبرو شده بود.
۳- وزیر خارجه ایالات متحده روز پنج‌شنبه بخش دیگری از تصمیمات آمریکا را رونمایی کرد و از اعلام آمادگی آمریکا برای گفتگو با ایران در مورد بازگشت هر دو کشور به توافق برجام خبر داد و خاطر نشان کرد که این موضوع را به سه کشور اروپایی اعلام کرده است؛ اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که ایران هیچگاه از برجام خارج نشده و مجموعه اقدامات مرتبط با کاهش تعهدات خود در برجام را وفق مواد ۲۶ و ۳۶ این توافقنامه انجام داده است.
۴- روشن است که مجموعه این اقدامات به تعبیر وزیر امور خارجه کشورمان سفسطه برای تحمیل مسئولیت به ایران است؛ بنظر می‌رسد اروپا و آمریکا با پیگیری این بازی جدید به صورت هم زمان دو هدف را دنبال می‌کنند:
اول؛ متقاعدسازی افکار عمومی داخلی و خارجی در مورد قصد آمریکا برای تغییر مسیر گذشته و بازگشت به برجام
دوم؛ تاثیرگذاری بر اراده ایران به منظور خودداری از اقداماتی که برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آغاز کرده است.
این بازی قدیمی که با رویکردی تاخیری بدنبال حفظ وضع موجود و وادارسازی ایران به اجرای تعهدات برجامی بدون دریافت هیچ امتیازی پیگیری می‌شود برای جمهوری اسلامی ایران کاملا مکشوف بوده و نمی‌تواند تاثیری بر تصمیمات اتخاذ شده برای اجرای بدون تنازل قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها» داشته باشد.
۵ – ایران بر اساس ارزیابی رفتارهای غیر صادقانه طرف‌های اروپایی و آمریکا در گذشته و تلاش آنها برای «وعده درمانی» به صراحت اعلام کرده که هیچ ارزشی برای بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام قائل نیست و تنها رفع تمامی تحریم‌ها آن هم پس از راستی آزمایی می‌تواند از نگاه تهران اقدامی مثبت تلقی شود.
۶ – سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تحولات‌ ۲۴ ساعت گذشته با اشاره به اینکه به دلیل خروج آمریکا، ١+۵ خیلی وقت است وجود ندارد، یادآوری کرده که اکنون تنها ایران است و ١+۴.
آقای خطیب زاده ضمن نمادین خواندن اقدام تروئیکای اروپایی و آمریکا و با اشاره به اینکه برای احیای ١+۵ آمریکا باید عمل کند و تحریم‌ها را بردارد تا ما پاسخ دهیم بر ترتیب کلیدی “تعهداقدامجلسه” تاکید کرده است.
۷ – رهبر معظم انقلاب با هوشمندی و پیش‌بینی رفتار طرف‌های قانون‌شکن و بدعهد در برجام که معمولا سیاست بی‌عملی و لفاظی‌های بی‌حاصل را به جای حل مسئله و عمل به تعهدات قانونی‌شان دنبال می‌کنند، روز چهارشنبه موضع صریح و قاطع ایران را اعلام کردند و فرمودند: «تا به حال وعده دادید و دیگر وعده اثری ندارد؛ امروز ایران فقط منتظر عمل است.»

کیان فروزان

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18509

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: