کنگره بین‌المللی نهضت جنگل در گیلان برگزار می‌شود

پروژه سینمایی شهید انصاری سال ۱۴۰۰ کلید می‌خورد.

به گزارش باز باران خبرو به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان،؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به آماده‌سازی طرح اولیه برگزاری کنگره بین‌المللی نهضت جنگل، گفت: این کنگره به صورت بین‌المللی سال آینده در رشت برگزار می‌شود.

فیروز فاضلی عصر روز گذشته (یکشنبه، ۳۰ شهریور) در جلسه مشترک شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و شورای حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای برگزاری کنگره بین‌المللی نهضت جنگل، اظهار کرد: به دنبال برگزاری این کنگره همزمان با یکصدمین سال شهادت میرزا کوچک جنگلی هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به آماده‌سازی طرح اولیه برگزاری کنگره بین‌المللی نهضت جنگل اشاره کرد و افزود: حضور مخاطبان خارجی از کشورهای مرتبط با نهضت جنگل در کنگره نهضت جنگل از دیگر اهداف برگزاری است.

وی با بیان اینکه بررسی و تحلیل تاریخ معاصر ایران بدون میرزا کوچک و نهضت جنگل ناقص است، گفت: مقام معظم رهبری از نهضت جنگل به عنوان مینیاتور نظام اسلامی در منطقه شمال یاد کرده‌اند.

فاضلی با تأکید بر اینکه میرزا کوچک جنگلی نخستین حکومت جمهوری شورایی را با وجهه اسلامی در گیلان برپا کرده است، اظهار داشت: متأسفانه نقش رهبر این نهضت در کنار جنبش مشروطه خواهی به خوبی مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان، نهضت جنگل را که علیه استعمار خارجی و استبداد داخلی تلاش کرد، نمونه عالی تأثیرگذاری بر فرهنگ سیاسی کشور؛ و میرزا کوچک را فراتر از دید ملی دانست و ادامه داد: باید به نقش کشورهای بیگانه و شخصیت‌های مؤثر در شکل‌گیری نهضت جنگل توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه برگزاری کنگره بین‌المللی نهضت جنگل در معرفی و بازشناسی تاریخ نهضت جنگل و معرفی ارزش‌های والای این نهضت، مهم و حائز اهمیت است، تصریح کرد: محورهای کلی این کنگره، سیاسی، نظامی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، مأخذ شناسی، اسناد و کتابخانه‌ها است.

فاضلی گفت: ۲۲ محور موضوعی از جمله وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم در آستانه نهضت جنگل، زندگی میرزا کوچک، نقش روحانیون در هدایت گروه‌های مردمی، تأثیر نهضت جنگل بر مبارزات ملی و مذهبی پس از خود و بازتاب نهضت جنگل در آثار ادبی معاصر برای این کنگره مورد تبیین قرار گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، انجمن جامعه‌شناسی و کتابخانه ملی را از دیگر دست اندرکاران این همایش علمی دانست و گفت: تولید پروژه سینمایی «شهید علی انصاری»، سال آینده به‌صورت مستند آغاز می‌شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=13688

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: