استاد معین نقش مهمی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ایران سابقه ۱۰ قرنی در فرهنگ نامه نویسی دارد، گفت: استاد معین سهم قابل توجهی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشته است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سید عباس صالحی، شامگاه پنجشنبه (١٣ تیر ٩٨) در مراسم چهل و هشتمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین (خالق لغت‌نامه معین) که در کنار آرامگاه وی در آستانه‌اشرفیه برگزار شد، با اشاره به دیدار خود با احمد سمیعی گیلانی در بدو ورود به این استان، اظهار کرد: سمیعی گیلانی بیش از ۷۰ سال به فرهنگ و ادب این مرز و بوم خدمت کرده است.

وی با بیان اینکه استان گیلان نمونه‌های بسیاری از این مفاخر، اندیشمندان، فرهیختگان و علمای بزرگ دارد که استاد معین یکی دیگر از این نمونه‌ها است، گفت: استاد معین یک شخص نیست بلکه نماد است نمادی ماندگار از تلاش و کوشش برای حفظ فرهنگ و ادب ایران اسلامی است.

صالحی در ادامه با بیان اینکه فرصتی است که نسل آینده بدانند امثال استاد معین‌ها چگونه توانستند با تلاش و کوشش و تحمل سختی‌های بسیار به این درجه و جایگاه برسند، بیان کرد: وی از کودکی یتیم بود و از نعمت داشتن پدر و مادر محروم شد اما با سخت کوشی به جایگاه والایی در فرهنگ و ادب فارسی رسید.

وی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای استاد معین تعلیم و تربیت و پرورش شاگردان خوب بود، تصریح کرد: استاد معین در زندگی خود کارهای بزرگی انجام داده و خدمات قابل توجهی به فرهنگ و ادبیات ایران ارائه کرد اما مهم‌ترین خدمت او تهیه فرهنگ نامه معین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سابقه ۱۰ قرنی فرهنگ نامه نویسی ایرانیان از قرن پنجم نیز اشاره کرد و ادامه داد: استاد معین در فرهنگ نامه خود بیش از ٢٠٠ هزار لغت از زبان‌های بیگانه گردآوری کرده است.

وی با بیان اینکه استاد معین به دلیل شناختش از فرهنگ نامه نویسی سهم قابل توجهی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشته است، افزود: نقش استاد معین مستقل و به عنوان کمک حال اصلی است.

صالحی در ادامه با اشاره به اینکه استاد معین از سال‌های ۳۴ تا ۴۵ مسئولیت لغت نامه دهخدا را نیز بر دوش داشت، گفت: اگر مجموعه عظیمی به عنوان لغت نامه دهخدا داریم سهم قابل توجهی از آن به واسطه مدیریت ۱۱ ساله دکتر معین در جمع آوری آن بوده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ فارسی معین در شش جلد با تلاش بسیار استاد معین تهیه شد، بیان کرد: چهار جلد این فرهنگ مربوط به لغات، یک جلد ترکیبات و یک جلد نیز درباره اعلامات است که کاری بس بزرگ بوده است. فرهنگ نامه معین دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که باب تازه ای در فرهنگ نامه نویسی ایران ایجاد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد پشت فرزانگی را درس بزرگان برای ما عنوان کرد و گفت: باید از این بزرگان درس بیاموزیم.

در پایان این مراسم از جمعی از فرهیختگان شهرستان آستانه‌اشرفیه تجلیل و تقدیر شد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2328

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: