اختصاص معادل عیدی کارکنان دولت به هنرمندان عضو صندوق

اختصاص صد در صدی اعتبار صندوق اعتباری هنر به وزارت فرهنگ

باز باران خبر/ مدیرعامل، اعضای هیات مدیره صندوق اعتباری هنر و جمعی از فرهیختگان و هنرمندان پیشکسوت و نامدار کشور با دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری در محل سالن یاران شهید بهشتی این سازمان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار سیدحسین سیدزاده مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر از دکتر  نوبخت که در شرایط کرونایی و فشارهای ناشی از تعطیلی کسب و کار  هنرمندان و اصحاب فرهنگ؛ همچنان احوالپرس آنان بوده و موجبات دلگرمی هنرمندان و فرهیختگان را فراهم‌ می‌کند تقدیر و تشکر کرد.

وی با اشاره به اینکه این نشست دومین دیدار هنرمندان با دکتر نوبخت است؛ گزارشی از توزیع اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه کشور در صندوق اعتباری هنر از جمله طراحی هنر کارت ارائه کرد و گفت: هنر کارت، کارت شناسایی اعضای صندوق اعتباری هنر است؛ این کارت تمامی تعاملات اعضا از جمله خدمات بیمه ای، تسهیلات، طرح تکریم، کمک مستمری و… را پوشش می دهد و تاکنون بالغ بر ۶۱ هزار نفر از اعضای این صندوق در سراسر کشور از این کارت بهره‌مند شده‌اند.

در ادامه جلسه روند شکل گیری و اختصاص هنر کارت به هنرمندان سراسر کشور که اعضای صندوق اعتباری هنر هستند در قالب کلیپ به روایت تصویر به سمع و نظر اعضای حاضر در جلسه رسید

صنوف هنری، از اولین صنوف آسیب‌پذیر ناشی از کرونا بودند

دکتر شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر در این نشست از کمک‌های موثر دکتر نوبخت که در شرایط سخت کرونایی و تحریم به گرمی دستان هنرمندان را فشرد؛ تشکر کرد و گفت: به دلیل تعطیلی سالن‌های تئاتر، سینماها و گالری‌ها ناشی از  شیوع کرونا این صنوف از اولین صنوف آسیب پذیر در این ایام بودند. متاسفانه به همین دلیل شاهد بیکاری این قشر از هنرمندان جامعه بودیم.

وی خواستار کمک به هنرمندان در پایان سال و در آستانه ایام نوروز شد و افزود: درخواست دیگر من، نگاه جدی به بودجه خدماتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مساعدت ۱۲۰ میلیارد تومانی سازمان برنامه و صدور هنر کارت

در ادامه حمیدرضا نوربخش عضو هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به اینکه هنرمندان دکتر نوبخت را یار،  مددرسان و عضوی از خانواده خود می‌دانند، گفت: مساعدت ۱۲۰ میلیارد تومانی آقای دکتر نوبخت به هنرمندان با توجه به شرایط اخیر گرچه مختصر بود ولی جامعه هنری از آن خیلی بهره گرفت و کارساز بود.

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: در بخش موسیقی سه بخش آموزش، اجرا و تولید داریم. به دلیل شرایط سخت کرونایی علاوه بر عدم اجرا و تولید با کاهش ۷۰ درصدی فعالیت‌های آموزشگاه‌های موسیقی نیز روبرو شدیم. هنرکارت اتفاق بزرگی در این مقطع بود و با استقبال و سپاسگزاری‌های هنرمندان در سراسر کشور روبرو شد. همچنین درخواست مساعدت نوروزی و نیز افزایش صددرصدی بودجه حمایتی هنرمندان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دکتر نوبخت را داریم.

نیاز به صندوق بیمه هنرمندان

منوچهر شاهسواری عضو هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل خانه سینما از سخنرانان دیگر این نشست ضمن سپاسگزاری از دکتر نوبخت، گفت: شما دومین مدیر دولتی هستید که برای دومین بار با اعضای هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر دیدار می کنید. وی خواستار تبدیل صندوق اعتباری هنر به صندوق بیمه هنرمندان شد.

درخواست تخصیص ١٠٠درصدی اعتبارات هنرمندان

در ادامه جلسه لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عنایت‌های ویژه دکتر نوبخت به بخش فرهنگ و هنر سخن گفت و افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین بد بودن شرایط بودجه‌ای کشور یکی از بهترین سالها را سپری کردیم. علاوه بر توزیع مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان از سوی صندوق اعتباری هنر، در بخش اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به کسب و کارهای هنری نیز دو فاز پیش بینی شد؛ فاز اول تخصیص بخشی از اعتبارات اشتغال به صندوق کارآفرینی بود. فاز دوم مربوط به حوزه نشر و مطبوعات است که قرار بود تخصیص ۸۰ درصدی داشته باشیم اما تا امروز فقط ۵٠ درصد تخصیص داشته‌ایم.

وی خواستار دستور دکتر نوبخت برای تخصیص ١٠٠درصد اعتبارات به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و افزود: امیدوارم به این ترتیب بتوانیم بخشی از حمایت هایمان را در صندوق اعتباری هنر انجام دهیم. البته در ماه‌های گذشته درخواست کمک معیشتی ۲۰۰ میلیارد تومانی را ارائه دادیم که تاکنون منابعش تامین نشده است.

ایرج راد، پرویز یشایایی و فرشته طائرپور از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه بودند که از عنایات ویژه دکتر نوبخت به اصحاب فرهنگ و هنر سپاسگزاری کردند.

عیدی معادل کارکنان دولت به اصحاب فرهنگ و هنر

پس از سخنرانی پیشکسوتان هنر و فرهنگ حاضر در این نشست دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشکر و قدردانی از حضور فرهیختگان و هنرمندان پیشکسوت گفت: ارادت بنده و همه کسانی که قدرشناس انسان‌های فاخر و بزرگ کشور هستند ناشی از توانایی و شایستگی خود آن بزرگان است. به همین جهت اینجانب به عنوان یکی از آحاد جامعه، به شما افتخار می کنم و از اینکه چنین مجالستی امروز هم برای دومین بار در همین فضا شکل گرفت، بسیار خرسند هستم.

وی افزود: در جلسه گذشته بخاطر رخداد ناشی از کرونا که در کشور پیش آمد توافقاتی با هم کردیم و من در تکمله آن توافقات صورت گرفته از مدیرعامل صندوق اعتباری هنر جویای چگونگی انجام و اقدام کار بودم. با همه محدویت ها در شرایط سخت اقتصادی و عوارض ناشی از شیوع کرونا تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹ هر آنچه را که مستقیما با برنامه‌های صندوق اعتباری هنر مرتبط است همه ردیف‌ها و تخصیصات مرتبط به این صندوق را به صورت صد درصد پرداخت خواهم کرد و نیز آمادگی دارم تا ۱۵ اسفند اعتباری برای اصحاب هنر و فرهنگ صندوق اعتباری هنر معادل عیدی کارکنان دولت اختصاص یابد.

رییس برنامه و بودجه کشور گفت: معتقدم پتانسیل طراحی نظام بیمه‌ای و تامین اجتماعی برای هنرمندان در قالب صندوق و یا هر شکل دیگری در دولت هست و من درخصوص این موضوع اعلام آمادگی می‌کنم.

در پایان این نشست با اهدای هنرکارت از سوی دکتر نوبخت به جمعی از پیشکسوتان و نامداران عرصه هنر و فرهنگ حاضر در جلسه، از آنان تقدیر شد. همچنین از سوی صندوق اعتباری هنر نیز با اهدای هنر کارت افتخاری به دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از خدمات و عنایات ویژه ایشان نسبت به اصحاب فرهنگ و هنر قدردانی به عمل آمد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18530

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: