هیچ‌ گاه کرونا در ایران انکار نشد

باز باران خبر/ رییس جمهور گفت: فقط در ۱۲ شهرستان شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا؛ حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه امروز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد کرد: امروز شاهد این هستیم که در روند بیماری کرونا در کل کشور شرایط رو به بهبود است و فقط در ۱۲ شهرستان در کل کشور شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند.

وی افزود: همه این موفقیت‌ها مرهون تلاش مردم و اعتماد آنان به تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی کرونا و نیز تلاش مسئولان در کنترل و نظارت این بیماری بوده است.

روحانی با بیان اینکه در کنار مردم، اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی و نیروهای ناجا، هلال احمر، موسسات مردم نهاد و بسیج هم تاثیر فراوانی داشته است، یادآور شد: امیدواریم با تلاش مردم و مسئولان رقم فعلی مرگ و میر بازهم کاهشی باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه هر زمان ما حس کنیم که دیگر مساله کرونا حل شده است و عادی‌انگاری شود مشکلات بیشتر می‌شود، گفت: این بیماری یک بیماری است که تنها بحث پزشکی درباره آن مطرح نیست. بحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را هم در بر می‌گیرد و در سطح جهان هم به همین شکل صدماتی را وارد کرده است.

وی افزود: البته که سلامت اول است اما فقط این نیست، اقتصاد و زندگی مردم هم هست و باید همه این موارد را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم.

رییس جمهور با بیان اینکه آزموده را آزمودن خطا است،‌ گفت: در این مدت هم مشاهده کردیم هر موقع ازدحام زیاد شد و اجتماعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافت،‌ بلافاصله با پیک بیماری در بخش‌های مختلف مواجه شدیم.

وی با اشاره به ابعاد مختلف کرونا گفت: این بیماری سبب شده رشد اقتصادی دنیا منفی ۳ شود و ضربه بسیار شدیدی نیز به اشتغال وارد شود.

روحانی ادامه داد:‌ کرونا در بعضی از امور مانند گردشگری،‌ ورزش، مسائل فرهنگی،‌ آموزشی به شدت اثر گذاشته و حادثه عجیب و بی‌نظیر در یک قرن اخیر است.

رییس جمهور با بیان اینکه ما از آغاز این بیماری یعنی روز آخر بهمن ۹۸ در این باره نه تعلل کردیم و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم، تصریح کرد: هرچند که برخی این موضوع را انکارکردند اما به محض اینکه چهارشنبه ۳۰ بهمن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت اعلام کرد که ما متوجه شدیم دو نفر کووید ۱۹ مثبت اعلام شده است،‌ بلافاصله همان موقع اعلام کردم که به مردم اطلاع بدهید. با اینکه شب انتخابات بود و تقریباً کار برای ما سخت بود و شرایط آسانی نبود،‌ اعلام کردیم که مردم باید این مساله را بدانند.

 وی یادآور شد: ما حادثه را پذیرفتیم و این خیلی مهم است که اسم آن را بحران یا هر نامی که برای آن بگذارید را قبول کرده بودیم. برخی از کشورها منکر کرونا بودند و می گفتند خبری نیست برخی از کشورها مانند آمریکا و آقایی که رییس جمهور بود و چند هفته دیگر هم رییس جمهور هست،‌ ادعا می کرد که اصلاً خبری نیست و فقط یک عطسه و سرماخوردگی است و نیاز به انجام کار خاصی نیست. یعنی انکار کردن بالاترین سنگ اندازی در روز اول و در مسیر حرکت است.

روحانی با بیان اینکه هیچگاه از سوی ایران انکاری در مورد کرونا صورت نگرفت، تصریح کرد: رویکرد ما  پذیرش مساله بود و بلافاصله پاسخ به هنگام انجام شد. اگر مساله را ما متوجه شدیم ولی در اجرای آن تاخیر روا بداریم و بگویم فردا یا ۱۰ روز دیگر آن را انجام می دهیم که اینگونه نبوده است. البته در همان روزهای اولیه که برای مقابله کار را آغار کردیم، در بعضی از استان ها و شهرها کمی به هم ریختگی ایجاد شد و هر استانی کاری انجام می داد که  نگرانی عمومی ایجاد شده بود.

رییس جمهور با یادآوری اینکه ما در ۶ اسفندماه ۹۸ به صراحت اعلام کردیم که باید به جز مواردی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می کند سایر کارها طبق روال معمول انجام شود، اظهار کرد: در آن زمان در یک تا دو استان همه چیز به هم ریخته بود و اعلام کردیم فقط  یک جا است که می تواند اعلام تعطیلی کند یا مواردی اعلام کند و آن ستاد ملی مقابله با کرونا است. غیر از ستاد ملی مقابله با کرونا،‌ فرد، مقام یا اشخاص دیگری حق مداخله نداشتند و این بر مبنای  مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود که رهبری نیز آن را تایید کردند و همان هم مبنای کار ما بود.

وی تأکید کرد: استراتژی ما نیز از ابتدا مشخص بود. بعضی از کشورها دچار استراتژی سردرگمی شدند و نمی دانستد چه کاری باید انجام دهند ولی اقدامات ما از اول کاملا روشن بود و آمادگی بسیار بزرگی در روزهای اولیه، هم بهداشت درمان و هم نیروهای مسلح داشت و همه به میدان آمدند

روحانی با تاکید بر اینکه مبنای ما برای مقابله با کرونا از ابتدا مبتنی بر علم‌گرایی بود، گفت: هیچ زمان دنبال پندارگرایی و خرافات نبودیم. دولت و وزارت بهداشت همیشه بر مبنای اصول علمی حرکت کرد و متخصصان ما به خوبی و روشنی اعلام کردند که حرف آنان با متخصصان دنیا و با آنچه که وزارت بهداشت جهانی می‌گفت، همسان بود بنابراین ما پندارگرایی نکردیم و با عمل‌گرایی حرکت کردیم.  

رییس جمهور افزود: خوشبختانه اعتماد سیاسی و اجتماعی در کشور به خوبی حفظ شد و ما با بحران اعتماد روبرو نشدیم. مردم نسبت به دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت تردید نکردند و واقعا مردم همکاری کردند. در ایام فروردین همه مغازه‌ها در کشور بسته شد و به تدریج ابتدا استان‌ها را باز کردیم و در مرحله بعد تهران را باز کردیم. مردم از روز اول با ستاد بودند و  اعتماد برای همیشه حفظ شد البته عده‌ای از رسانه‌های بیگانه ضد ایرانی کارهایی کردند که همیشه ناموفق بودند و در این داستان هم ناموفق بودند.  

وی با اشاره به توانمندی نیروی متخصص درمانی و امکانات و شرکت‌های دانش بنیان و تولیدی، گفت: ما در زمینه ماسک خیلی سریع توانستیم تهیه و تولید داشته باشیم و محصولات را به وفور و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهیم. در موارد شست و شو و بهداشتی، اکسیژن، ونتیلاتور، سی تی اسکن کار فوری شروع شد و همه امکانات تجهیز شد و امروز هم در شرایط نسبتا خوبی هستیم.  

روحانی با اشاره به کنترل مناسب محیط‌های اجتماع برخی از افراد، گفت: برای مراکزی مانند سالمندان، معلولین، سربازخانه‌ها و زندان‌ها رعایت پروتکل‌ها بیش از حد معمول باشد به گونه‌ای که مطمئن شویم که همه مراکز عاری از ویروس است.

رییس جمهور با بیان اینکه صرفاً رعایت ماسک زدن و شستن دست و فاصله اجتماعی برای مقابله با کرونا کافی نیست، گفت: تمام دستور العمل‌ها باید رعایت شود تا ما را از این ویروس نجات بدهد. مخصوصا الان که فصل زمستان و سرما است و مردم در خانه‌های دربسته هستند که منافذ و پنجره‌ها را برای جلوگیری از ورود سرما می‌بندند، ممکن است تهویه هوا مناسب نباشد و همه در مکان کوچکتری جمع می‌شوند و در این شرایط ممکن است مشکل پیش بیاید.

رییس جمهور افزود: وقتی فردی که ناقل بدون علامت است داخل خانواده می‌آید و کنار هم هستند، در خانه ماسک نمی‌گذارند و فاصله‌های اجتماعی هم معمولاً رعایت نمی‌شود. اگر این این قضیه به دورهمی خانوادگی بدل و یک خانواده تبدیل به چند خانواده شود  و ۲۰ نفر در یک فضای کوچک در بسته اجتماع کرده باشند، از آنجا که این اجتماع ۵ دقیقه‌ای نیست، احتمال آلوده و مبتلا شدن بسیار بالا است.

روحانی گفت: یک نفر مبتلای بی علامت ممکن است ۲۰ تا ۳۰ نفر را آلوده و مبتلا کند و اگر آنان بیماری زمینه‌ای داشته باشند و سن آنان هم بالا باشد، خطر جانی وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که مردم در این شرایط و در این فصل پیش از همیشه مراعات کنند.

رییس جمهور با بیان اینکه آمار ما خوشحال کننده است و همه نمودارهایی که داشت به سمت آسمان می‌رفت، سر به زیر و متواضع شدند، تصریح کرد: این به خاطر تلاش‌های همه متخصصین و ناظران و همراهی مردم بود که امروز ما شاهد هستیم. خدای ناکرده یک شب یلدایی می‌تواند این شرایط خوب را برعکس کند و به هم بریزد خانواده ها دور هم جمع شوند یک نفر آلوده باشد و همه را مبتلا کند و ما دو هفته بعد از شب یلدا ممکن است شاهد موج جدید و موج مرگ و میر باشیم؛ لذا از همه مردم می‌خواهم مراعات کنند.

روحانی یادآور شد: قرار شد هم قرارگاه عملیاتی ما هم برای این شب فکر کنند و هم صدا و سیما برای شب یلدا برنامه های خوبی را آماده کند این موضوع مراقبت می‌کنند. از مردم خواهش می کنم این شب یلدا مجازی و الکترونیکی برقرار شود و از طریق مجازی به یاد هم باشیم و حال هم را بپرسیم.

رییس جمهور با اشاره به پیش رو بودن ایام فاطمیه و همچنین جشن‌های رجب و شعبان، گفت: همه جا باید دستورالعمل را رعایت کنیم تا به واکسن و شرایط مطمئن برسیم.

وی با بیان اینکه همه اقدامات لازم برای ساخت واکسن در داخل و واردات خارجی صورت گرفته و انجام خواهد شد، گفت: دولت آماده است هر اقدام و کمکی که لازم باشد به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند و برای خرید واکسن با توجه به اینکه هنوز سازمان جهانی بهداشت واکسنی را تایید نکرده است اما دستور دادیم هر واکسنی که وزارت بهداشت موثر بداند، خریداری شود و بانک مرکزی هم هماهنگ است و مشکلی در این زمینه نداریم.

روحانی اظهار کرد: این واکسن‌ها را وارد می کنیم تا کادر درمان که پرریسک هستند، از این واکسن‌ها استفاده کنند تا شرایط بهتری فراهم شود و واکسن های بیشتری در اختیار قرار بگیرد.

انتهای پیام

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=16999

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: