نشست صمیمانه مدیران کل دادگستری و حفاظت محیط زیست گیلان با تشکل های زیست محیطی بندر انزلی

باز باران خبر/ نشست صمیمانه رییس کل دادگستری گیلان و مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با تشکل های مردم نهاد محیط زیست شهرستان در  قلم گوده بندر انزلی برگزار شد.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان؛در راستای بررسی وضعیت تالاب بین المللی انزلی رئیس کل دادگستری گیلان، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همچنین دادستان شهرستان بندرانزلی به همراه مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با گروه های مردم نهاد و فعالان زیست محیطی  انزلی دیدار و گفتگو کردند. در این نشست صمیمی که بیش از پنج ساعت به طول انجامید ، حجت الاسلام و المسلمین خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان گفت : خداوند در خلقت محیط زیست  و تالاب و اکوسیستم های طبیعی نظم و توازن خاصی برقرار نموده است و هر جا که انسان به آن دست اندازی می کند  این تعادل و توازن بر هم میخورد .
ایشان با بیان مشکلات تالاب انزلی از جمله آلودگی و رویش بیش از حد گیاه مهاجم سنبل آبی گفت : تالاب بین‌المللی انزلی به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های کشور در حوزه زیست محیطی است که باید با بررسی راهکارهای مناسب و عملیاتی از تمام توان برای مقابله با گیاه سنبل آبی و گسترش این گیاه مهاجم در سطح تالاب انزلی استفاده کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی افزود : با کمک گروه های مردم نهاد ، شرکت های دانش بنیان، دستگاه های مجری و همچنین جوامع محلی حاشیه تالاب می توان گسترش گیاه مهاجم سنبل آبی را کنترل کرد.وی همچنین اظهار داشت هرگونه شکار تفریحی ممنوع و مصداق جرم محسوب می گردد . 
در ادامه مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت  :  در راستای نظم بخشی  و برنامه ریزی مناسب تر  احیا و حفاظت  از تالاب بین المللی انزلی دبیرخانه تالاب در محیط زیست گیلان تشکیل و برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدتی در این راستا در دست اقدام  است که امیدواریم با همکاری تمامی دستگاهها و دست اندرکاران و ذینفعان تالاب همچنین تعامل و همکاری با سازمانهای مردم نهاد استان و شهرستان بندرانزلی و جوامع محلی بتوانیم  با توان بیشتری در جهت حفاظت و احیا تالاب انزلی گام برداریم وبتوانیم در آینده تالاب انزلی را به یکی از مهمترین مراکز اکوتوریسم و گردشگری کشور تبدیل نماییم .  
ایشان در ادامه افزود : با توجه به دستورالعمل صادره از سازمان متبوع در سال جاری  هرگونه شکار پرندگان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و اداره کل  حفاظت محیط زیست گیلان نیز تا کنون هیچ گونه مجوز شکار و صیدی صادر نکرده است.
ساسان کفایی همچنین از در نظر گرفتن اعتبارات ویژه دولت برای اجرای طرح ۷ ساله احیای تالاب انزلی خبر داد و افزود : ۲ هزار و ۵۵۸ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح حفاظت و احیای تالاب انزلی  در نظر گرفته شده است. وی   به مشکلات گسترش گیاه سنبل آبی اشاره و خاطرنشان کرد : گیاه سنبل آبی سرعت رشد بسیار بالایی دارد و با توجه به اینکه گسترش این گیاه مهاجم تاثیر زیادی در اکوسیستم تالاب انزلی دارد بایستی با تمام توان و استفاده حداکثری از مشارکت کلیه ذینفعان محلی و دستگاههای مرتبط و متولی حفاظت از تالاب به مبارزه مکانیکی با این گونه پرداخت .
احمد آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز گفت : تکثیر گیاه مهاجم و غیر بومی سنبل آبی بر اکوسیستم منطقه تاثیر دارد و مشاهده شده که برخی از مراکز اقدام به فروش این گیاه مهاجم کرده اند که تخلف محسوب می شود و باید با استفاده از ظرفیت های قانونی با این امر مقابله شود.
سید رحمان سید زاده دادستان بندرانزلی نیز با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در روند احیای تالاب بین المللی انزلی در کنار مردم است گفت : راهکارهای موجود برای مقابله با گیاه سنبل آبی باید با پشتوانه های علمی و استاندارد مورد بررسی قرار گیرد و در این امر واحد های دانش بنیان و گروه های مردم نهاد نیز نقش مهمی در ارائه آموزش به جوامع محلی دارند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=15142

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: