مشکلات و معضلات ورزش و جوانان در جامعه امروزی


یادداشت / سید رضا میرحسینی 

  یکی از مهمترین معضلات ورزش و جوانان در چندسال گذشته واگذاری اماکن ورزشی دولتی به بخش خصوصی است؛ طبق اصل ۴۴ ماده ۸۸ قانون اساسی هرساله اماکن ورزشی دولتی از طریق مزایده به بخش خصوصی اجاره داده می‌شود که همین موضوع موجب محروم سازی بسیاری از مربیان، قهرمانان و هیات های ورزشی از حداقل امکانات ورزشی می باشد.

 در این زمینه لازم است نمایندگان مجلس نسبت به این قانون بازنگری دقیقی انجام دهند و همانگونه که مستحضرید جوانان بیشترین مخاطبین ورزش هستند و اگر به آمار نگاه کنیم خواهیم دید که افراد زیادی در رشته های مختلف ورزشی مشغول به فعالیت هستند ولی از امکانات ورزشی خوبی برخوردار نیستند.

  هرساله بخاطر رقابت شدید افراد در مزایده های اماکن ورزشی قیمت سانس های ورزشی افزایش یافته و عملا هزینه ورزش کردن در بسیاری از رشته ها بسیار گران شده و کار بجایی رسیده که بسیاری از مربیان ورزشی قادر نیستند برای قهرمان پروری اقدامات موثری انجام دهند و حتی بسیاری از آنها هیچ انگیزه ای جهت حضور در دوره های آموزشی و استاژهای ورزشی ندارند که همین امر باعث دلسردی بسیاری از قهرمانان و ورزشکاران شهر و استان گیلان شده است.

   مسئله بعدی که بسیار مهم است وجود رؤسای ناکارآمد هیات های ورزشی در سطح شهرستان و استان می باشد، در سال‌های گذشته شاهد بودیم افراد بخاطر پیشبرد اهداف سیاسی و انتخاباتی خود تمایل زیادی به حضور در رأس هیأت های ورزشی داشتند و این در حالیست که بیشتر این اشخاص هیچ گونه تخصصی در این زمینه نداشته و حتی قادر نبودند اعتبارات لازم را در این زمینه مهیا کنند و عملا برای پیشبرد اهداف ورزشی و گسترش رشته تخصصی خود هیچ برنامه ای در سر ندارند.

 به وجود آمدن چنین مشکلاتی در ورزش باعث دلسردی جامعه ورزشی و قهرمانان ورزشی می شود که لازم است مدیران ورزش و جوانان نسبت به گماردن افراد در رأس هیأت های ورزشی دقت بیشتری داشته باشند و اگر در این زمینه غفلت شود، مطمئن باشید فاصله گرفتن جوانان و ورزشکاران از ورزش پیامد خوبی برای جامعه نخواهد داشت.  

شاید یکی بزرگترین آفت‌های ورزش و جوانان وجود افراد بی کفایت و نالایق در رأس هیأت های ورزشی سطح استان  می باشد و نباید از این مسئله بسیار مهم غافل شد. توسعه ورزش همگانی و گسترش ورزش پهلوانی و قهرمانی در جامعه باعث می گردد جوانانی غیور، با اراده ، سالم و تندرست داشته باشیم و هرروز به سمت پویایی و موفقیت گام های موثری برداریم.

  یکی از بزرگترین تهدید های امروز جامعه ایرانی اعتیاد به مواد مخدر می باشد که حضور افراد جامعه در عرصه ورزش و قهرمانی باعث می گردد تا از این بلای خانمانسوز دور مانده و هیچ وقت به سمت اعتیاد نروند. 

ایجاد انگیزه در جوانان ورزشکار ،گسترش فضاهای ورزشی ، میدان دادن به مربیان و پیشکسوتان باعث می گردد گام های موثری در توسعه ورزش قهرمانی برداشته شود.

 مشکلات ورزشی بارها از طریق جلسات مختلف با مسئولین امر مورد مطالبه گری قرار گرفته ولی متاسفانه اقدامات موثری در این زمینه صورت نگرفت!

 البته موضوع دیگر که بسیاری از مربیان با سابقه ورزشی را نگران نموده نداشتن بیمه و بازنشستگی در دوران پیری می باشد، همانگونه که مطلع هستید مربیان حرفه ای بیشتر اوقات خود را در تمرینات و باشگاه های ورزشی سپری می‌کنند که در قبال آن شهریه ای اندک از هنرجویان دریافت می‌نمایند، این در حالیست که طی سال‌ها تمرین مداوم بارها دچار آسیب دیدگی نیز می‌شوند؛ لذا شایسته نیست کسانی که باعث رشد و پیشرفت جوانان این مرز و بوم شده اند در دوران پیری بدون بیمه و بازنشستگی در زندگی شخصی خود دچار بحران های مالی شدید باشند، مسئولین کشوری باید راهکاری مناسب برای این مسئله مهم پیدا کنند. 

  بر این باوریم که زندگی سالم برخورداری از روح و جسم سالم است که ورزش می‌تواند نقش بسیار موثری در تامین آن داشته باشد. ورزش نه تنها سبب تقویت جسم و توان بدنی فرد می‌شود بلکه آرامش روحی و روانی افراد را نیز به دنبال دارد .ورزش در عصر کنونی که در آن زندگی می‌کنیم به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه محسوب می‌شود و بعید است جامعه ای پیدا شود که پیشرفته بوده اما در بُعد ورزش عقب افتاده باشد، زیرا ضرورت پیشرفت یک جامعه داشتن جوانانی قدرتمند ، سالم و تندرست است . چنانچه افراد جامعه به سوی ورزش گام بردارند بسیاری از بزهکاری ها را می‌توان در جامعه کاهش داد؛ چون ورزش ارتباط مستقیمی با مسائل اجتماعی دارد و اگر بنا باشد جامعه ای موفق و پویا داشته باشیم نمی‌توانیم فعالیت های ورزشی را نادیده بگیریم.

روی این اصل با وجود آمار بالای بیکاری جوانان و همچنین بلای خانمانسوز اعتیاد بهتر است مسئولین در توسعه ورزش همگانی ، گسترش ورزش قهرمانی و فضاهای ورزشی، کاهش هزینه های ورزشی و بازنگری در برخی از قوانین واگذاری اماکن ورزشی اقدامات مفید و موثری انجام دهند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=29595

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: