مدارس را تعطیل نکردیم که بروید شمال! / مسافر ورودی به گیلان ۲۰ درصد افزایش یافت

دبیر ستاد ویژه مدیریت پیشگیری از آلودگی با ویروس کرونا و معاون وزیر بهداشت ادعای نماینده شهر قم در مورد کشته شدن ۵۰ نفر بر اثر کرونا در این شهر را تکذیب کرد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در یک نشست خبری که در ستاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: اخبار منتشر شده در زمینه فوتی‌های قم را تکذیب می کنم اگر حتی نصف و یک چهارم این آمار هم درست بود، من استعفا می دهم. کسانیکه ادعایی درباره تعداد فوت شده‌ها بر اثر این ویروس دارند طی نامه‌ای رسمی و محرمانه اسامی را به ما اعلام کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه مبتلایان و فوت شدگان به دلیل ویروس کرونا هیچ دستگاهی بجز وزارت بهداشت آمار رسمی ندارد، افزود: از روز گذشته تاکنون آمار فوتی‌های ویروس کرونا چهار نفر افزایش پیدا کرده و شمار قربانیان کرونا به ۱۲ نفر رسیده است.

دبیر ستاد ویژه مدیریت پیشگیری از آلودگی با ویروس کرونا همچنین اظهار کرد که در حال حاضر ۹۰۰ نفر در کشور علایم شبیه آنفلوآنزا و کرونا دارند.

حریرچی این را هم گفت که نتیجه تست کرونا رییس دانشگاه علوم پزشکی قم هم مثبت اعلام شده است.

به گفته وی، در حال حاضر دو بیمارستان در قم مشغول فعالیت است که یکی از آن‌ها با ظرفیت ۸۰ درصدی و دیگری با ظرفیت ۲۰ درصدی پر شده‌اند.

وی درباره تست کرونا نیز اظهار کرد: اگر در خانواده‌ای یک نفر به ویروس مبتلا شده باشد و نتایج آزمایش‌اش مثبت باشد از سایر اعضا که علائم آنفلوآنزا دارد تست گرفته نمی‌شود چرا که یک خانواده همزمان نمی‌تواند به چند ویروس مختلف مبتلا شوند.

حریرچی ادامه داد: از زمانی که ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرد، ما در کشور خود آموزش‌های لازم در این زمینه را به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و سایر مردم را دادیم. در حال حاضر شرایط در کشور تقریبا به ثبات رسیده و توانستیم مشکل را به حداقل برسانیم. از همگان می‌خواهیم که اشتباه نکنند و فکر نکنند که اگر مسائل را به صورت تشدید یافته بیان کنند مسئولان از خواب بیدار می‌شوند.

معاون وزیر بهداشت افزود: این‌که ما مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کنیم به معنای این نیست که مردم به سفر روند در حال حاضر اعلام شده است که ورودی به استان گیلان ۲۰ درصد بیشتر شده است که این موضوع اصلا نشانه خوبی نیست.

به گفته حریرچی، بعد از استان قم، دومین استان از نظر شدت درگیری استان “گیلان” است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه با قرنطینه به هیچ عنوان موافق نیستیم، گفت: قرنطینه برای قبل از جنگه جهانی اول برای طاعون و وبا است و چینی ها نیز در حال حاضر از قرنطینه ای که شده راضی نیستند. قرنطینه تبعاتی دارد و ما با قرنطینه موافق نیستیم.

حریرچی در عین حال گفت: برخی کشورهای مختلف تعداد مبتلایان و فوت شده‌ها را کتمان می‌کنند. بر اساس برخی آمار غیر رسمی ۱۸ نفر در یکی از کشورهای جنوبی همسایه ما فوت شده‌اند که به هیچ وجه اعلام رسمی نشده است.

دبیر ستاد ویژه مدیریت پیشگیری از آلودگی با ویروس کرونا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته می‌شود برخی از بیمارستان‌های خصوصی مانع استفاده کادر درمانی از پوشش می‌شوند، گفت: استفاده از لباس های مختلف سطح بندی دارد.  اگر دکتری کسانی را می‌بیند که دارای علائم حاد تنفسی هستند باید از ماسک خاصی استفاده کند. در حل طبق سطح‌بندی و پروتکلی که از حدود یک ماه و نیم پیش اعلام کردیم، معلوم شده است که چه کسی باید چه چیزی استفاده کند.

وی در ادامه در مورد نحوه دفن قربانیان کرونا گفت این موضوع پروتکل کاملاً مشخصی که از پیش تعیین شده دارد و برای سازمان جهانی بهداشت است و عین آن اجرا می شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم اینکه وزیر بهداشت هفته گذشته اظهار کرده بود ویروس کرونا پشت مرزهای ایران است اما دولت برای انبار ماسک یا مواد ضد عفونی تمهیداتی نداشته و باعث شد در داروخانه ها صف‌های طولانی تشکیل شود؟ اظهار کرد:  در مورد ماسک گفته شده که مردم عادی احتیاجی به ماسک ندارند و فقط مراقبین آن هم با سطح بندی به آن احتیاج دارند یعنی کسانی که از این بیمار مراقبت می‌کنند به آن احتیاج دارند یا کسانی که در خانه از آنها مراقبت می کند. اگر افرادی در خانه از بیمار کرونا یا آنفلوانزا مراقبت می‌کند باید از ماسک استفاده کند و همچنین افرادی که علائم سندروم حاد تنفسی دارند باید از آن استفاده کنند.

حریرچی به سوداگری و احتکار اشاره کرد و گفت: از دادستان اردبیل تشکر می‌کنیم که درحال حاضر دو داروخانه را پلمپ کرده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=7919

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: