لاهیجان، پایتخت صنعت چای کشور است/ چای بعنوان یک صنعت پایدار بومی، از تحریم آسیب پذیر نیست

 میز ملی چای به همت سازمان صمت گیلان با همکاری فرمانداری لاهیجان در محل دانشگاه آزاد لاهیجان با حضور متولیان چای کشور و استان  برگزار شد .

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان؛ فرهاد دلق پوش، در این دیدار با بیان اینکه لاهیجان پایتخت صنعت چای کشور است، گفت: هم اکنون گردش مالی صنعت چای در کشور بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان است اما سهم صنعت چای داخلی از این میزان رقم قابل قبولی نیست.
 رئیس سازمان صنعت ، معدن وتجارت گیلان، در جریان برگزاری میز ملی چای در تالار حزین لاهیجی دانشگاه آزاد واحد لاهیجان ،هدف از تشکیل میز ملی چای را هم اندیشی، کمک، استفاده از خرد جمعی و بررسی نحوه بهره مندی بهینه از همه ظرفیت های موجود در زمینه تولید و صادرات محصول عنوان کرد و گفت: ۲۰ درصد نیاز کشور را چای داخلی تامین می کند.
دلق پوش سطح زیر کشت چای در کشور را ۲۸ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این صنعت فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه ۱۸۲ کارخانه چای در سطح کشور فعال است، اذعان داشت: باید از این فرصت برای اشتغالزایی، تحول اقتصادی و پویایی صنعت بهره مند شویم.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور نیازمند تحول در حوزه صنعت چای داخلی است، اظهار داشت: این صنعت قابلیت تبدیل شدن به یک فرصت برای دستیابی به بازارهای داخلی و خارجی را داراست.
دکتر دلق پوش تحقق پاسداشت فرهنگ چای را با اتفاق نظر، حرکت جمعی و همدلی، عملی دانست و گفت: صنعت چای با اقلیم و آمایش سرزمینی گیلان سازگار است.

وی به لزوم تفکر راهبردی در شرایط تحریمی برای صیانت از داشته ها اشاره کرد و ادامه داد: صنعت چای متکی به عوامل خارجی نیست و با حمایت و برنامه ریزی می توانیم به یک صنعت پایدار بومی دست پیدا کنیم و پیشبرد اهداف، سیاست ها و تلاش های بخش خصوصی این صنعت، یکی از اهداف تشکیل این میز است.
این مسئول با بیان اینکه اهمیت صنعت چای بر کسی پوشیده نیست، خاطر نشان کرد: در کشور ما، چای پر مصرف ترین نوشیدنی پس از آب می باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، چای را یکی از محصولات مهم و کالایی راهبردی در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: چای یک صنعت ماندگار، ارزشمند و سازگار با محیط زیست است که تقریبا در سبد کالای هر خانوار ایرانی وجود دارد.
دلق پوش به قدمت ۱۲۰ ساله کشت چای در ایران و لزوم حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و گفت: صادرات چای ایرانی، صادرات قدرت و توان ایران اسلامی در خوداتکایی خواهد بود.
وی حمایت از صادرات کالای غیر نفتی را از برنامه های وزارت صمت دانست و گفت: میز بادام در آستانه اشرفیه و میز زیتون هم در رودبار تشکیل خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: برند ها و کالاهای ایرانی نیازمند حمایت و هدایت به سمت نیاز کشور است و در این راستا قطعا فعالان اقتصادی سرمایه های کشور در طرح تحول اقتصادی هستند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=14319

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: