فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است

تولید بیش از ۵۱ هزار متر فرش دستباف در گیلان

فرهاد دلق پوش در کمیته ساماندهی و برگزاری نمایشگاه فرش دستباف گیلان با اشاره با جایگاه مناسب این هنر در حفظ و انتقال فرهنگ های جامعه، اظهار داشت: فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است و جهت‌دهی فرهنگی مناسب برای فرش بافی در گیلان هم جنبه فرهنگی و حفظ سنت های کهن و هم جنبه اقتصادی و اعتلای مشاغل خانگی دارد.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، دلق پوش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان اینکه در قالب این هنر صنعت می‌توان جایگاه آموزه‌ها و فرهنگ استان را حفظ کرد، افزود: مجموعا تعداد ۱۳ هزار نفر قالیباف بیمه شده در گیلان فعالیت دارند و مشاغل خانگی جزء اولویت هایی است که از طریق هنر صنعت فرش می توانیم برای تحول اقتصاد خانگی برنامه ریزی نمائیم.
وی ترویج و بازاریابی برند فرش گیلان را مقوله ای حائز اهمیت دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه ها بسیار می تواند به شناساندن فرش دستباف گیلان و ارتقای جایگاه این هنر کمک نماید و تا سطح یک رویداد ملی اعتلاء دهد.
دکتر دلق پوش با تاکید بر اینکه هدف همه دستگاه های متولی، تعالی هنر صنعت فرش گیلان است، خاطر نشان کرد: اداره میراث فرهنگی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کار رفاه و امور اجتماعی، اتاق تعاون، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی صنایع و معادن بایستی حول یک محور با هدف واحد برای اعتلای این صنعت مشارکت و همراهی داشته باشند.
این مسئول استفاده از ظرفیت منطقه آزاد برای معرفی و عرضه محصولات مترقی و برند این هنر صنعت را اثر بخش دانست و تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه فرش درمنطقه آزاد می تواند فضای مطلوبی را برای جذب بازار و شناسایی این هنر کمک نماید و افکار عمومی را معطوف به وجود این صنعت در گیلان کند.
رئیس سازمان صمت گیلان توانمندسازی مردم محلی در زمینه فرش را برای تبدیل تهدید ویروس کرونا به یک فرصت برای مشاغل خانگی پیشنهاد نمود و گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۳۱ نفر آموزش دیده اند و برای آنها گواهی فعالیت صادر شده است البته در مجاورت نمایشگاه با برگزاری کارگاه های آموزشی به صورت حرفه ای، مقوله سلیقه یابی و ذائقه سنجی مطالبات مشتری و بازار بسیار اهمیت دارد.
فرهاد دلق پوش یاد آور شد: سالانه بیش از ۵۱ هزار متر به صورت میانگین در گیلان فرش دستباف تولید می شود که قطعا با ارائه طرح های نو و متنوع و برند مختص فرش گیلان در نمایشگاه ، توسعه این صنعت با توجه به در خانه ماندن اغلب افراد بعلت کرونا و استفاده از این فرصت می تواند به تقویت مشاغل و اقتصاد خانگی بینجامد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=11074

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: