زنده دل، شهردار لاهیجان:  مردم و  مدیریت شهری در ادوار مختلف لاهیجان را به قطب بزرگ گردشگری تبدیل کرده اند

 

بازباران خبر- سرویس گزارش: نشست خبری مدیریت شهری لاهیجان با حضور رضا زنده دل شهردار لاهیجان و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و خبرنگاران در سالن اجتماعات شهرداری لاهیجان برگزار شد.

در این نشست شهردار لاهیجان با تقدیر از رسانه ها برای انعکاس عملکرد مدیریت شهری گفت: لاهیجان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص به عنوان عروس گیلان همیشه مطرح بوده و معتقدم فقط موقعیت جغرافیایی در این قضیه دخیل نبوده، بلکه مردم لاهیجان این شهر را ساخته اند و مدیریت شهری و مردمان این شهر در دوران متوالی لاهیجان را به قطب بزرگ گردشگری تبدیل کردند.

وی با بیان اینکه لاهیجان از لحاظ تأثیرگذاری رسانه ها، دومین شهر استان می باشد از زحمات مدیریت شهری ادوار، مردم و اصحاب رسانه تشکر کرد و افزود: در ابتدای این دوره برای افزایش بودجه برنامه ریزی کردیم و در لایحه عوارض با سخت گیری به مردم اعلام کردیم در زمینه صدور پروانه هیچ گونه تخلفی از سوی شهرداری پذیرفته نخواهد شد  و پروانه خارج ضوابط نخواهیم داشت.

وی در مورد برنامه ریزی برای افزایش درآمد ها و دریافت مطالبات گفت: شهرداری لاهیجان اولین شهرداری بود که برای دریافت مطالبات از بانک ها پیش قدم شد.

زنده دل با بیان گزارش عملکرد مدیریت شهری به اجرای پروژه تالاب حاجی آباد، آزاد سازی و اصلاح جزیره، پروژه دفن بهداشتی زباله، تکمیل پروژه بلوار دکتر حکیم زاده، پرداخت غرامت پرونده های گذشته، صدور الکترونیکی آسفالت خیابانها، نصب چراغ های جدید روشنایی و شب های روشن در طول سه سال گذشته اضافه کرد: تمام پروژه های اجرا شده بر اساس برنامه های اعلام شده در نخستین نشست خبری بود و ما در شورا یک برنامه چهارساله نوشتیم و پروژه ها بر اساس همان برنامه پیش می رود و در آینده یک نشست خبری برای اعلام عملکرد مدیریت شهری لاهیجان برگزار خواهیم کرد.

شهردار لاهیجان با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران و استاندار گیلان و پیگیری مدیریت شهری، لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران پلاک کوبی شد در خصوص نصب المانی مناسب پایتخت چای گفت: لاهیجان پایتخت چای ایران است و ما باید یک میدان مناسب در خور پایتخت چای طراحی کنیم و به همین منظور پیشنهاد جابجایی اسامی میادین ابریشم و چای مطرح شد تا در صورت جمع بندی نهایی نام میدان ابریشم به چای تغییر کند و با توجه به وسعت این میدان بتوانیم المانی در خور آماده و نصب کنیم و میدان فعلی چای هم با المان دوک به ابریشم تغییر نام یابد و در راستای بررسی این پیشنهاد از شهروندان و رسانه ها درخواست می کنیم نظر خود را به مدیریت شهری اعلام نمایند.

محمد ایدرم رئیس شورای اسلامی لاهیجان  نیز در  این نشست خبری اظهار داشت : با شروع به کار دور ششم شورا تصمیم گرفتیم کارهای نیمه تمام را به اتمام برسانیم و از جمله این امور، طرح تفصیلی لاهیجان بود که پس از گذشت ۹ سال هنوز تصویب نشده  و این موضوع مشکلات عدیده ای برای شهروندان ایجاد کرده بود.

وی افزود:  بسیاری از شهروندان برای امور ساخت و ساز خود بلا تکلیف بودند که پس از جلسات متعدد در شورا ، فرمانداری و استانداری گیلان بالاخره این طرح پس از گذشت ۹ سال در آذرماه سال گذشته توسط استاندار محترم  به شهرداری لاهیجان ابلاغ شد و بسیاری از مشکلات شهر با اجرای آن رفع می شود.

اعضای شورای اسلامی شهر همواره دغدغه حل مسأله جزیره استخر لاهیجان را داشتند و درب  این جزیره بیش از ۲۰ سال به روی شهروندان و مسافران گرامی بسته بود که با کمک دستگاه قضا، بازگشایی شد .

وی اضافه کرد: معضل دیگر شهرداری لاهیجان، جایگاه دفن زباله تموشل بود که سالیان متمادی  شهر لاهیجان و شهرهای اطراف، زباله‌های خود را در تموشل دپو می کردند و مدت‌ها  مردم روستاهای هم‌جوار منطقه تموشل، از بوی بد و آسیب‌های زیست‌محیطی حاصل از دپوی زباله در این منطقه رنج می‌بردند که  شهرداری لاهیجان  برای حل این معضل طرح بهسازی و دفن بهداشتی زباله  را آغاز کرد و تصفیه‌خانه شیرابه دپوی زباله در تموشل راه اندازی شد .

ایدرم اظهار داشت: افتخار داریم ثبت شهر لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران در سازمان یونسکو را در کارنامه خود داشته باشیم و آیین پلاک کوبی لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران تیر ماه سال ۱۴۰۱ با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و استاندار محترم گیلان برگزار شد و جشنواره چای را با اجرای برنامه های فرهنگی و با حضور ناصر وحدتی و سالار عقیلی هنرمندان مطرح کشورمان در جزیره لاهیجان و استقبال  پرشور مردم برگزار کردیم.

 

وی یاد آور شد: با توجه به اینکه شهر لاهیجان دارای ظرفیت بسیاری برای اجرای جشنوارهای مختلف در سطح ملی و بین المللی است ، جشنواره های متعددی را در حوزه فرهنگی برنامه ریزی کردیم . جشنواره نوروزی ، جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان ، همکاری در برگزاری جشنواره کوتکوتو ، جشنواره ماهیگیری خانوادگی ، جشنواره غدیر و جشنواره روز کودک و… را داشتیم.

وی ادامه داد: به منظور استفاده از تجارب و ظرفیت های حوزه ابریشم ، زعفران و چای و استفاده از تبلیغات محیطی در فصول برداشت چای و زعفران در شهر لاهیجان و تربت حیدریه، تفاهم نامه خواهر خواندگی با شهر تربت حیدریه را امضا کردیم . جانمایی تندیس دکتر محمد علی مجتهدی گیلانی، بنیانگذار دانشگاه صنعتی شریف و رئیس دانشگاه امیرکبیر را داشتیم.

وی ادامه داد: در حوزه عمرانی نیز پروژه های بزرگی را تعریف کردیم و به  لطف خداوند متعال، این پروژه ها پیشرفت خوبی داشته اند.

ایدرم افزود: تالاب حاجی آباد از پتانسیل های بسیار ارزشمند لاهیجان به منظور توسعه فضای گردشگری لاهیجان در محدوده شهری بوده که قطب جدید گردشگری شهر لاهیجان خواهد بود که هم اکنون پیست دوچرخه سواری آن آماده بهره برداری می باشد و با اجرای کامل پروژه حاجی آباد شهر از تک قطبی بودن خارج می شود و حجم عظیم مسافران لاهیجان به این منطقه ورود خواهند کرد .

تملک فاز اول مسیر بلوار دکترحکیم زاده حد فاصل میدان عاقلیه تا دانشگاه آزاد  به طول یک کیلومتر و انجام زیرسازی و جدارسازی خیابان و احداث پل در این مسیر از پروژه‌های در دست اقدام مدیریت شهری است که باعث کاهش ۸۰ درصدی ترافیک جنوب شهر به خصوص در ایام تعطیلات خواهد شد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد؛ با توجه به موقعیت خاص جنگل میرصفا که میتواند بعنوان تفرجگاه بسیار خوبی برای شهروندان باشد، تملک جنگل میرصفا در دستور کار شهرداری قرار گرفت.

گزارش: اکبر حیدر پور

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=35564

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: