حجم مطلوب بارش‌ها و مدیریت صحیح منابع آبی سال پربرکتی برای کشاورزان گیلان رقم خواهد زد

باز باران خبر : استاندار گیلان بر لزوم برنامه ریزی برای تأمین آب کشاورزی در سراسر استان تاکید کرد و افزود: نباید مدیریت صحیح منابع را فراموش کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در حاشیه بازدید از نخستین نشاء مکانیزه برنج در روستای کرفده شهرستان املش با اشاره به اینکه امسال با توجه به حجم بارش‌ها و آبگیری سد سفیدرود مشکلی در زمینه تأمین منابع آبی نخواهیم داشت و شرایط نسبت به سال گذشته بهتر پیش‌بینی می شود که امیدواریم سال پربرکتی برای کشاورزان گیلانی رقم بخورد.

وی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین آب کشاورزی سراسر استان افزود: نباید مدیریت صحیح منابع را فراموش کنیم.

سالاری با بیان این که علاوه بر اراضی کشاورزی که از طریق شبکه و سد سفیدرود آبگیری شده، اراضی سنتی آبخور با توجه به نزولات جوی شرایط خوبی دارد، تصریح کرد: با این وجود در قالب برنامه ریزی هدفمند همکاران ما در مجموعه‌های مختلف به ویژه آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی از ماه‌های پایانی سال ۹۷ در زمینه لایروبی رودخانه‌ها، لایروبی و ساماندهی آب‌بندان ها و نیز برنامه ریزی زمانی خوبی انجام داده‌اند که در اجرای این سیاست نقطه نظرات و منافع کشاورزان لحاظ شده است.

استاندار گیلان ابراز امیدواری کرد که با تلاش مستمر در سال جاری برای تأمین آب کشاورزی به موفقیت های بیشتری نسبت به سال گذشته دست پیدا کنیم و کشاورزان نیز آسایش بیشتری در انجام امورات کشاورزی داشته باشند.

وی در ادامه همچنین به میزان کاشت و برداشت مکانیزه در اراضی شالیزاری استان گیلان اشاره و بیان کرد: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفت از حدود ۲۳۵ هکتار اراضی شالیزاری گیلان امسال حدود ۵۲ درصد به صورت مکانیزه نشاکاری می‌شود.

سالاری افزود: این میزان درصد خوبی را نشان می دهد اما باید با برنامه‌ریزی کارآمد نسبت به ارتقاء آن در سال‌های آینده تلاش کنیم که البته در این خصوص نیازمند همکاری کشاورزان نیز هستیم.

وی با تأکید بر لزوم حمایت‌های لازم در زمینه تأمین ماشین آلات مکانیزه و پرداخت تسهیلات برای تهیه و تکمیل تجهیزات، افزود: از نظر ترویج این روش نیز جهاد کشاورزی باید اقدامات لازم را انجام دهد.

استاندار گیلان با بیان اینکه انجام کشت مکانیزه، میزان محصول برداشتی در هر هکتار را افزایش داده و هزینه زمان نشاکاری و کود مصرفی را کاهش می‌دهد، گفت: مجموعه این مزایا نشان می‌دهد که اجرای مکانیزاسیون به بهره‌وری بیشتر اراضی شالیزاری کمک می‌کند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه در حوزه برداشت مکانیزه برنج وضعیت خوبی داریم و میزان آن بیشتر از نشاکاری است، اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد اراضی شالیزاری به صورت مکانیزه برداشت می‌شود که امیدواریم با ادامه روند تسطیح اراضی به عنوان اقدامی اثربخش برای افزایش این درصد ، بتوانیم هم در حوزه نشاکاری و هم برداشت به صورت مکانیزاسیون در سال‌های آینده پیشرفت داشته باشیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=321

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: