بارانداز راه‌آهن رشت ایجاد می‌شود

 مدیرکل راه آهن شمال ۲ گفت: با توجه به اهمیت حمل ترکیبی بار، تقاضای واگذاری ۳۰ هکتار اراضی به راه آهن داده شده که در صورت تملک ، بارانداز راه آهن ایجاد می شود.

گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی راه آهن شمال ۲ ؛ علی خدایی در دیدار با قائم مقام یکی از شرکت های تولید گوشت سفید در استان اظهار کرد: با عنایت به عدم تکمیل پروژه راه آهن رشت به آستارا، متد حمل ترکیبی بار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این صورت بایستی بارانداز راه آهن ایجاد شود.

وی افزود: توسعه قطار های باری هدف اصلی ما در منطقه راه آهن شمال ۲ است و در صورت اتصال ریلی رشت به آستارا، راه آهن جمهوری اسلامی ایران ظرفیت ارسال مستقیم بار تا فنلاند را خواهد داشت.

مدیرکل راه آهن شمال ۲ ادامه داد: در صورت سرمایه گذاری کارخانجات و واحدهای صنعتی در فاصله یک کیلومتری، در صورت تامین بار، راه آهن بدون اخذ هزینه ای نسبت به ایجاد خط فرعی اقدام می کند.

وی گفت: هزینه ایجاد خط فرعی بیش از یک کیلومتر، بخش تامین زمین و زیر سازی به عهده متقاضی و تامین هزینه روسازی به عهده راه آهن است و در صورت تامین زیرساخت ها، پیش بینی شرکت سفید ماکیان، حمل ۲۴۰ هزار تن بار در سال از طریق ناوگان حمل و نقل ریلی است.

خدایی نیز گفت که از اردیبهشت ماه امسال تاکنون ۱۴ هزار و ۶۱۱ تن کالا در راه آهن شمال ۲ تخلیه شده است.

گفتنی است اواسط اردیبهشت ماه امسال محموله نخستین قطار باری در اداره کل راه آهن شمال ۲ تخلیه شد که عمده کالاهای تخلیه شده در ایستگاه راه آهن رشت شامل ذرت و شمش آهن بوده است.

شایان ذکر است نیمه اسفندماه سال گذشته راه آهن قزوین – رشت با حضور رئیس جمهوری و هیأت هایی خارجی، به طور رسمی افتتاح شد. راه آهن قزوین – رشت به صورت یک خطه، از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران – تبریز منشعب شده و با گذر از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.
راه آهن قزوین – رشت ۵۳ تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل ساخته و برای احداث این خط ریلی حدود ۹ کیلومتر پل بزرگ و ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی شده است. یکی از مهمترین اهداف احداث خط آهن گیلان تکمیل نوستراک شمال – جنوب است؛ هم اکنون برای تحقق این مهم در ادامه راه اهن رشت – قزوین ، مسیر ریلی از رشت به سمت بندرانزلی، کاسپین و آستارا در حال تکمیل است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3700

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: