همزمان با هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار انجام می‌شود؛ 

اجرای ۴۸۰ برنامه فرهنگی به میزبانی کتابخانه های عمومی گیلان

 

باز باران خبر: مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان از برگزاری ۴۸۰ برنامه فرهنگی ویژه سی و یکمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان خبر داد و گفت: در این هفته ۴ باب کتابخانه عمومی در شهرستان های رشت، شفت، لاهیجان و املش بازگشایی و افتتاح خواهد شد.
بنابر این گزارش یاسر تقوی همزمان با آغاز هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار ضمن تبریک فرارسیدن این هفته به تمام کتابداران، کتابخوانان، اصحاب اندیشه، ادب و فعالین حوزه کتاب و کتابخوانی با بیان اینکه امسال با شعار “آینده خواندنی است” برنامه های گرامیداشت هفته کتاب را آغاز خواهیم کرد گفت: همه مردم گیلان را به عضویت در کتابخانه های عمومی و استفاده از امکانات این مجموعه های فرهنگی دعوت می کنم.
وی با بیان اینکه امروز کتابخانه های عمومی با ورود به عرصه های فرهنگی، اجتماعی و هنری و نیز حمایت از کسب و کارهای کوچک عرصه حضور همه علاقمندان و اقشار مختلف مردم است به فعالیت های متنوع این مراکز فرهنگی اشاره کرد و افزود: با توجه به نیازسنجی های انجام شده در مناطق مختلف استان از سوی کتابداران، علاقمندان با حضور در کتابخانه های عمومی مختلف برنامه ها و محافل متعددی را تجربه و از آن بهره برداری می کنند.
تقوی همچنین به توسعه کتابخانه های عمومی در استان به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان اشاره کرد و با بیان اینکه فضای کلی سرانه کتابخانه های عمومی استان گیلان هم اکنون  ۲۷ هزار متر مربع است، یادآورشد: براساس جمعیت ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار نفری استان این سرانه یک متر به ازای هر ۱۰۰ نفر است که تا چشم انداز سال ۱۴۰۴ باید به هشت متر به ازای هر ۱۰۰ نفر تبدیل شود.
مدیرکل کتابخانه های های گیلان تصریح کرد: طبق استانداردهای ملی به ازای هر نفر باید چهار کتاب وجود داشته باشد این درحالی است که با یک میلیون و ۳۰۰ هزار نسخه کتابی که در محیط کتابخانه های استان با توجه به جمعیت استان وجود دارد از این سرانه بسیار عقب هستیم و تعداد کتابی که در استان در فضای کتابخانه ها موجود است کمتر از یک کتاب برای هر نفر است.
وی اظهار داشت: در فضای کتابخانه ای امروز نزدیک ۵۸ هزار نفر عضو فعال داریم که در صورت توسعه زیرساخت های مطالعاتی این رقم افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
یاسر تقوی در ادامه بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت به عنوان بزرگترین و مدرنترین کتابخانه شمال کشور را از مهمترین پروژه های فرهنگی دانست و با بیان اینکه با تکمیل و بهره برداری کامل این مرکز فرهنگی سرانه فضای مطالعه استان گیلان به میزبان ۲۵ درصد رشد خواهد داشت، رشد دیگر شاخص های مطالعاتی در گیلان را از نتایج ملموس افتتاح کتابخانه مرکزی عنوان کرد.
تقوی همچنین  به مهمترین برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان در سی و یکمین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار اشاره کرد و از اجرای ۴۸۰ برنامه فرهنگی در این هفته خبرداد.
وی گلباران گلزارهای شهدای استان گیلان، دیدار کتابداران و کارکنان مجموعه کتابخانه های عمومی استان با خانواده های معظم شهدا، برگزاری محفل کتابت قرآن همزمان با سالروز رحلت آیت الله طباطبایی به عنوان مفسر بزرگ آیات قرآنی، عضویت رایگان کتابخانه ها و بخشودگی جرائم دیرکرد کتاب های امانتی، اختتامیه ویژه برنامه مشاعره «ترنم باران» با حضور دانش آموزان مدارس استان، برگزاری مراسم تکریم مقام کتابداران، کتابخوانان و مروجین کتاب گیلان، برگزاری پویش نذر کتاب با هدف اهدای کتاب از سوی مردم به کتابخانه های عمومی، دیدار با نویسندگان و چهره های فرهنگی استان، برگزاری محافل و نشست های کتاب خوان ویژه کارکنان دستگاه های اجرایی از جمله بهزیستی و نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس استان گیلان و سازمان منطقه آزاد انزلی را بخش از برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این هفته عنوان کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین توسعه و شاداب سازی کتابخانه های عمومی در استان را یکی از برنامه های اصلی این مجموعه در دوره های مختلف دانست و با بیان اینکه در هفته کتاب امسال نیز چند کتابخانه عمومی مرمت، شاداب سازی خواهد شد از افتتاح و بازگشایی ۴ باب کتابخانه عمومی در شهرستانهای رشت، املش، لاهیجان و روستای کلاشم شهرستان شفت خبرداد.
وی در خاتمه اظهار داشت:  امیدوارم هفته کتاب امسال فرصت مناسبی برای معرفی دستاوردها و خدمات مختلف کتابخانه های عمومی به  مردم استان گیلان باشد.

گفتنی است استان گیلان هم اکنون با ۸۵ باب کتابخانه عمومی نهادی ، ۱۵ کتابخانه عمومی مشارکتی و ۱ باب کتابخانه عمومی مستقل دارای ۱۰۱ مرکز فرهنگی برای رفع نیازهای مطالعاتی مردم می باشد. ضمن اینکه همه می توانند با عضویت در یکی از کتابخانه های عمومی نهادی از منابع تمام کتابخانه های عمومی ایران نیز بهره مند شوند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=33499

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: