موضوع زراعت چوب در گیلان با جدیت در حال پیگیری است

نماینده عالی دولت در گیلان زراعت چوب را یکی از موضوعات مهمی عنوان کرد که در استان با جدیت در حال پیگیری است و گفت: تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در گیلان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه برگزار و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شده است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در دیدار رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور  با بیان اینکه گیلان براساس شرایط آب و هوایی جزو استان‌های مهم و برتر است، اظهار داشت: اهمیت حفظ جنگل، زراعت چوب ، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای کسانی که در گیلان زندگی می‌کنند، بلکه برای همه کشور مهم است.

وی با بیان اینکه موضوع زراعت چوب مغفول مانده ، افزود:  گیلان از قبل از پیروزی انقلاب در صنایع سلولزی پیشتاز بوده و شروع این صنعت در کشور از این استان بود و همواره جایگاه  مهمی از بابت ظرفیت تولید و به تبع آن ظرفیت اشتغال دارد که همچنان وجود دارد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه این صنعت سهم زیادی برای اشتغال منطقه داشته گفت: از لحاظ علمی و کارشناسی یکی از کارهای مهم حفاظت و نگهداری از جنگل‌هاست.

وی با اشاره به اینکه زراعت چوب یکی از بحث های مهم در گیلان است اظهار داشت: بر این اساس تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در استان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه تشکیل و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شد.

وی به پوشش گیاهی گیلان و وابسته بودن حیات و توسعه استان به حفاظ جنگل‌ها و منابع طبیعی اشاره و اضافه کرد: در استان تقریباً ۹۳ نقطه حادثه خیز وجود دارد و و در برخی محورها ناگزیر به ساخت بزرگراه هستیم؛ در مجموع برای تأمین مصالح پروژه‌های زیربنایی و اساسی، با رعایت پایداری منابع طبیعی و اسناد بالادستی، می‌بایست کاشت درخت به میزان سه برابر استفاده در پروژه‌ها صورت گیرد.

دکتر زارع در خاتمه سخنانش با اشاره به استقبال کشاورزان برای کاشت نهال های جدید که حداکثر طی چهار سال به بهره برداری رسیده و آب کمتری مصرف می کنند، خواستار تهیه شیوه‌نامه متشکل از سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌داری کشور و مسئولان استان برای حفظ و پایداری جنگل ها شد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز با قدردانی از نگاه استاندار گیلان در مورد جنگل گفت: جنگل و پوشش گیاهی، موضوعی طبیعی است و ما حافظ جنگل ها هستیم.

خسرو شهبازی تصریح کرد: در راستای حفظ، احیاء و توسعه جنگل‌ها، مراتع و مقابله با بیابان‌زایی از آذرماه امسال طرح نهضت جنگل و نهال کاری در کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به حفاظت نسبی صورت گرفته از جنگل ها افزود: در پروژه‌های عمرانی اگر فقط تخریب صورت نگیرد و بعد از آن به همان اندازه و یا بیشتر، جنگل کاری و زراعت شود، اقدامی مناسب است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری یادآور شد: حدود یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند ولی نگاه متعالی به جنگل‌کاری، نه فقط برای نسل ما بلکه برای نسل‌های دیگر هم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=6008

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: