برای اولین بار در کشور؛ نخستین ارقام لوبیا محلی گیلان معرفی شدند

بازباران خبر/ رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از معرفی دو رقم لوبیا محلی گیلان (پاچ باقلا) با اسامی “گیل” و “ساحل” برای اولین بار در کشور خبر داد.

دکتر عباسی مژدهی اظهار داشت : ” پس از ۸ سال تلاش اعضای هیات علمی و محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و با همکاری موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، این مرکز برای نخستین بار موفق به ثبت دو رقم لوبیا محلی گیلان شده است که ویژگی های برتری نسبت به توده های بومی دارند”.

وی در ادامه افزود: “گیل” و “ساحل” به عنوان اولین ارقام معرفی شده پاچ باقلا در کشور هستند که با ویژگی های عملکرد بالا و بازارپسندی، کیفیت بالای پخت و طعم و مزه، متحمل به ویروسBCMV  و مناسب برای کشت در مناطق معتدل و معتدل مرطوب، در هشتادمین جلسه کمیته معرفی رقم در موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به ثبت رسید و توسط معاون محترم وزیر و ریاست سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی ابلاغ شده اند و این اقدام بسیار ارزشمندی برای بخش تحقیقات کشاورزی استان محسوب می شود.

دکتر مهران غلامی- عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و دکتر علی اکبر قنبری- عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، به عنوان مجریان این پروژه به نژادی به همراه تعدادی از همکاران مرکز گیلان و موسسه، طی یک دوره ۸ ساله و با غربال کردن تک بوته های انتخابی لوبیا محلی گیلان (پاچ باقلا) از درون توده های پراکنده در سراسر استان، مبادرت به خالص سازی توده های محلی و سپس مقایسات مقدماتی و ناحیه ای عملکرد نمودند.

در نهایت، محققان موفق به دستیابی به دو لاین برتر با افزایش عملکرد سالانه (مجموع محصول کشت های بهاره و تابستانه)، معادل ۱۵ تا ۲۲ درصد بیشتر نسبت توده های محلی گیلان شده اند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان، ضمن تبریک این موفقیت به تمامی بهره برداران، محققان و دست اندرکاران تولید حبوبات در کشور، خاطر نشان کرد: “امید آن می رود که با واگذاری رویالیتی بذر این دو رقم لوبیا محلی گیلان به شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه تولید بذور اصلاح شده، شرایط تکثیر انبوه و توسعه کشت و کار ارقام معرفی شده در آینده نزدیک فراهم شود.”

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=24173

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: