گیلان یازدهمین استان در راه اندازی مرکز کاشت حلزون است

راه اندازی اخبار ناشنوایان از صدا و سیمای مرکز گیلان

به مناسبت گرامیداشت هفته سالمند و ناشنوایان مدیرکل بهزیستی گیلان طی نشستی با اصحاب رسانه استان از راه اندازی اخبار ناشنوایان از صدا و سیمای استان خبر داد.
به گزارش باز باران خبر؛ دکتر حسین نحوی نژاد گفت: از جمله اقداماتی که در بخش ناشنوایان در دستور کار قرار دارد برگزاری ۴ دوره آموزش زبان اشاره برای دستگاه ها است که با کسب مهارت دستگاه ها؛ با توجه به اینکه زبان اشاره یک زبان رسمی و بین المللی است رابط ناشنوایان داشته باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه شاخص مناسب سازی استان گیلان ۴۰ درصد است افزود: طبق هماهنگی های صورت گرفته با صدا و سیما در نیمه دوم امسال اخبار ناشنوایان در استان راه اندازی خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی گیلان در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات و چالش های ناشنوایان عنوان کرد: ۲۵ درصد ناشنوایی ها دلیل ناشناخته دارد، ۵۰ درصد ژنتیکی و ۲۵ درصد به واسطه عوامل ثانویه است.
وی همچنین با بیان اینکه در سال گذشته غربالگری شنوایی ۲۱ هزار نفر انجام شده خاطر نشان کرد: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا غربالگری بینایی و شنوایی با رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه پیدا کرد و کار متوقف نشد.
نحوی نژاد با اشاره به اینکه در گذشته سن تشخیص ناشنوایی سه سال به بعد بود و لذا این دوران طلایی را برای تشخیص و درمان از دست می دادیم اظهار داشت: اکنون غربالگری شنوایی در زمان تولد صورت می گیرد تا سریعتر و از میزان تشدید اختلال جلوگیری شود.
نحوی نژاد، با بیان اینکه ۵۵۰۰ معمول دارای اختلال گفتاری و شنوایی در بانک اطلاعات استان وجود دارد، گفت: ۶۰ درصد این آمار مرد و ۴۰ درصد زن هستند و در مجموع ۱۶ درصد جمعیت معلولان تحت پوشش استان را تشکیل می دهند.
وی اختلالات گفتاری را اغلب ناشی از اختلالات شنوایی دانست و تصریح کرد: قابلیت درمان در افرادی که فقط در گفتار دچار مشکل هستند، بیشتر است.
مدیرکل بهزیستی گیلان، با بیان اینکه ۹۲ درصد نوزادان استان تحت پوشش غربالگری شنوایی هستند، عنوان کرد: حدود دو تا چهار درصد این نوزادان دچار کم شنوایی و ناشنوایی می شوند. در این راستا سال گذشته ۴۰۰ دستگاه سمعک و ۸۰۰۰ حلقه باتری سمعک رایگان در استان توزیع کردیم.
وی یکی از مشکلات توزیع سمعک بین ناشنوایان را وارداتی بودن آن دانست و تصریح کرد: در نیمه نخست امسال نیز ۳۰۰ دستگاه سمعک دیجیتال همراه با ۴۰۰۰ حلقه باتری سمعک خریداری و توزیع شد.
نحوی نژاد، با اشاره به راه اندازی چهاردهمین مرکز کاشت حلزون کشور در گیلان، ادامه داد: گیلان یازدهمین استان در راه اندازی مرکز کاشت حلزون است. البته جراحی کاشت حلزون جزو جراحی های گران در دنیاست که در ایران با همکاری نهادهای حمایتی و خیریت انجام می شود.
مدیرکل بهزیستی گیلان، از تخصیص وام بلاعوض ۶۰ میلیونی در شهر و ۳۵ میلیون در روستا برای خانواده های دارای دو معلول به بالا خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته برای ۳۶۰ ناشنوا اشتغال ایجاد شد و حدود ۲۵ درصد آمار اشتغال استان مربوط به ناشنوایان است.
وی با اشاره به حضور ۱۸ نفر از ناشنوایان استان در تیم ملی کاراته، دو و میدانی و تکواندو، تصریح کرد: ۵۰ ناشنوا در دو کارگاه تولیدی ویژه ناشنوایان مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل بهزیستی گیلان همچنین در ادامه ضمن گرامیداشت هفته سالمند هم گفت: ایام سالمندی نیازمند پویایی و شادابی است و امروزه با افزایش سطح بهداشت و پزشکی شاهد افزایش درصد سالمندی هستیم، اما طول عمر صرفا امر مثبتی نیست و یک سالمند باید استقلال و مشارکت و امنیت و سلامت جسمی و روانی و اجتماعی را در کنار هم داشته باشد لذا باید به دنبال جامعه ای باشیم که نگاه مثبت به سالمندی داشته باشد.
وی بی توجهی به سالمندان را یکی از مولفه های سالمندآزاری دانست و تصریح کرد: خوشبختانه سند ملی سالمندان که بر سلامت فردی و اجتماعی سالمندان تاکید دارد به دستگاه ها ابلاغ شده تا شاهد جامعه دوستدار سالمند باشیم.
نحوی نژاد، با تاکید بر لزوم افزایش مشارکت فعال سالمندان در خانواده، گفت: اگر سالمندان را از خانواده دور کنیم، دیگر نمی توانند مشارکت فعال داشته باشند.
این مقام مسئول، «رسانه، آگاهی بخشی، مطالبه گری فرهنگی و گفتمان سازی در حوزه سالمندان»، «محیط دوستدار سالمندان»، «حمایت های اجتماعی، رفاهی و اقتصادی از سالمندان»، «مراقبت و سلامت جسمی، روانی، اقتصادی و معنوی سالمندان»، «سرمایه و مشارکت اجتماعی، خانواده و جامعه در ارتقای رفاه سالمندان»، «قانونگذاری، سیاستگذاری و راهبری امور سالمندان» و «آموزش و توانمندسازی همه اقشار جامعه در حوزه سالمندان» را از جمله نامگذاری روزهای هفته سالمندان دانست.
وی با بیان  اینکه استان گیلان پیرترین استان و شهرستان املش پیرترین شهرستان کشور است، یادآور شد: شاخص سالمندی کشور ۳۶/۸درصد و شاخص سالمندی گیلان ۷۴/۵ درصد است. مدیرکل بهزیستی با این عنوان که نرخ رشد جمعیت گیلان ۰/۴ درصد است سالمندان را به سه گروه سالمند جوان، سالمند میانسال و سالمند کهنسال دانست و عنوان کرد: ۱.۵ درصد سالمندان گیلان کهنسال هستند. همچنین شهرستان های املش، رودسر و لاهیجان پیرترین و شهرستان های تالش، آستارا و رضوانشهر جوان ترین شهرستان های گیلان هستند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=14141

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: