گیلان در صدور سند مالکیت رتبه برتر کشور را کسب کرد

باز باران خبر/ اداره کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان بعنوان یکی از مهمترین دستگاه تاثیر گذار علاوه بر وظایف ذاتی خود در بحث تثبیت مالکیت، ثبت شرکتهای تجاری و غیرتجاری، ثبت اختراعات و علایم, اجرای مفاد اسناد رسمی شامل چک، مهریه، وصول  مطالبات بانکها ناشی از ترهین اسناد رسمی، ثبت ازدواج و طلاق هر یک به نوبه خود دارای اهمیت خاصی است که وسعت و دامنه ثبت اسناد و املاک امروز به مراتب بیشتر از زمان گذشته است. این سازمان علاوه بر ارائه خدمات به اقشار مردم و ارگانها و سازمانها، در تعالی فرهنگ جامعه تاثیر بسزایی داشته که نتیجه آن تضمین امنیت اقتصادی، اجتماعی و قضایی است. هر چند هدف این سازمان تامین بودجه دولت نیست ولی در راستای فعالیت به میزان قابل توجهی درآمد بصورت مستقیم (وصول درآمد نظیرحق الثبت،تفکیک و … ) و غیر مستقیم (هدایت مودیان در معاملات و عوارض مرتبط) تحصیل و نقش موثری دارد. وصول درآمد ثبت اسناد و املاک گیلان در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۶۳۳ میلیارد ریال بوده که نسبت به تکلیف قانونی ۵۴ درصد رشد داشته است در حالیکه این اداره کل  هر ساله از اعتبارات  تملک دارایی های سرمایه ای ناچیزی برخوردار می گردد این امر  باعث محرومیت به دستیابی به برخی از امکانات و نیازمندیهای استان می شود. با عنایت به اینکه دستیابی به بعضی امکانات و نیازمندیهای هدف نیست بلکه ابزاری برای ارائه خدمات گذاری بهتر به مردم افزایش رونق کسب و کار، کاهش اضطراب و استرس مالکین در صیانت از اسناد و مدارک در مواقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه می باشد. لذا بمنظورخدمت رسانی سریع به مراجعین، مستلزم تامین نیازها و امکانات مورد نظر می باشد.

به گزارش باز باران خبر؛ دکتر محمد نوذری مدیر کل ثبت اسناد و املاک گیلان  اعتقاد دارد که عملکرد این اداره کل باید به اطلاع افکار عمومی رسانده شود تا در جریان تلاش جهادی پرسنل این مجموعه باشند.

وی در یک گفتگوی اختصاصی با اشاره به اینکه استان گیلان دارای مساحتی بمیزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار  هکتار است، افزود:یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار از مساحت استان گیلان  منابع ملی و موات است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گیلان با بیان اینکه ۸۰ درصد از منابع ملی گیلان سند دار شده اند، اضافه کرد: خوشبختانه با فعالیت جهادی همکاران ثبتی از سال ۱۴۰۰ تاکنون برای ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی گیلان سند صادر شده و مابقی در دست اقدام است.

نوذری خاطرنشان کرد: ثبت اسناد و املاک استان گیلان علیرغم وجود تداخل بین املاک مردم ، جمعیت زیاد استان ، کمبود زمین، اراضی کشاورزی که تا حدودی سرعت عمل  در خصوص کاداستر اراضی ملی را کاهش می دهد، اما در این زمینه موفق عمل نموده است.

این مقام مسئول قانون حدنگار یا کاداستر را یکی از قوانین بسیار مهم و حیاتی کشور عنوان کرد و افزود:کاداستر از سال ۹۳ به تصویب رسیده و  فقط منحصر به اراضی ملی نیست و در اراضی مستثنیات و دولتی نیز کاربرد دارد.

وی در خصوص کاداستر اراضی کشاورزی گفت: ثبت اسناد و املاک استان گیلان از ادارات کل در سطح کشور پیشرو در این زمینه بوده است  به نحویکه ما توانستیم  در سال گذشته با جذب اعتبارات لازم نقشه میزان۶۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان واقع در شهرستان های رشت، لاهیجان و آستانه اشرفیه را تطبیق و مستند سازی نماییم.

همچنین با توجه به ضرورت امر کشاورزی و سرو سامان دادن به کاداستر این بخش، قرارداد تهیه نقشه میزان۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان با شرکتهای مشاور منعقد گردید که شرکتهای مشاور توانستند به تعهدات خود در این زمینه عمل نمایند.

وی در خصوص وضعیت اسناد مالکیت منازل مسکونی  روستائیان گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۷۲۷۸ برگ سند مالکیت کاداستری تک برگ در کل استان بنام روستائیان صادر گردید که کارنامه اداره کل ثبت استان در این زمینه کارنامه موفقی بود و در سال ۱۴۰۱ نیز همکاران با تلاش و جدیت پیگیر این موضوع هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ثبت اسناد و املاک گیلان موضوع تکریم ارباب رجوع در بحث تقاضای صدور سند را از مبدا دفاتر اسناد رسمی آغاز کرد، افزود: بمنظور تسریع و کوتاه کردن فرآیندها و تکمیل پروسه هوشمند سازی عملیات صدور سند مالکیت، از اواسط سال گذشته اقدام به راه اندازی سامانه مربوطه در دفاتر اسناد رسمی شده است و کلیه تقاضا ها از طریق دفتر مذکور اسکن و جهت صدور سند به واحد های ثبتی بصورت الکترونیکی ارسال می گردد و این امر اکثراً موجب کاهش بازه زمانی صدور سند مالکیت در کمتر از ۴۸ ساعت شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گیلان با تاکید بر اهتمام این اداره برای صدور اسناد مالکیت دستگاههای دولتی گفت: این اداره کل در جهت تکمیل کاداستر اراضی کشور در سال گذشته موفق شد تعداد ۲۴۵۵ برگ سند مالکیت سازمانهای دولتی را صادر نماید و میانگین رشد نسبت به سنوات گذشته ده برابر رشد داشته که نشان دهنده عملکرد جهادی همکاران در این زمینه بوده است و این امر در سال جاری با تمام تلاش و جدیت در حال پیگیری است به نحویکه در تعداد صدور سند مالکیت در سال ۱۴۰۱ این اداره کل موفق به کسب مقام برتر در کشور گردیده است.

وی با اشاره به قراردادهای تکمیل کاداستر استان گیلان برای تحقق سند راهبردی قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: ثبت اسناد و املاک استان گیلان در راستای تکمیل بانک کاداستر استان در سال ۱۴۰۰ در موضوعات مربوط به اراضی ملی، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، اراضی کشاورزی، اماکن روستایی و نقشه برداری شهری موفق به انعقاد قرارداد با شرکتهای مشاور گردیده که بحمد اله تا کنون کلیه نقشه ها تهیه و در دست بررسی و جانمایی گردیده است.

وی با بیان اینکه ثبت اسناد و املاک گیلان در سال گذشته رتبه اول کشور در صدور اسناد اوقافی را کسب کرد، گفت: تعداد ۴۰۰ سند اوقافی در سال ۱۴۰۰ صادر شد.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان یادآور شد: این اداره با صدور ۲۷۶۹ سند مالکیت در سال ۱۴۰۰ و ۷/۲۵۸ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۹ توانست رتبه سوم صدور اسناد مالکیت سایر دستگاهها را در کشور کسب کند.

نوذری یادآور شد: جهت ساماندهی پرونده های سنوات ماضی دوایر اجرای استان طی دوازده ماهه سال ۱۴۰۰ دراستان گیلان ۷۹ هزار و ۳۸۵  فقره پرونده اجرا مختومه گردید که نسبت پرونده های مختومه به تشکیلی۵۹۰ درصد است و مقام اول کشور را کسب کردیم. همچنین در سه ماهه نخست سال جاری ضمن تشکیل ۳۴۹۶ پرونده اجرایی، ۶ هزار و ۶۶ پرونده مختومه گردید که از این منظر مقام سوم کشوری را کسب نمودیم. در خصوص ساماندهی و صدور اسناد مالکیت روستایی نیز مقام دهم کشور را در سال ۱۴۰۰ کسب کردیم.

این مقام مسئول به پروژه های عمرانی ثبت اسناد و املاک استان گیلان اشاره کرد و افزود: پروژه های ساختمانی سیاهکل و صومعه سرا با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی از اعتبارات ملی در هفته دولت به بهره برداری می رسد . ضمن اینکه پروژه رودسر و خمام نیز در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه برای تعمیر و تجهیز واحدهای ثبتی باید از منابع استانی برخوردار باشیم و در این راستا از طریق سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری هستیم، گفت: پیگیر تهیه زمین برای پروژه ساختمان اداری لنگرود، کلاچای و ناحیه ۳ رشت هستیم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به فعالیت  530 نیرو در ثبت اسناد و املاک گیلان و ۲۵ واحد ثبتی  به اقدامات در حوزه بازرسی و نظارتی اشاره و اظهار داشت: در دو ماهه ۱۴۰۱ ، بازرسی از واحد های تابعه  با رشد ۱۸۰ درصد ، بازرسی از دفاتر اسناد رسمی با رشد ۱۲۵ درصد و همچنین بازرسی از دفاتر ازدواج ۱۸۵ و طلاق ۲۶۰ در صدی همراه بوده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=25852

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: