گیلان در۱۱ماهه امسال ۵۹۲ میلیون دلار صادرات داشته است

باز باران خبر/ فرهاد دلق پوش در سمینار وبینار آشنایی با بازار های ایران و قزاقستان که به همت سازمان صمت گیلان برگزار شد، گفت: استان گیلان با برخورداری از سه بندر مهم انزلی، کاسپین و بندر آستارا یک مسیر مطمئن و ایده‌آل برای تجارت با کشور قزاقستان میباشد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، رئیس سازمان صمت گیلان گفت: فعالین اقتصادی و تجاری ایران و قزاقستان می‌توانند نقش مهمی در استفاده از کریدور شمال و جنوب حوزه خزر ارائه دهند.

وی در ادامه افزود: بررسی میزان صادرات و اقلام صادراتی بین ایران و قزاقستان به ارزش ۱۰۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ بوده و به اعتقاد بنده این میزان بسیار کم بوده و باید جهت افزایش مبادلات تجاری تلاش بیشتری داشته باشیم و ما می‌توانیم جهت تامین نیازهای صادراتی و وارداتی دو کشور ایران و قزاقستان برنامه ریزی مناسبی را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در کشور عزیز ما حداقل ۸۵ هزار واحد تولیدی بزرگ متوسط و کوچک داریم که حداقل دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده و این ظرفیت در گیلان حدود ۳ هزار واحد صنعتی و تولیدی با بیش از ۸۲ هزار اشتغال مستقیم می باشد و رتبه گیلان از نظر جایگاه صنعتی نهم و از نظر ایجاد اشتغال صنعتی، دوازدهم در سطح کشور میباشد.

دکتر دلق پوش خاطر نشان کرد: گیلان از ۳۶ شهرک و ناحیه صنعتی برخوردار می باشد که این واحدها در حوزه‌های مختلف تولیدی بوده جایگاه اول سلولزی را در کشور به خود اختصاص داده و سالانه ۵ میلیون متر مکعب ام دی اف، اچ دی اف و ام دی اف با روکش ملامینه تولید می کنیم و همچنین جایگاه دوم صنعت فولاد کشور را با طرحهای توسعه فولادی که در گیلان داریم را به خود اختصاص داده ایم و ما در صنایع مختلف دیگر از جمله داروسازی نیز اقدامات مطلوب و موثری در استان انجام دادیم.

فرهاد دلق پوش در ادامه گفت: لازم می دانم به فعالین اقتصادی یادآور شوم که گیلان نزدیکترین بندر را به کشور قزاقستان دارد و این موضوع می تواند جهت برنامه ریزی مدون مبادلات اقتصادی در نظر گرفته شود و بنده اعتقاد دارم که سرمایه گذاری مشترک و همکاری های دو جانبه بین ایران و قزاقستان باید به شدت افزایش پیدا کند.
وی گفت: در ۱۱ ماهه اول سال جاری علی‌رغم مشکلات مربوط به تحریم و کوئید ۱۹ افزایش صادرات را چه از نظر وزنی و چه از نظر دلاری داشتیم و این ارزش بیش از ۵۹۲ میلیون دلار و از نظر وزنی بیش از هزار و ۳۸ هزار تن صادرات از مرزهای گیلان داشتیم.

وی در پایان اضافه کرد: پیشنهاد بنده سرمایه گذاری دو کشور در زمینه توسعه و تبادل ظرفیت های تولیدی به ویژه صنایع تبدیلی کشاورزی جهت سود آوری بیشر برای دوکشور است با تاکید بر مزیت های منطقه ای میتوانیم شاهد گسترش هرچه بیشتر مراودات تجاری دو کشور باشیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18905

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: