گیلان امیدوار به کسب مدال المپیک پس از ۶۵ سال

جامعه ورزش گیلان امیدوار است که ورزشکاران این استان در المپیک توکیو مدال کسب کنند تا به آروزی حدود ۶۵ ساله جامعه عمل بخشند.

به گزارش باز باران خبر، به طور حتم مسابقات المپیک مهمترین رویداد در ورزش بشمار می رود که هر چهار سال یک بار انجام می شود و زبده ترین ورزشکاران قاره های مختلف با برگزاری مسابقات مهم، سهمیه حضور در این رقابت ها را کسب و شرکت در این رویداد نیز برای هر ورزشکاری افتخار تلقی می شود.

استان گیلان هم قدمت زیادی در ورزش کشور دارد اما در رقابت های المپیک توفیق چندانی نیافته و هرچند ورزشکاران آن در رقابت های کشوری، آسیایی و جهانی در رشته های مختلف درخشش داشته و دارند،   اما نتوانسته اند در المپیک آنگونه که شایسته این خطه است، برجسته شوند.

در المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز ورزش گیلان نماینده ای در رقابت های المپیک نداشت تا نمره منفی در کارنامه ورزش این استان ثبت شود، همچنین در المپیک ۲۰۱۲ نیز فقط امین قاسمی پور مشتزن گیلانی جواز حضور در المپیک را کسب کرده بود که این ملی پوش اسبق گیلانی در اولین دیدار خود مغلوب حریفش شد تا سهم ورزش گیلان از این المپیک نیز فقط یک بازی باشد.

البته موفق ترین ورزشکار گیلانی که در المپیک حضور یافت و مدال کسب کرد،  فقط مرحوم محمود نامجو بود که این وزنه بردار افسانه ای، در دو دوره از رقابت های المپیک موفق به کسب مدال شد که این دو مدال،  تنها مدال های ورزش گیلان در المپیک بشمار می رود.

مرحوم نامجو در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی فنلاند موفق به کسب مدال نقره شد و در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن استرالیا نیز توانست مدال برنز را کسب کند تا ورزش گیلان دو مدال از رقابت های مهم المپیک کسب کند که تاکنون به جز مرحوم نامجو،  هیچ ورزشکاری نتوانسته مدالی را در المپیک تصاحب کند تا سهم ورزش گیلان همین دو مدال باشد.

اما در المپیک توکیو ژاپن که به دلیل شیوع بیماری کرونا با وقفه یکساله مواجه شده و قرار است یک سال دیرتر انجام شود،  تاکنون سه ورزشکار گیلانی جواز حضور در این رقابت ها را کسب کرده و مسئولان ورزش این استان نیز  امیدوار به کسب مدال توسط این ورزشکاران هستند.

سال ۹۸ سالی شکوهمند برای ورزش قهرمانی گیلان

مدیرکل اداره ورزش وجوانان گیلان نیز در خصوص راهیابی سه ورزشکار گیلانی به المپیک توکیو و وضعیت ورزش گیلان در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: سال ۹۸ از لحاظ قهرمانی جزء سال های شکوهمند تاریخ ورزش گیلان بود.

مریم بخشی افزود: اداره کل ورزش و جوانان گیلان با همراهی کارشناسان خبره ستادی و مشارکت هیات های ورزشی در راستای سیاست های عالی وزارت ورزش و جوانان و همچنین همگام با برنامه های فدراسیون های ملی ورزشی و تحت حمایت های ارسلان زارع استاندار گیلان، نهایت ظرفیت استان را برای پشیبانی و تقویت ورزشکاران گیلانی در مسیر کسب سهمیه المپیک بکار بست.

وی ادامه داد: در این راستا و در ماه های پایانی سال ۹۸، یک سهمیه المپیک توسط آرمین هادی پور تکواندوکار شایسته استان گیلان و دو سهمیه انفرادی و تیمی توسط محمد رهبری قهرمان محجوب شمشیربازی و اولین سهمیه تاریخ ورزش بانوان گیلان توسط سارا بهمنیار دختر قهرما گیلان در رشته کاراته کسب شد.

وی بیان کرد: با توجه به کسب سه سهمیه ورزشکاران گیلانی برای حضور در المپیک، از حیث کسب سهمیه خوشبختانه شرایط کم نظیری را رقم زدیم و امیدواریم که این حضور با کسب مدال نیز همراه شود.

گیلان امیدوار به کسب سهمیه های بیشتر در المپیک 

مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان خاطرنشان کرد: تاکنون با اعلام کمیته ملی المپیک، سهمیه سه ورزشکار گیلانی به شرحی که عنوان شد در المپیک توکیو قطعی شده و مورد تایید کمیته ملی المپیک نیز قرار گرفته و حتی امیدواریم که این سهمیه نیز تا قبل از برگزاری مسابقات المپیک افزایش یابد.

بخشی با اشاره به پشتیبانی های اداره کل ورزش به ورزشکارانی که سهمیه المپیک را کسب می کنند، اضافه کرد: اداره کل ورزش گیلان با تشکیل ستاد المپیک توکیو در سال ۹۷ با حضور کارشناسان خبره، مربیان و متخصصان، برنامه های حمایتی، هماهنگی، برنامه ریزی، پایش، نظارت و پشیبانی و سایر امور مرتبط را شروع کرد.

وی به شاخص های حمایتی این ستاد اشاره و اظهار کرد: حمایت هایی در این ستاد برای ورزشکارانی که موفق به کسب سمهیه المپیک شده در نظر گرفته شده که می توان به تصویب پرداخت حقوق به المپیکی ها پس از قطعی شدن کسب سهمیه اشاره کرد که این حقوق جدا از مبلغ پیش بینی شده وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک و فدراسیون ها است.

وی در ادامه گفت: تصویب اهدای یک دستگاه آپارتمان به المپین ها که در این خصوص در مرحله اجرایی تحویل به سه المپین می باشد و دیگر پشتیبانی نیز،  تحقق قانون استخدام قهرمانان و جذب و بکارگیری ورزشکاران مشمول در اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان است.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان تصریح کرد: البته با توجه به گسترش و شیوع کرونا در کشور و تعلیق کلیه فعالیت ها و کسب سهمیه ها در اسفند ماه، متاسفانه آنطور که شایسته بود و برنامه ریزی کرده بودیم، بحث استقبال، تجلیل و سایر فعالیت های معمول را نتوانستیم انجام دهیم و به طور حتم با بازگشت به شرایط عادی، اقدامات پیش بینی شده در این زمینه را انجام می دهیم.

وی اظهار کرد: البته هنوز هم ورزشکاران شایسته دیگری در حال تلاش برای اخذ مجوز ورودی به المپیک توکیو هستند و خوشبختانه همانطور که در برنامه های ستاد المپیک استان برنامه ریزی و پایش شده بود، ورزشکارانی نیز در مسیر کسب سهمیه المپیک توکیو قرار دارند.

بخشی ادامه داد: نازنین ملایی بانوی اول روئینگ آسیا در قایقرانی، پیمان قویدل و علی آقامیرزایی قهرمانان بازهای آسیایی جاکارتا در رشته کایاک ، طیبه پارسا در تکواندو و برخی از قهرمانان دیگر از شانس های کسب سهمیه المپیک گیلان هستند که بطور مستمر تحت نظارت و پشیبانی ستاد المپیک این استان قرار دارند.

جامعه ورزش گیلان امیدوار به کسب مدال در المپیک توکیو

مدیرکل اداره ورزش وجوانان گیلان همچنین به شانس کسب مدال توسط ورزشکاران گیلانی که جواز حضور در المپیک را کسب کرده اند، اشاره و بیان کرد: در حال حاضر که براساس تصمیم کمیته بین المللی المپیک و بدلیل شیوع بیماری کرونا، این رویداد مهم یکسال به تعویق افتاد و در حال برنامه ریزی برای سال پیش رو با توجه به تعویق پیش آمده هستیم.

وی افزود:  اما نکته ای که باید به آن توجه داشت، سهمیه های کسب شده توسط قهرمانان گیلانی از طریق رنکینگ و پس از گذراندن مراحل متعدد مسابقات جهانی، قاره ای و کسب مدال و امتیاز در یکی دو سال اخیر بدست آمده است و این یعنی المپین های گیلانی همواره جزء نفرات مدال آور و برتر رشته خود در سطح جهان بوده اند.

بخشی خاطرنشان کرد: با این وجود،  به طور حتم با توجه به شرایط فنی مناسب این ورزشکاران جزء شانس های کسب مدال کاروان ایران در المپیک خواهند بود و اداره ورزش و جوانان گیلان در تحقق این موضوع، از هیچ برنامه حمایتی و پشیبانی دریغ نخواهد کرد.

وی در خاتمه گفت: در این راستا از همه مردم، دست اندرکاران و رسانه ها درخواست می کنیم که در این مسیر همراه و حامی فرزندان گیلان باشند تا این ورزشکاران شایسته با کسب مدال در المپیک توکیو به آرزوی بیش از ۶۰ ساله ورزش گیلان خاتمه دهند./ایرنا

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=31863

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: