گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالابها در مرکز آموزشی سلکه

باز باران خبر/ مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالابها با شعار آب و تالابها ؛ بخش جدایی ناپذیر حیات ما با حضور معاون استاندار و معاون دادگستری گیلان و اصحاب رسانه در مرکز آموزشی سلکه صومعه سرا برگزار شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ، مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با گرامیداشت دهه مبارک فجر و روز ولادت فاطمه زهرا و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر خاطرنشان کرد: کنوانسیون رامسر در بهمن ماه ۱۳۴۹ با نام تالاب های بین‌المللی به عنوان زیستگاه پرندگان آبزی با حضور نمایندگانی از ۱۸ کشور دنیا  در ایران و شهر رامسر شکل گرفت و امروز ۱۷۱ کشور عضو این کنوانسیون هستند.

ساسان کفایی با اشاره به پتانسیل های موجود در گیلان تصریح کرد: اگر امروزه تاکید بر آمایش سرزمین کشور است،  هدف بهره مندی صحیح از مواهب و انفال خدادادی در هر استان است.

وی افزود: تاکنون ۲۴۱۳ تالاب با مساحت حدود ۲۵۶ میلیون هکتار در کنوانسیون تالابها (کنوانسیون رامسر) ثبت شده  که از این تعداد ۲۵ تالاب سهم کشور ایران و  ۳ تالاب بین المللی به نام های بوجاق، انزلی و امیرکلایه سهم استان گیلان است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان تصریح کرد: اگر امروز صحبت از توسعه پایدار است یعنی استفاده مطلوب از ظرفیت های زیست محیطی موجود.

ساسان کفایی با اشاره به تنوع گونه ای جانوری و گیاهی گیلان خاطرنشان کرد: دنیا در حال حرکت در مسیر توسعه گردشگری با هدف حفظ محیط زیست است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان مطبوعات را رکن چهارم جامعه خواند و گفت: رسانه ها با ارائه پیشنهادها و انتقادات سازنده می توانند نقش موثری در عملکردهای مثبت مدیران در مسیر توسعه داشته باشند.

در ادامه حجت الاسلام ساجدی روحانیت معظم حاضر در مراسم نیز با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی بیان داشت: در قرآن کریم آیات و سوره های متعددی در مورد طبیعت و محیط زیست وجود دارد.

ایشان با اشاره فراوان قرآن کریم به طبیعت گفت: خدای باری تعالی در قرآن کریم  با اشاره به نظم و انضباط هماهنگ در جهان و طبیعت به اهمیت حفظ محیط زیست در راستای بقای موجودات و آفریده های خود اشارات فراوانی داشته است.

وی از بلایای طبیعی سخن گفت و دوری انسان از زندگی معنوی را یکی از عوامل بروز حوادث و بلایا برشمرد و تصریح کرد: با بازگشت به زندگی معنوی و بهره مندی و سرلوحه قرار دادن آیات، روایات الهی و نبوی می توان محیط زیست مطلوبی داشت.

مهندس محمد کازرونی منفرد رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نیز در این مراسم گرامیداشت بیان داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با ۱۱ هزار عضو بزرگترین تشکل تخصصی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی گیلان است. 

وی با اشاره به اجرای طرح سیپا تالاب انزلی خاطرنشان کرد: طرح سیپا توسط کنوانسیون رامسر برای اجرا و انجام به کشورهای عضو با هدف مردم نسبت به حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه از تالاب ها اقدام میکنند،  پیشنهاد شده است، افزود: این طرح با تلاش محققین و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته محیط زیست استان و تعدادی از محققین ملی در حال انجام می باشد. 

کازرونی با تاکید بر مشکلات موجود در صیدهای غیرمجاز خاطرنشان کرد: تالاب انزلی مهم ترین زایشگاه ماهی سفید نژاد پاییزه بوده اما متاسفانه در حال حاضر فقط ۲ درصد ماهیان تالاب انزلی ماهی سفید و این ماهی در تالاب انزلی در حال انقراض است.

وی از شناسایی حدود ۴۰ تهدید در راستای انجام طرح سیپا تالاب انزلی خبر داد و گفت: البته حدود ۳۰ راهکار برای این تهدید شناسایی شده و در مرحله جمع بندی قرار داریم که امید است تاپایان این ماه راهکارها در قالب گزارش به محیط زیست ارائه شود. 

در ادامه دکتر آقایی معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری گیلان  نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین برنامه هایی بیان کرد: با عنایت به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری که نشان دهنده میزان اهمیت و ضرورت مسئله محیط زیست در نگاه عالی ترین سطح راهبری و سیاست گذاری نظام جمهوری اسلامی، مجموعه دادگستری استان با تمام جدیت و توان حقوق زیست محیطی عامه مردم را پیگیری می کند‌.وی افزود: مهمترین حق مردم، حق زندگی است و همه باید نسبت به محیط زندگی مردم و محیط زیست استان و حتی کشور حساسیت نشان دهیم و نه تنها دادگستری بلکه مسئولین استان باید انسجام کامل و تشریک مساعی ،نسبت به رعایت حقوق زیست محیطی شهروندان اهتمام داشته باشند. 
در پایان آقای دکتر اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان اظهار داشت، محیط زیست و منابع طبیعی به مثابه هدیه ‎ای از نسل های گذشته تحویل نسل امروز شده و باید بدون خدشه و کمبود به نسل های بعدی تحویل داده شود.
وارد آمدن هر گونه خدشه و خسارت به محیط زیست، منابع طبیعی و گونه های جانوری، و تالابها سلامت و زیست انسان را در چرخه طبیعت با مشکل مواجه می کند.
اهمیت محیط زیست و تالابها  تا آنجاست که توجه به حوزه حفاظت و صیانت از محیط زیست یکی از شاخص های دولت های مردمی و دوستدار انسان محسوب می شود که در این میان دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت تاکنون با توجه بیش از پیش به این حوزه و حمایت از ایجاد و توسعه فعالیت سمن های محیط زیستی، رشد نظارت ها و بازرسی های زیست محیطی از صنایع، برخورد با واحدهای آلاینده آب، خاک و هوا نشان داده است که جزو دولت های حامی محیط زیست می باشد.

در پایان این مراسم از جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه فعال در حوزه محیط زیست استان با اهدای جوایز و یک شاخه گل تقدیر به عمل آمد و سپس حاضرین با حضور در حاشیه تالاب سلکه با توضیحات کارشناسان و محیطبانان با پرندگان مهاجر زمستان گذران تالاب انزلی آشنا شدند و هر یک با دوربین و تلسکوپ اقدام به پرنده نگری نمودند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18229

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: