کتاب ” نی زن کنار برنجزار” (زندگی و شعر شیون فومنی) رونمایی شد

کتاب نی زن کنار برنجزار زندگی و شعر شیون فومنی رونمایی شد.

به گزارش باز باران خبر وبه نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی شیون فومنی، از سوی بنیاد شیون فومنی و با همکاری پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان و نشر ثالث،آیین رونمایی از کتاب “نی زن کنار برنجزار” به قلم دکتر احمد ابومحبوب‌ روز پنج شنبه، ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۰،  در محل سالن اجتماعات پژوهشکده‌ گیلان شناسی دانشگاه گیلان واقع در رشت، تقاطع غیر همسطح انتظام رشت، بلوار شیون فومنی، ابتدای خیابان سلیمانداراب برگزار می شود. 

روابط عمومی این بنیاد درباره این کتاب بیان نمود: کتاب ” نی زن کنار برنجزار” با موضوع بررسی زندگی و شعر شاعر معاصر ” شیون فومنی به تازگی از سوی نشر ثالث با همکاری بنیاد شیون فومنی منتشر شده است.در ادامه روابط عمومی بنیاد فرهنگی شیون فومنی اعلام نمود: در این آیین رونمایی، استادان مبرز دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان: دکتر علی تسلیمی، دکتر علی صفایی و دکتر علیرضا نیکویی ابعاد مختلف کتاب ” نی زن کنار برنجزار” را مورد بررسی، نقد و نظر کارشناسی قرار خواهند داد.وی در ادامه گفت: پخش تصاویر شعرخوانی شیون فومنی و تصاویری از دکتر احمد ابومحبوب و اجرای موسیقی بر اساس ترانه های شیون فومنی از دیگر بخش های این آیین می باشد.

روابط عمومی بنیاد فرهنگی شیون فومنی در پایان افزود: دکتر احمد ابومحبوب عضو هیات امنای بنیاد فرهنگی شیون فومنی و از شیون شناسان مسلم همروزگار ما بود. از ایشان مقالات متعددی درباره ی شعر گیلکی و شعر فارسی شیون فومنی به یادگار مانده است و افزون بر آن استاد راهنمای پایان نامه های دانشگاهی با موضوع شعر شیون فومنی در دانشگاه های تهران از دیگر فعالیت های شیون پژوهی این استاد ادبیات بوده است. کتاب ” نی زن کنار برنجزار”  آخرین اثر شیون پژوهی این استاد مبرز دانشگاه درباره ی اشعار گیلکی و فارسی شیون فومنی است که از وی به یادگار مانده است. در این‌ کتاب دکتر ابومحبوب با گذری بر زندگی شیون فومنی، اشعار گیلکی و فارسی این شاعر نامدار معاصر را مورد بررسی، نقد و تحلیل قرار داداه است و در پایان کتاب با جدولی از ترانه های سروده شده ی گیلکی و فارسی شیون فومنی به تبیین و تشریح ارزش های ابعاد هنری این ترانه ها پرداخته است.
دکتر احمد ابومحبوب، اصالتا انزلیچی و در سال ۱۳۳۵ از پدر و مادری اهل بندرانزلی در تهران متولد شد. تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. در سال ۱۳۵۵ به دانشسرای راهنمایی تهران وارد شد و مقطع فوق دیپلم را دریافت کرد. دکتر احمد ابومحبوب در اولین سال از بازگشایی دانشگاه بعد از انقلاب فرهنگی، در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران پذیرفته شد. او در سال ۱۳۶۴ مدرک کارشناسی خود را گرفت و در سال ۱۳۶۹ مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رساند. ابومحبوب در دوره ی دکترای همان رشته در همان دانشگاه پذیرفته شد اما به دلیل اشتغال در آموزش و پرورش، موفق به ثبت نام در آنجا نشد. دکتر ابومحبوب، در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات هم از پذیرفته شدگان بود و به همین دلیل، موفق به کسب مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی در همین دانشگاه شد. از آثار دکتر احمد ابومحبوب علاوه بر صدها مقالات علمی و پژوهشی منتشر شده ی داخلی و بین المللی، به این کتاب ها می توان اشاره کرد:-  “تصحیح دیوان رباعیات اوحدالدین کرمانی” ، – “ساخت زبان فارسی”،- “کالبد شناسی نثر”،- “عروض و قافیه و نقد ادبی”،- “سبک شناسی شعر”(ده جلد)، – ” فرهنگ چهارزبانه علوم اجتماعی” (ترجمه)، – “در های و هوی باد”(زندگی و شعر حمید مصدق)، – “گهواره سبز افرا”(زندگی و شعر سیمین بهبهانی)، – ” کک کوهزاد”،- ” فمینیسم های ادبی”(ترجمه)،  – مجموعه شعر “غزل در غزل”.دکتر احمد ابومحبوب، روز یکشنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در سن ۶۲ سالگی در تهران چشم از جهان فروبست.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=7315

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: