کتابداران گیلان ملزم به آموزش نحوه نگهداری نسخ خطی شدند

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان بیان کرد: نسخ خطی بخشی از هویت مردمان این سرزمین است ازین رو کتابداران ملزم به نحوه آموزش و نگهداری این بخش از میراث فرهنگی سرزمینمان شدند.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایرنا، پریسا کرمی افزود: آشنایی با مقوله حفظ و نگهداری آثار ملی و هویت فرهنگی مردمان هر سرزمین از مهمترین مباحث مورد توجه دولت هاست و جلوگیری از سرقت، آفت زدایی منابع و نحوه استفاده افراد از منابع نسخ خطی و چاپ سنگی باید مورد توجه مسئولان فرهنگی باشد.
وی با تاکید بر آموزش افراد متخصص در زمینه یادشده اظهار داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با توجه به اهمیت مقوله یادشده کارگاه آموزشی آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی را با حضور جمعی از کتابداران استان برگزار کرد.
وی اضافه کرد: ویژگی های نسخ خطی و چاپ سنگی، قدمت این آثار و همچنین نحوه نگهداری و حفظ این منابع ارزشمند از مواردی بود که در کارگاه یادشده مورد بحث و آموزش قرار گرفت.
کرمی ریشه های کتابت نسخ خطی و منابع چاپ سنگی را در هنر، تاریخ و هویت مردم مناطق مختلف دانست که به لحاظ مادی نمی توان ارزش گذاری صحیحی برای آن قائل شد لذا توجه به نحوه حفظ و نگهداری آن می بایست مورد توجه جامعه بویژه کتابداران قرار گیرد.
بیش از۵۰هزار نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه های عمومی سراسر کشور موجود است که از این تعداد حدود۵۸۰ نسخه سهم کتابخانه های عمومی استان گیلان است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3251

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: