کاهش ۶۰ در صدی آب سد سفید رود

باز باران خبر/ معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان از کاهش ۶۰ درصدی مخزن آب سد سفید رود نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گیلان؛ محمد جواد خانی‌پور در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیمای مرکز گیلان آخرین وضعیت منابع آبی پشت سد مخزنی سفیدرود را برشمرد و اظهار داشت: طبق آمار سازمان هواشناسی میزان بارش باران چه در سطح استان گیلان و چه در سطح حوضه آبریز کاهش چشمگیری داشته است.
معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه به علل ذکر شده آب ورودی به سد مخزنی سفیدرود امسال در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است افزود: نوید بارش‌های باران در ماه‌های آینده از طریق هواشناسی داده شده است و امیدواریم با تحقق این امر مقداری از کسری ذخیره آب سد سفیدرود جبران شود.
خانی‌پور ضمن اشاره به برگزاری نشست شورای حفاظت از منابع آب استان گیلان در پاسخ به این پرسش که چه تصمیماتی در مورد آب زراعی گرفته شده است تصریح کرد: در این جلسه وظایف و مسئولیت‌های هر سازمان را مشخص و تدوین شد که چه اقداماتی در راستای بروز کمترین تنش آبی در استان گیلان باید در اولویت قرار گیرد.
وی تامین سوخت مورد نیاز ماشین‌آلات، ادوات کشاورزی و پمپ‌ها توسط شرکت فرآوردهای نفتی گیلان را از دیگر تصمیمات نشست شورای حفاظت از منابع آب استان اعلام کرد و گفت: قرار است سازمان‌های ذیربط اعتبارات مورد نیاز خود را به مدیریت بحران استانداری گیلان اعلام کنند تا این نهاد هم پیگیری اخذ اعتبارات را از وزارت کشور دنبال نماید.
معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان اعلام داشت: تمام کشاورزانی که چاه‌های محفوره فاقد پروانه دارند می‌توانند جهت تعیین تکلیف چاه‌ها و دریافت پروانه بهره‌برداری به شرکت آب منطقه‌ای گیلان و ادارات تابعه در شهرستان‌ها مراجعه نمایند و ادامه داد؛ بر اساس سامانه تخصیص سوخت، متقاضیان حتما باید پروانه بهره‌برداری داشته باشند.
خانی‌پور با تاکید بر اینکه شرایط لازم برای صدور پروانه بهره‌برداری برای چاه‌های محفوره قبل از سال  ۸۵ و چاه‌های سطحی تا عمق کمتر از ۲۰ متر فراهم شده است، ابراز داشت: از کشاورزان گیلانی می‌خواهیم برای تعیین تکلیف چاه‌ها سریع‌تر اقدام و این کار را به فصل کشاورزی و کاشت محصول برنج که با ازدحام متقاضیان مواجهیم، موکول ننمایند.
معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه در صورت بارندگی‌های خوب می‌توان نسبت به آبگیری دو یا چند باره آب بندان‌ها اقدام کرد افزود: کشاورزان گیلانی تا زمان خزانه‌گیری نشا برنج که باید حتما مطابق برنامه تقویم زراعی پیش برود نباید منتظر تامین آب از سد سفیدرود باشند زیرا سال زراعی جاری  واقعا شرایط خاص است.
خانی‌پور استفاده بهینه از آب باران برای خزانه‌گیری و آماده‌سازی اراضی شالیکاری را در سال زراعی پیش رو امری بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای گیلان بر اساس تقویم زراعی که تدوین خواهد شد، در همان تاریخ‌های اعلامی نسبت به رهاسازی آب سد سفیدرود و هدایت آن به سوی شبکه ها و اراضی کشاورزی استان اقدام می‌کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=22372

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: