چایکاری، یک صنعت راهبردی برای گیلان است

سرپرست استانداری گیلان در جشنواره ملی چای کشور گفت:چایکاری، یک صنعت راهبردی برای گیلان است.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در اولین جشنواره که در شهرستان لاهیجان برگزار شد اظهار داشت: در راستای استراتژی و سیاست اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار رونق تولید، حمایت از کشاورزی و کشاورزان از برنامه های مستمر دولت تدبیر و امید است.
وی افزود: از سال گذشته تاکنون دولت اعتدال، اقدامات موثری برای حفظ ، توسعه اشتغال و مقرون به صرفه بودن فعالیت های حوزه چای کشور انجام داده است.
سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه دولت چهار اقدام مهم و تاثیرگذار برای حمایت از صنعت چای داخلی انجام داده، عنوان داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات چای که باعث افزایش قیمت چای داخلی و افزایش قدرت رقابت پذیری چای داخل یکی از این موارد بود.
وی همچنین در ادامه افزود: اجازه صادرات چای داخل و لغو ممنوعیت صادرات چای که علاوه بر ارز آوری برای کشور در افزایش قیمت چای داخلی نیز موثر بود.
زارع عدم کاهش تعرفه واردات چای خارجی که باعث شد قیمت چای خارجی پایین نیاید و قدرت رقابت چای داخل حفظ شود را یکی دیگر از این موارد دانست و خاطر نشان کرد: اقدام و جلوگیری از ورود چای سنواتی انبار شده سالیان قبل به بازار بود که اگر آن حجم چای وارد بازار می شد قیمت چای داخلی شدیداً افت کرد و یکی از عوامل تاثیر گذار دولت بود.
وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری تا امروز حدود ۶۷ هزار تن چای از چای کاران خریداری شده و به ارزش ۲۰۲ میلیارد تومان که تا امروز حدود ۱۷۰ میلیارد تومان به حساب چای کاران واریز شده است.
سرپرست استانداری گیلان با اشاره به اینکه حدود ۸۳ درصد طلب چای کاران پرداخت شده؛ خاطر نشان کرد: این موضوع بی سابقه یا کم سابقه است که دولت و کارخانجات هم زمان به تعهدات خود در قبال چایکاران به موقع عمل کرده باشند.
دکتر زارع تصریح کرد؛امسال با پیشنهاد استانداری و پیگیری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و موافقت شورای اقتصاد قیمت تصویب شده برگ سبز چای مورد بازنگری واقع شد و برگ سبز درجه یک از۳۲۷۵ به ۳۶۰۰ و درجه ۲ از ۱۸۴۹ به ۲۲۰۰ تومان افزایش یافت که با این تصمیم حدود ۴۰ میلیارد تومان به درآمد کشاورزان اضافه شد.
سرپرست استانداری گیلان از کشاورزان و فعالان صنعت چای خواست تا با استفاده از ظرفیت حمایت دولت خصوصا کمک بلاعوض آبیاری تحت فشار و بهره گیری از آموزش و تکنولوژی به بهبود فرآوری و بسته بندی باکیفیت تر توجه جدی تر داشته باشند.
وی با بیان اینکه این فرصتی مناسب برای بهره مندی اقتصادی و اشتغال است ، تصریح کرد: می توان علاوه بر بازار داخلی در افزایش سهم بازارهای بین المللی موفق تر باشند و میزان ارزآوری صادرات چای که در سال گذشته ۲۰ میلیون دلار بود افزایش دهند.
همچنین در این مراسم از فعالان این عرصه قدردانی شد.

گفتنی است در پایان سرپرست استانداری گیلان به همراه نماینده مردم شهرستان لاهیجان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار لاهیجان و مسئولین استانی از غرفه های این نمایشگاه بازدید کردند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2535

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: