پیمانکار پروژه تصفیه خانه سراوان را گروگان گرفته است

شهردار رشت در خصوص بحث سرمایه‌ گذاری شهرداری رشت در سال ۹۹ گفت: ما حدود ۱۵ پروژه داریم که اگر به ثمر بنشیند، درآمد زایی حاصل خواهد شد. پروژه‌ هایی مانند گیل لند که اگر دوستان مصوب کنند برای آن فراخوان انجام خواهد شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در یکصد و سی و سومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت، ناصر حاج‌ محمدی، شهردار رشت گفت: در بحث درختکاری ۱۵۰۰۰ نهال از منابع طبیعی دریافت شده که تمامی این تعداد نهال به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تحویل داده شده است که پنج هزار نهال در منطقه یک و مابقی در ورودی ‌های سطح شهر کاشته خواهد شد و از روز ۱۵ اسفند کاشت آن انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: دو هزار نهال نیز جهت قرص در اختیار مردم گذاشته شود. بر اساس هماهنگی ‌هایی که انجام ‌شده است پنجاه درصد هزینه کاشت توسط شهرداری و مابقی توسط منابع طبیعی پرداخت خواهد شد. در خصوص خرید گل و گیاه در هر پنج منطقه اقدامات لازم انجام شد و گل و گیاه خریداری‌ شده نیز تحویل داده شده است.

شهردار رشت در خصوص برنامه‌ ریزی های انجام شده اظهار داشت: از بدو ورود به شهر رشت با مشکلات مختلف و عدیده ‌ای مواجه بودیم. جلسه متعدد در استانداری، فرمانداری و شورای تأمین برای معضل سراوان داشتیم و ما اجبار داشتیم در یک زمان اندک آنجا را ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص تصفیه‌ خانه شیرابه سراوان متاسفانه با پیمانکاری که قبلاً با آن قرارداد بسته ‌شده بود، دچار مشکل هستیم، پیمانکار به دلیل طلب‌ هایی که از قبل و برای پروژه های دیگر از شهرداری دارد این پروژه را گروگان گرفته است. فارغ از موضوع سراوان در مواردی همچون برف، انتخابات و سپس شیوع ویروس کرونا با درگیری‌ هایی مواجه بوده و هستیم که البته با وجود این مشکلات برنامه‌ ریزی شده است.

حاج‌ محمدی اضافه کرد: بنده از وسط بودجه‌ ای آمدم که قبل از حضور بنده در خصوص آن تدبیر شده بود. بسیاری از پروژه‌ های عمرانی شهر رشت در آن زمان غیر فعال بود و اکثریت آنها نیز ماده ۴۸ شده بودند و بر اساس مشکلات عمیقی که در شهر وجود داشت و در کنار آن عدم داشتن شهردار به مدت ۱۰ ماه و ۲۰روز، قطعاً جمع‌ کردن چنین شرایطی نیازمند یک برنامه بود تا به روال عادی برگردد.

وی افزود: در خصوص برنامه بلند مدت نیز اقداماتی صورت گرفت. برای مثال در بحث تراموا مصوبه شورای عالی ترافیک استان اخذ شد اما به بهانه جمعیت شهر رشت این مصوبه در کمیته فنی با مشکل مواجه شد ولی با صحبت هایی که ما کردیم و کمک یکی از نمایندگان محترم مجلس این موضوع پیگیری شد. همچنین مسائل مالی این پروژه با بانک شهر عقد تفاهم ‌نامه شد و همچنین قراردادی با قرارگاه سازندگی خاتم ‌الانبیاء منعقد شد و امروز نیز آخرین امضا های قرارگاه انجام شد تا در بحث زیر گذر، میدان مصلی، نیروی دریایی و خیابان دو طبقه در فلکه فرزانه، به ما اعلام شد که با در اختیار گذاشتن زمین تجهیز کارگاه آغاز خواهد شد.

شهردار رشت در خصوص ورود نیرو به شهرداری رشت، تأکید کرد: بنده در خصوص این افراد نامه های متعددی نوشته ‌ام که به آنها نیازی نداریم. بعضی از این افراد به دنبال رأی دائم هستند. ما به هیچ‌ کدام از این افراد نیاز نداریم.

حاج ‌محمدی با بیان اینکه در خصوص بودجه ارائه‌ شده و چگونگی رسیدن به عدد فوق، چند راهکار نوشته‌ شده است، گفت: یکی از کارها تبصره بند “و” بوده است. با عبور از مشکلات و اجرایی شدن این بند تا کنون مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال در حال طی مراحل نهایی و اخذ اوراق هستیم ،همچنین مبلغ ۱۰۹۰ میلیارد ریال از آموزش‌ و پرورش احصا شده که پس از تائید ذی حساب مراحل خود را طی خواهد کرد.

وی ادامه داد: تا زمان حضور خانم گل احضار در معاونت مالی و اقتصادی حدود ۲۶۱ میلیارد تومان از بند “و” احصا شده بود و اگر شرایط به ‌درستی پیش برود، بخشی از مبلغ پیش از سال و بخشی دیگر پس از سال به‌ حساب شهرداری می‌ نشیند. اگر این اتفاق رخ بدهد برای اولین بار بودجه شهرداری رشت پایدار خواهد شد.

شهردار رشت در خصوص بحث سرمایه‌ گذاری شهرداری رشت در سال ۹۹ گفت: ما حدود ۱۵ پروژه داریم که اگر به ثمر بنشیند، درآمد زایی حاصل خواهد شد. پروژه‌ هایی مانند گیل لند که اگر دوستان مصوب کنند برای آن فراخوان انجام خواهد شد. از جمله دیگر کارهایی که برای درآمد زایی در نظر گرفته‌ شده است، بخش ممیزی درآمد می ‌باشد. تعداد برگه ‌های عوارض نوسازی که ابلاغ می‌ شود بسیار کم است و درآمد حاصل از آن برای شهر رشت بسیار ناچیز است، این نشان می‌ دهد کسانی که از خدمات شهرداری استفاده می‌ کنند و هزینه آن را پرداخت نمی‌ کنند زیاد هستند.

حاج‌ محمدی با بیان اینکه شهرداری رشت یکی از سنگین‌ ترین شهرداری‌ های کشور از لحاظ نیروی انسانی است، اذعان داشت: ما می‌ توانیم در بخش راننده‌ ها کاهش نیرو داشته باشیم. در حوزه نگهبانان و نیروهای خدماتی می ‌توانیم به سطح مورد نیاز کاهش نیرو داشته باشیم که خود یک نوع درآمد محسوب می‌ شود. ما برخلاف سال ‌های گذشته فروش ملک به‌ صورت خام فروشی نداشته‌ ایم. ملکی که کاربری خدماتی دارد را می‌ توان با کاربری مسکونی با تراکم به فروش رساند تا املاک خودمان را به ‌راحتی از دست ندهیم و برای آن بتوانیم درآمد زایی کنیم.

وی با اشاره به وجود کمیسیون توافقات در شهرداری ‌های دیگر شهرها، عنوان کرد: مبنا در شهرداری‌ های بزرگ بر این است که باید پروژه به جلو حرکت کند زیرا هر چقدر که زمان می‌ گذرد مصالح ساختمانی گران ‌تر می ‌شود. یکی از ظرفیت‌ هایی که اضافه خواهد شد بند ب، ث، ه و م در قانون بودجه سال ۹۹ به شهرداری ‌ها کمک می‌ کند که می‌ تواند در ادامه بند “و” باشد که درآمد خوبی را نصیب شهرداری ‌ها می ‌کند.

وی افزود: ما می ‌بایست سازمان‌ های خود را درآمدزا کنیم. امروز سازمان‌ های ما هزینه ‌ای هستند، نه درآمدزا، در بخش پسماند بحث تفکیک از مبدأ می ‌تواند درآمدزا باشد.

شهردار رشت تأکید کرد: ما در بحث سازمان ساماندهی مشاغل و میادین می‌ توانیم درآمد داشته باشیم. ایجاد شهرک‌ های تجاری در راسته ‌ها و گذر های صنوف مختلف می‌ تواند اثرگذار باشد. همچنین در بحث سازمان سرمایه‌ گذاری می‌ توان از وجود سرمایه‌ گذاران موجود استفاده نماییم.

حاج ‌محمدی اذعان داشت: بنده در هر جلسه‌ ای که دعوت ‌شده ‌ام حضور یافته ‌ام و حضور در اینجا برای بنده بسیار خوشایند است زیرا اینجا همه عزیزان برای همکاری و کمک حضور دارند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=8167

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: