پیام تسلیت درگذشت دانشمند پرآوازه گیلانی فضل‌الله رضا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در پی درگذشت پروفسور «فضل‌الله رضا» از سلسله مشاهیر و مفاخر گیلان، طی پیامی ضمن اعلام همدردی با بازماندگان آن مرحوم، درگذشت این دانشمند پرآوازه جهان را به اهالی علم و مردم فرهیخته استان تسلیت گفت.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، متن پیام فیروز فاضلی به شرح ذیل است:

بازگشت همه به‌سوی اوست

مرگ پایان زندگی نیست، بلکه آغازی است برای پرواز مرغ جان بر گستره ملکوت و رجعتی به محضر حضرت دوست؛ به ویژه مرگ آنان که در زندگانی، گام‌های بلندی برداشته و در خدمت به دیگران کوشیده‌اند.

بی‌شک، پروفسور «فضل‌الله رضا» در زمره بزرگانی قرار دارد که نقشی تعیین کننده در رشد و تعالی جامعه بشریت داشته‌اند و سال‌ها باید بگذرد تا همانندی چون او به منصه ظهور برسد.

بنده ضمن ابراز تأسف از درگذشت این دانشمند پرآوازه جهان و همدردی با خانواده محترم و بازماندگان ایشان، بدین‌وسیله فقدان این فخر گیلان را به اهالی علم و مردم فرهیخته استان تسلیت گفته و از آستان کبرایی حضرت احدیت برای آن مرحوم علو درجات و برای تمامی بازماندگان شکیبایی و طول عمر با عزت مسألت می‌نمایم.

روحش شاد، یادش گرامی باد.

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان

۲۹ آبانماه ۱۳۹۸

پروفسور «فضل‌الله رضا» دانشمند برجسته ایرانی در حوزه مهندسی برق و ریاضیات در سن ۱۰۵ سالگی بدرود حیات گفت.

وی، متولد ۱۲۹۳ در شهر رشت، تنها فارغ التحصیل دوره اول دانشکده فنی دانشگاه تهران بود که پس از گذراندن دوران کارشناسی در رشته مهندسی برق، سال ۱۳۲۴ مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه کلمبیا در آمریکا و دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه مؤسسه تکنولوژی نیویورک (دانشگاه نیویورک فعلی) دریافت کرد.

این استاد دانشگاه و چهره ماندگار، رئیس اسبق دانشگاه تهران و دومین رییس دانشگاه صنعتی شریف و  مدتی نیز سفیر سابق ایران در یونسکو بود.

این دانشمند برجسته در کانادا اقامت داشت و از سال ۱۳۵۷ استاد دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترئال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل مونترئال بود.

پروفسور رضا از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان است و تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار داشته و در باره اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌ها تحقیقات مهمی انجام داده ‌است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=5076

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: