پروانه‌های جشنواره فیلم کودک و نوجوان در رشت به پرواز درآمدند

پروانه‌های سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان در رشت از روز پنجشنبه با اکران دو فیلم به پرواز درآمدند.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، بعد از پایان جشنواره فیلم فجر سال گذشته شاید سینما میرزا کوچک رشت این حجم از جمعیت و شور و نشاط را به خود ندیده باشد. عصر پنجشنبه ۳۱ مردادماه سال ۹۸ به رغم گرمای طاقت فرسای آخرین روز دومین ماه از فصل تابستان این سینما شاهد حضور کودکان و نوجوانان گیلانی به همراه پدران و مادران خود برای تماشای فیلم‌های سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان بود.

شور و نشاطی که هر بیننده را نیز به وجد می‌آورد و گاهی افراد میانسال را به دوره خوش کودکی و نوجوانی خود می‌برد. امسال به همت معاونت هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان همزمان با آغاز سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان در استان اصفهان، گیلان و سینما میرزا کوچک شهر رشت نیز میزبان اکران ۱۰ فیلم این جشنواره است.

جشنواره‌ای که امسال نسبت به سال‌های گذشته یک تفاوت عمده دارد و آن نیز استفاده از دانش‌آموزان به عنوان داوران بخشی از این جشنواره است که در سالن‌های سینمایی حاضر و با بازبینی فیلم‌ها رأی و نظر خود را ثبت کرده و توسط مسئولان امر به دبیرخانه جشنواره اصلی در اصفهان ارسال می‌کنند تا در نتیجه نهایی اثرگذار باشد.

فیلم‌سازان قهرمانان ایرانی را در قالب فیلم معرفی کنند

بردیا احمدی یکی از نوجوانان رشتی است که امروز با آغاز اکران فیلم‌های این جشنواره به همراه جمعی از دوستان خود با تهیه بلیت دو فیلمی که امروز اکران شدند خود را به سینما میرزا کوچک رشت رسانده و در این باره به خبرنگار مهر گفت: خوشحالم که بالاخره مسئولان شرایط را برای اکران و دیدن فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان برای ما فراهم کردند.

وی با بیان اینکه متاسفانه این سال‌ها فیلم‌هایی که موضوع آن کودک و نوجوان باشد در ایران کم ساخته می‌شود، گفت: من به عنوان یک نوجوان گیلانی و ایرانی دوست دارم قهرمانان و اسطوره‌های خود در حوزه‌های مختلف در قالب فیلم همانند مرد عنکبوتی، بتمن و یا سایر کارکترهای خارجی ببینم.

بردیا در ادامه با اشاره به اینکه از مسئولان می‌خواهیم که به فیلم‌های حوزه کودک و نوجوان توجه بیشتری نشان دهند، افزود: ساخت فیلم با موضوع کودک و نوجوان به شناخت بیشتر ما از کشور و آداب و رسوم و فرهنگ ما کمک می‌کند.

گرایش به تماشای فیلم‌های خارجی در سایه نبود توجه به ساخت فیلم در حوزه کودک و نوجوان

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز با اشاره به اکران همزمان فیلم‌های سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در رشت، اظهار کرد: متاسفانه فیلمسازان به تولید فیلم با موضوع کودک و نوجوان توجه کمتری در سال‌های اخیر کرده‌اند.

سید امیر مصباح با بیان اینکه این موضوع سبب گرایش کودکان و نوجوانان ایرانی به تماشای آثار و فیلم‌های خارجی شده است، گفت: این گرایش تغییر در حوزه فرهنگی، باورهای دینی و مذهبی کودکان و نوجوانان ایرانی را به دنبال داشته است.

وی تأکید کرد: باید زمینه لازم برای حضور فعال‌تر فیلمسازان به منظور تولید آثار فاخر با موضوع کودک و نوجوان در کشور فراهم شود که البته برگزاری این جشنواره می‌توانند زمینه‌ساز ترغیب علاقه‌مندان به فیلم‌سازی در حوزه کودک و نوجوان شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه برای رسیدن به این جایگاه نیازمند فیلم‌نامه‌هایی با محتوای مناسب فرهنگی، مذهبی و برگرفته از آداب و رسوم و گذشته غنی ایرانی هستیم، تصریح کرد: ساخت آثار فاخر در حوزه کودک و نوجوان با موضوعات مناسب زمینه‌ساز نهادینه کردن فرهنگ ایرانی و اسلامی شده و از بروز آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی در حوزه کودکان و نوجوانان پیشگیری می‌کند.

وی همچنین در ادامه به نبود ادبیات نمایشی مختص کودکان و نوجوانان نیز اشاره و آن را یکی از مشکلات این حوزه دانست و گفت: متولیان امر باید در این زمینه برنامه مناسبی داشته باشند.

اکران ۱۰ فیلم سی و دومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در رشت

مصباح با اشاره به اکران ۱۰ فیلم سی و دومین جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان در رشت، افزود: از این تعداد هشت فیلم ساخت کارگردانان ایرانی و دو فیلم نیز خارجی است.

وی، داستان‌های باغ جادویی آنتون کرینگز، بنیامین، جزیره گنج، قطار آن شب، جوانمردان، بیست و سه نفر، اینجا خانه من است، منطقه پرواز ممنوع، غرغرو وارد می‌شود و تورنادو، فیلم‌های اکرانی در رشت عنوان و اظهار کرد: پیش‌فروش بلیت این فیلم‌ها از روز ۲۷ مردادماه نیز در رشت به صورت آنلاین آغاز شده است.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه این فیلم‌ها در دو سانس و در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ عصر در سینما میرزا کوچک رشت اکران می‌شوند، افزود: ۱۵ دانش‌آموز دختر و پسر نیز مسئولیت داوری آثار اکران شده در این سینما را برعهده دارند که نتایج داوری این دانش آموزان به محل اصلی برگزاری جشنواره ارسال خواهد شد.

شرکت در نظرسنجی «ذائقه»

وی در ادامه همچنین یادآورشد: بنا به سفارش دبیر سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در این دوره و همزمان با برگزاری جشنواره در تمام استان‌های کشور، یک نظرسنجی محتوایی سراسری از مخاطبان کودک و نوجوان درباره «ذائقه» انجام می‌شود.

مصباح با بیان اینکه این نظرسنجی تنها ویژه کودکان و نوجوانان است، افزود: هم کسانی که برای تماشای فیلم‌ها به سینما می‌روند و هم آنهایی که امکان دیدن این فیلم‌ها را ندارند می‌توانند پرسشنامه «ذائقه» شامل ۱۵ سوال و مشخصات را پاسخ دهند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: علاقه‌مندان برای شرکت در نظرسنجی ذائقه فیلم‌های کودک و نوجوان، علاوه بر امکان تکمیل فرم‌های پرسشنامه در محل اکران فیلم‌ها، می‌توانند به‌صورت اینترنتی و از طریق آدرس http://www.cafepardazesh.ir/form/view.php?id=١٨٧٧٣١۴٣ در این نظرسنجی شرکت کنند.

گفتنی است علاقه‌مندان برای مشاهده جدول اکران فیلم‌ها و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به آدرسhttps://gilan.farhang.gov.ir مراجعه نمایند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3520

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: