وقف کلیدی ترین نهاد فرهنگی و اقتصادی جامعه است

ترویج فرهنگ مشارکتی وقف امری ضروری است

به مناسبت فرا رسیدن دهه وقف مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان طی یک نشست خبری با اصحاب رسانه استان به ضرورت ترویج فرهنگ مشارکتی وقف تاکید کرد.

به گزارش باز باران خبر؛ حجت الاسلام ستار علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ضمن گرامیداشت و تسلیت ایام محرم و صفر گفت: سنت حسنه وقف با وجود برکات و اثرات مثبت مظلوم واقع شده است.

وی با بیان اینکه بهترین سن و گروه برای ترویج سنت حسنه وقف به واسطه داشتن ارتباطات مستقیم با اجتماع ابزار خوب هنر و رسانه است افزود: وقف بر اساس نیات واقفین خیراندیش بوده که بزرگترین آرزوی ما جلب اعتماد عمومی است و اصحاب رسانه می تونند در حوزه شناساندن وقف بسیر موثرعمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه وقف کلیدی ترین نهاد فرهنگی و اقتصادی جامعه است، خاطر نشان کرد: یکی از بهترین راه‌ها راه اندازی وقف‌های جدید و وقف‌های مشارکتی و گروهی است.

علیزاده با تأکید بر ضرورت ترویج وقف مشارکتی در میان آحاد جامعه، افزود: باید به گونه‌ای در این زمینه عمل شود که شاهد راه اندازی یک پروژه وقف مشارکتی در هر شهرستان باشیم.

وی با بیان اینکه بقاع متبرکه بزرگترین ظرفیت معنوی جهت تدوین و تبیین مکتب اهل بیت را دارد، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا درآمدهای بقاع پایین آمده است.

مدیرکل اوقاف گیلان در ادامه با اشاره به اینکه ۲۰ هزار بسته ملزومات بهداشتی به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان توزیع در میان نیازمندان توزیع شده است، اظهار کرد: پنج هزار کمک معیشتی به ارزش یک میلیارد تومان و توزیع ۶۰ هزار پرس غذا در محرم و صفر به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان از دیگر برنامه‌های اجرا شده از سوی این نهاد در گیلان بوده است.

علیزاده با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا ۱۵ کارگاه تولید ماسک با تولید ۱۴۰ هزار ماسک در بقاع متبرکه راه اندازی شد، اضافه کرد: در حوزه فرهنگی، اجتماعی و قرآنی مراکز افق راه اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه پنج میلیارد تومان از محل نیات واقفان در سطح استان گیلان اجرایی شده است، افزود: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز در حوزه دارو و درمان، خرید تجهیزات درمانگاهی و کمک به بیماران صعب العلاج هزینه شده است.

علیزاده با بیان اینکه ۶۶۷ بسته لوازم التحریر به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان از محل موقوفات و ظرفیت خیرین تهیه و در میان دانش آموزان نیازمند توزیع شد، خاطر نشان کرد: در طرح شمیم حسینی و کمک به هیئت‌های عزاداری ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه ۵۳ کاروان شادی در ولادت و ۷۰ حسینیه سیار در ایام محرم و صفر راه اندازی شده است، افزود: در حوزه عمرانی مردم و خیران ٣٠ میلیارد تومان به بقاع متبرکه کمک کردند.

علیزاده به طرح توسعه حرم سید جلال الدین اشرف در شهرستان آستانه اشرفیه اشاره کرد و گفت: این حرم از سه هزار متر به ۱۱ هزار متر توسعه پیدا می‌کند.

وی با اشاره به ثبت ۱۲ وقف جدید در شش ماهه نخست امسال در استان گیلان، گفت: سه موقوفه جدید با ۳۸۵ متر مربع مساحت و به ارزش چهار میلیارد و ٣٠٠ میلیون ریال نیز در گیلان شناسایی شده است.

مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه ٨٧ نفر از مرحله شهرستانی به مسابقات استانی راه یافته اند، افزود: از این تعداد ١٩ نفر به مرحله کشوری راه پیدا کردند که از این تعداد ۹ آقا و ۱۰ خانم به عنوان برگزیدگان استان به مرحله کشوری راه یافتند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=14711

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: