همایش دو روزه‌ «اسب کاسپین؛ در سراشیبی انقراض» برگزار شد

باز باران خبر/ همایش دو روزه‌ «اسب کاسپین؛ در سراشیبی انقراض» با همکاری انجمن علمی علوم دامی دانشگاه گیلان و اتحادیه علوم دامی و صنایع غذایی کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان برگزار شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان؛ در روز اول این همایش دکتر هوشنگ دهقان زاده معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز سخنرانی خود در خصوص اقدامات اجرایی مرکز تحقیقات در راستای احیاء و حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین ارائه داد که مورد استقبال شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت. ایشان ضمن معرفی اسب کاسپین به عنوان  اسب کوتاه قد و زیبای ایرانی است که به خطه شمال و جنگل های حاشیه دریای خزر تعلق دارد و یکی از نژادهای پایه در سطح بین المللی بوده این ذخیره ژنتیکی را  بسیار ارزشمند و منحصر به فرد در جهان عنوان نمود که تعداد آنها در جهان و ایران بسیار محدود بوده و یک نژاد تهدید شده محسوب می گردد. این ذخیره ژنتیکی با ارزش، بسیار مناسب جهت آموزش سوارکاری کودکان و نوجوانان بوده و در عین حال بسیار آموزش پذیر و دارای هوش به سزایی می باشد و از شاهکارهای خلقت بوده و در آفرینش بی نظیر است.

وی در ادامه ضمن مروری بر سابقه گله اسب کاسپین مرکز و تاریخچه صادرات و خروج اسب کاسپین از کشور اهمیت این نژاد را از دیدگاه اقتصادی- اجتماعی برشمرد. و ضمن بیان اهداف و وظایف مجتمع تحقیقات و آموزش و حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین مجموعه فعالیتهایی که مرکز در در زمینه علمی – تحقیقاتی و همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی  و همچنین در خصوص معرفی این نژاد با ارزش در استان و کشور صورت گرفته است را تشریح نمود.

دکتر دهقان زاده؛ فعالیتهای مرکز تحقیقات در راستای احیاء و حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین را در دو محور کلی تشریح  نمود. محور اول، حفظ ذخایر ژنتیکی گله موجود در تنها مجتمع حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان گیلان و محور دوم  ارائه یک برنامه راهبردی جهت احیاء و حفظ ذخایر ژنتیکی اسبان کاسپین کشور مطابق ماده ۱۰ و  ۱۷ قانون نظام دامپروری کشور با مشارکت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و انجمن حفاظت اسب کاسپین، که در ادامه جزئیات فعالیت های انجام شده در این دو محور را برای حاضرین در همایش تشریح نمود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=19897

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: