نرخ معاملات ملکی و نمایشگاههای خودرو در سراسر گیلان یکسان است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: نرخ جدید اعلام شده معاملات ملکی و نمایشگاههای خودرو در تمامی استان یکسان است و هیچ شهرستانی حق ندارد در این خصوص جزیره ای عمل کند.

به گزارش باز باران خبر؛ فرهاد دلق پوش در جلسه کمیسیون نظارت مرکز استان با تاکید بر ضرورت هماهنگی  تمامی شهرستان ها در اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار و کمیسیون نظارت اظهار داشت: بر اساس گزارش های رسیده  برخی از شهرستان ها اقدام به اعمال نرخی مجزا در مورد حق العمل کاری معاملات ملکی و نمایشگاههای خودرو می نمایند که کاملا خلاف قانون است و در صورت وجود مستندات تخلف، برخورد قانونی صورت می گیرد.
 وی استفاده بیشتر از ظرفیت‌های تشکل‌ها و اتحادیه ها را در کاهش فشار بر مردم و شبکه بازار در این شرایط را موثر دانست و اظهار داشت: اجازه ندهیم که کوچکترین وقفه در ارائه خدمات و نظارت بر امور صنفی وارد شود و نقش اتحادیه‌ها و اتاق های اصناف در شرایط بحرانی محسوس تر خواهد شد.
 رئیس کمیسیون نظارت گیلان بر پایبندی مصوبات ستاد تنظیم بازار و کمیسیون نظارت به عنوان یک مرجع عالی تاکید  و تصریح  کرد: فقط بخشی نگری و گرایش صنفی بر بازار حاکم نباشد و ملاک عمل؛ خدمت رسانی مطلوب به مردم و تعادل بازار با تکیه بر مصوبات قانونی قرار بگیرد.
دلق پوش  با بیان اینکه کمیسیون نظارت فقط مباحث نظارتی را نباید انجام دهد ، خاطر نشان کرد: بدون هیچ تعارفی با کوچکترین تخلف در بازار برخورد شود و اهتمام  بر این باشد که  از جانب اصناف پیشنهادات و طرح های سازنده برای تعادل و روان سازی وضعیت بازار ارائه شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت  گیلان خاطر نشان کرد: بر اساس قانون نظام صنفی؛ افرادی که در رأس اتحادیه های صنفی قرار می گیرند، هم باید پروانه کسب معتبر داشته باشند هم به صورت واقعی در آن رسته فعالیت نمایند وگرنه صلاحیت حضور در اتحادیه را ندارند.

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون نظارت استان، نرخ خدمات حق العمل کاری فروش معاملات ملکی تا مبلغ  ۵۰۰ میلیون تومان در مجموع یک درصد از دو طرف (نیم درصد خریدار و نیم درصد فروشنده) تعیین  شده است.

از مبلغ پانصد میلیون تا یک میلیارد تومان هشت دهم درصد از دو طرف (چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده) و از مبلغ یک میلیارد تا دو میلیارد تومان شش دهم از دو طرف خریدار و فروشنده  (سه دهم درصد) و بالاتر از دو میلیارد تومان نیم درصد از دو طرف معامله ( ۲۵صدم درصد) باید دریافت شود.
همچنین حق العمل اجاره یک سوم مبلغ اجاره ماهیانه از دو طرف برای موجر و مستاجر هر کدام یک ششم تعیین شده است و حق العمل رهن معادل ۲.۵ درصد مبلغ رهن به عنوان اجاره از طرفین می باشد که یک ششم آن مربوط به مالک و یک ششم آن مربوط به مستاجر می باشد.  
رعایت نرخ افزایش اجاره بهای ابلاغ شده براساس دستور رییس جمهوری، توسط تمامی بنگاه های معاملات ملکی استان لازم الاجراست  که در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است ضمن اینکه در این خصوص شهر رشت کلانشهر محسوب نمی شود.
حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو تا مبلغ یکصد میلیون تومان یک درصد از دو طرف (نیم درصد فروشنده و نیم درصد خریدار) و حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از یکصد  تا ۳۰۰ میلیون تومان هشت دهم درصد از دو طرف معامله چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده تعیین شده است.

همچنین حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از ۳۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دو طرف معامله ( ۲۵ صدم درصد خریدار و ۲۵ صدم درصد فروشنده در نظر گرفته شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=11754

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: