نرخ تورم گیلان کمتر از کشور است

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در خرداد‌ماه امسال به ترتیب ۳۷ و ۳۵ درصد می‌باشد، عنوان کرد: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار می‌گیرد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا؛ وحید طیفوری از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم خردادماه ۹۸ خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی افزود: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب ۲۷٫۲۴ و ۲۵٫۰۱ درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب ۷۲٫۷۶ و ۷۴٫۹۹ درصد می‌باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در خرداد‌ماه امسال به ترتیب ۳۷٫۶ و ۳۵ درصد می‌باشد، عنوان کرد: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار می‌گیرد.

وی بالاترین نرخ تورم کشور را مربوط به استان کردستان با ۴۵٫۱ درصد و کمترین مقدار را مربوط به استان قم با ۳۱ درصد دانست و گفت: چهار استان مجاور گیلان شامل استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، نوزدهم، بیست و دوم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه چهاردهم نرخ تورم کشور هستند.

طیفوری خاطرنشان کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۵۶٫۴ و ۵۵٫۸ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۰٫۱ و ۲۷٫۹ درصد بوده است.

وی درخصوص نرخ تورم شهری، یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در خرداد‌ماه امسال به ترتیب ۳۶٫۹ و ۳۴٫۳ درصد است. نرخ تورم روستایی نیز در کل کشور و استان در خرداد‌ماه به ترتیب ۴۱ و ۳۷٫۱ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه خرداد‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۵۰٫۴ و ۴۹٫۷ درصد اعلام کرد و متذکر شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت خرداد‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۰٫۸ درصد و در استان برابر دو درصد است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2404

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: