نرخ تورم شهری و روستایی گیلان پایین تر از کشور است

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، گفت: نرخ تورم شهری در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب حدود ۴۰ و ۳۷ درصد و نرخ تورم روستایی در کل کشور و استان نیز در تیر‌ماه به ترتیب حدود ۴۴ و ۴۱ درصد بوده است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا؛ وحید طیفوری  از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب ۲۷٫۲۴ و ۲۵٫۰۱ درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب ۷۲٫۷۶ و ۷۴٫۹۹ درصد است.

طیفوری با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در تیر‌ماه به ترتیب ۴۰٫۴ و ۳۸٫۱ درصد است، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و چهارم نرخ تورم کشور قرار می‌گیرد.

وی استان قم با نرخ ۳۴٫۱ درصد را دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان کردستان با نرخ تورم ۴۸٫۸ درصد را دارای بالاترین نرخ تورم در کشور دانست و تاکید کرد: همچنین چهار استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، هجدهم، بیست و دوم و بیست و سوم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه سیزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

این مقام مسئول اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۶۱ و ۶۱٫۲ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۲٫۲ و ۳۰٫۱ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان درخصوص نرخ تورم شهری نیز، یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب ۳۹٫۷ و ۳۷٫۲ درصد است. نرخ تورم روستایی نیز در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب ۴۴٫۴ و ۴۰٫۸ درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه تیر‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۴۸ و ۴۸٫۷ درصد اعلام کرد و گفت: بررسی تغییرات شاخص قیمت تیر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۲٫۸ درصد و در استان برابر ۲٫۳ درصد است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3145

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: