مهارت‌آموزی و فعالیت‌های کارآفرینی دانش‌آموزان تقویت شود

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم تقویت مهارت‌آموزی و فعالیت‌های کارآفرینی دانش‌آموزان، گفت: اجرای طرح کارآفرینان نوجوان باید با برنامه‌ریزی صحیح و اطلاع‌رسانی از بسترهای مختلف به ویژه اخبار جوانه‌ها صورت گیرد تا در کنار آموزش‌های صرفاً نظری که یک نوع آسیب است، روحیه کارآفرینی تقویت و ترویج شود.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع عصر امروز در جلسه مشترک شورای آموزش و پرورش و شورای پشتیبانی سوادآموزی استان گیلان با تبریک هفته وحدت و سالروز ولادت باسعادت پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) افزود: این بزرگان در تعالی جامعه بشری و نیز تعلیم و تربیت، راهنمایان بزرگ بشر و نه فقط مسلمانان بودند و وظیفه‌ی امت اسلامی است که با تأسی از اندیشه‌های والا و آموزه‌های آنان در دین مبین اسلام در نیل به کمال انسانیت همواره پرتلاش و با انگیزه وافر باشند.

وی با بیان اینکه از هیچ تلاش و کوششی در مسیر تعلیم و تربیت کودکان، نوجوانان و جوانان نباید فروگذار کنیم، اظهار داشت: داشتن جامعه‌ای پویاتر و پرنشاط‌تر برای توسعه استان و کشور از طریق مدارس شکل‌ می‌گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در جهت تحقق شعار سال تحصیلی تحت عنوان مدرسه محل زیست پرنشاط تر و امیدوارتر و نیز پرسش مهر رئیس‌جمهوری ، زمینه اعتماد به نفس دانش‌آموزان بیشتر شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده کسب رتبه چهارم باسوادی گیلان در سطح کشور به واسطه سابقه درخشان علمی، فرهنگی و آموزشی است، گفت: با فعالیت‌های مستمر معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش و دست‌اندرکاران این بخش کسب شاخص ۹۷٫۵ درصد جایگاه خوبی است.

استاندار گیلان بر ضرورت سنجش و ارزیابی ماندگاری سواد در سوادآموزان تأکید و تصریح کرد: باید در جهت تثبیت و توسعه سطح سواد تلاش شود تا سوادآموزان به پایه‌های تکمیلی برسند و صرفاً به سطوح ابتدایی اکتفا نکنند.

وی با تأکید بر لزوم تکمیل بانک اطلاعاتی بیسوادان استان گفت: در این مسیر از همکاری دستگاه‌های مختلف همچون کمیته امداد، بهزیستی، رسانه‌های جمعی به ویژه صدا و سیما در جهت اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی مردم و ایجاد تقاضا در جامعه هدف بهره‌گیری مناسب شود.

دکتر زارع افزود: باید با اجرای شتاب‌بخشی دوره سوادآموزی در ۸ شهرستان رضوانشهر، سیاهکل، املش، صومعه‌سرا، فومن، شفت، ماسال و تالش تلاش شود تا به میانگین استانی برسد.

وی برگزاری اردوی راهیان نور را گام موثری در جهت تقویت همت ملی و باورهای دینی و ارزشی دانش‌آموزان عنوان کرد و اظهار داشت: این اردوهای دانش‌آموزی تأثیرات خوب آموزشی و تربیتی در عزت و اعتماد به نفس بیشتر دانش‌آموزان دارد که باید تلاش شود به نحو شایسته صورت گیرد.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان به نقش تربیتی نماز در میان دانش‌آموزان اشاره و برضروت توجه به این فریضه الهی از سنین پایه تأکید کرد و گفت: برگزاری اجلاس نماز در سطح کشور، استان و مدارس زمینه‌ساز رونق بیشتر نماز جماعت در مدارس می‌گردد که در این مسیر باید به تجهیز نمازخانه‌ها نیز توجه جدی شود.

وی به اثرگذاری طرح تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان اشاره و خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح فرمانداران، بخشداران و دهیاران آمادگی هرگونه همکاری را دارند.

استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت ترویج مهارت‌آموزی و فعالیت‌های کارآفرینی دانش‌آموزان در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش افزود: اجرای طرح کارآفرینان نوجوان باید با برنامه‌ریزی صحیح و اطلاع‌رسانی از بسترهای مختلف به ویژه اخبار جوانه‌ها صورت گیرد تا در کنار آموزش‌های صرفاً نظری که یک نوع آسیب است، روحیه کارآفرینی تقویت و ترویج شود.

وی افزود: توسعه روحیه کارآفرینی به نوعی نقش هدایت تحصیلی برای آینده شغلی دانش‌آموزان را می‌تواند داشته باشد.

دکتر زارع بر لزوم پیگیری طرح‌های ملی آموزش و پرورش از جمله المپیاد درون مدرسه‌ای تأکید کرد و گفت: شناسایی استعدادها، نهادینه شدن فعالیت‌های ورزشی در مدارس و ایجاد انگیزه و رقابت سالم در ورزش‌های قهرمانی تا سطح ملی و بین‌المللی در کنار نگاه به ورزش همگانی می‌تواند زمینه‌ساز رشد دانش‌آموزان باشد.

وی اجرای طرح زیباسازی فضاهای مدارس، حیاط پویا و مدرسه پویا در مدارس احداثی جدید و نیز قدیمی را اثربخش دانست و اظهار داشت: اجرای این طرح‌ها در مدارس می‌تواند باعث انگیزش بیشتر در بین دانش‌آموزان باشد.

وی با بیان اینکه فضای زندگی آپارتمان نشینی منجر به عدم تحرک جسمانی شده است، گفت: باید با استفاده از کلاس‌های تربیت بدنی زمینه‌ساز تحرکات بدنی بیشتر دانش‌آموزان و تقویت روح و جسم آنان با تکیه بر بازی‌های بومی و محلی باشیم.

استاندار گیلان تصریح کرد: باید در راستای افزایش سطح فضای ورزشی ضمن شناسایی فضاهای بلااستفاده، از امکانات موجود استفاده بهره لازم برده شود.

وی اجرایی شدن چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد را موجب توسعه یادگیری با زبان هنر خواند و افزود: از ابتدای دولت یازدهم پیوسته بر این موضوع تأکید شده و باید اکران این فیلم‌ها محدود به مرکز استان نشود.

دکتر زارع به تحصیل ۱۶ درصد از دانش‌آموزان گیلانی در مدارس غیردولتی و مشارکتی اشاره و خاطرنشان کرد: سیاست دولت براساس اسناد بالادستی به ویژه قانون برنامه ششم توسعه تقویت این مدارس است و در این مسیر تمامی دستگاه‌های خدمت‌رسان باید همکاری لازم را داشته باشند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=4883

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: