منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن جدی شد

باز باران خبر: سرانجام بعد از سالها مطرح شدن پرداخت منطقه‌ای تسهیلات خرید مسکن ظاهرا این پیشنهاد از سوی بانک مسکن جدی شده و قرار است، این طرح در بانک مرکزی بررسی و اگر تایید شد اجرایی شود.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید در یک سال گذشته باعث شد، تا مسئولان ارشد بانک مسکن طرحی را که سالها قبل پیشنهاد داده بودند، اما مخالفت‌هایی برای اجرای آن شده بود، مجددا رونمایی و آن را برای بررسی بیشتر مدنظر خود قرار دهند.

طرح منطقه ای شدن تسهیلات خرید مسکن به نظر می‌رسد می تواند طرح موفقی باشد و متقاضیان خرید مسکن که توانایی بازپرداخت اقساط را با نرخ سود کنونی (در بافت فرسوده ۶ درصد) دارند می‌توانند بر اساس میزان توانایی در بازپرداخت اقساط میزان سقف تسهیلات را نیز انتخاب کنند.

حال با توجه به اینکه تسهیلات کنونی (سقف ۸۰ میلیون تومان) کفاف خرید مسکن در کلان شهرها را نمی‌دهد این منطقه‌ای شدن شاید بتواند تا حدودی به خرید مسکن با تسهیلات مسکن کمک کند.

رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن در تماس تلفنی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه دوم سیما از پیشنهاد طرحی خبر داد که بر اساس آن تسهیلات مسکن بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت به متقاضیان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به منظور رونق بخش مسکن از بسته‌ای رونمایی کردیم که بر مبنای آن به فضاهای جدیدی وارد خواهیم شد که تاکنون یا وارد نشده و یا کمتر وارد شده بودیم، افزود: پیش از این به منظور تنظیم و عرضه تسهیلات در حوزه‌های ساخت و خرید از ‌سقف‌های تسهیلاتی استفاده می‌شد، اما در بسته جدید، سعی می‌کنیم از سایر پتانسیل‌هایی که تاکنون کمتر استفاده شده است، استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: تا پیش از این از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌کردیم؛  یعنی همه متقاضیان‌ دهک‌های سوم تا هفتم که گروه هدف ما هستند، از سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده می‌کردند، در حالی که در بسته جدید پیشنهاد داده‌ایم که بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کند که اجرایی شدن این پیشنهاد نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.

سقف وام صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می‌خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده‌گذاری شده را دریافت می‌کند.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سود وام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده ۶ درصد و در سایر مناطق ۸ درصد است.

در حال حاضر بازپرداخت اقساط تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد (۱۲ ساله)ماهانه حدود ۹۰۰ هزار تومان است.

مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیران بانک مسکن گفته بود که آن چه که مدنظر وزارت راه و شهرسازی است این است که برنامه و سیاستی از سوی بانک مسکن تدوین شود که در آن راهکار خانه دار شدن افرادی که توان پرداخت اقساط ماهیانه بانک مسکن بیش از ۸۰۰ هزار تومان را دارند، مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است کارشناسان بر این باور هستند که افزایش سقف تسهیلات مسکن احتمال رشد قیمت مسکن را تقویت خواهد کرد، بنابراین در این طرح جدید باید به گونه‌ای عمل شود که منجر به رشد قیمت مسکن نشود. / فارس

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=695

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: