مطالبات چایکاران تا نیمه مرداد تسویه شد

رییس سازمان چای کشور گفت: با پرداخت ۲۴۱میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان به چایکاران گیلان و مازندران، مطالبات آنان تا نیمه اول مرداد ماه تسویه شده است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایرنا، حبیب جهانساز اظهار داشت:  روز شنبه ۲۵میلیارد تومان دیگر از مطالبات چایکاران شمال به حساب بانک سپه آنان واریز شده است و می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنندکه مجموع پرداختی ها  از آغاز فصل برداشت برگ سبز چای به چایکاران در شمال کشور تاکنون ۲۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بابت برگ سبز بوده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ کشاورزی تا نیمه  مرداد ماه بابت قیمت  تضمینی برگ سبز چای مطالبه ندارد، افزود: از این میزان ، مبلغ ۱۰۵میلیارد تومان سهم دولت،  و ۱۳۶میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هم سهم کارخانه چایسازی است که  با  این پرداختی ها در مجموع ۸۲درصد مطالبات چایکاران پرداخت شد که۸۱درصد سهم کارخانه های چایسازی  و  ۸۳درصد هم سهم دولت به چایکاران  بوده  است .

رییس سازمان چای  خاطرنشان کرد:تاکنون ۱۰۵هزار و۲۷۲تن برگ سبز از چایکاران گیلان و مازندران خریداری شده است که ۵۶هزار تن آن برگ سبز درجه یک و ۴۹هزارتن آن برگ سبز درجه دو  منظور شده است.

وی ارزش اقتصادی برگ سبز خریداری شده از چایکاران را ۲۹۴میلیارد تومان ذکر و اضافه کرد: تاکنون ۲۳هزارو ۶۸۶تن چای خشک با کیفیت از   برگ سبز تحویلی کشاورزان تولید شده است که این میزان  تولید،  سه تا ۵درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان  می دهد.

جهانساز سال زراعی جاری را سالی خوب و مناسب از نظر برداشت برگ سبز و دریافت مطالبات  برای چایکاران ارزیابی کرد و یاداور شد:از سال گذشته دولت در تلاش  است تا مطالبات کشاورزان چایکار را  زودتر به آنان پرداخت نماید تا بهای برگ سبز زودتر به دست کشاورز برسد و  پرداخت های  امسال از نظر زمانی در طی چند دهه اخیر بی سابقه بوده است.

نرخ خرید تضمینی برگ سبز درجه یک ۳۶ هزار ریال و برگ سبز درجه دو  ۲۲ هزار ریال در سال جاری تعیین شده است .

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3955

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: