لزوم حل مشکل بیمه‌ای خبرنگاران/مطالبه‌گری وظیفه ذاتی خبرنگار است

ارزیابی مدون رسانه‌ها برای توزیع عادلانه یارانه مطبوعاتی، اهمیت ارتباط دوسویه خبرنگاران و خانه مطبوعات گیلان، پرسشگری و مطالبه گری، احترام به هویت و شأن اجتماعی خبرنگاران و حل مشکل بیمه‌ای آن‌ها در میزگرد بررسی چالش‌های حوزه خبرنگاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش  باز بارن خبر و به نقل از فارس؛ میزگرد چالش حوزه‌های خبرنگاری با حضور معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، رئیس گروه امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و نمایندگان خبرگزاری‌های گیلان عصر امروز در دفتر خبرگزاری فارس گیلان برگزار شد.

ارزیابی مدون رسانه‌ها برای توزیع عادلانه یارانه مطبوعاتی

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این میزگرد با بیان اینکه نکات ضعف ما عدم توجه به فعالیت‌های صنفی است، اظهار کرد: متأسفانه از فرصت‌های موجود در بخش رسانه به درستی استفاده نمی‌شود.

حسین ابراهیمیان با اشاره به اینکه خانه مطبوعات باید کارشناسی‌های لازم را انجام دهد، افزود: خانه مطبوعات باید به دغدغه خبرنگاران توجه کند و درصدد رفع مشکلات اصحاب رسانه باشد.

وی با بیان اینکه خانه مطبوعات صندوق قرض‌الحسنه‌ای ندارد که از طریق آن صندوق برخی از مشکلات خبرنگاران را مرتفع کند، گفت: از حدود ۲۰۰ عضو خانه مطبوعات تعداد ۱۱۴ نفر خبرنگار هستند.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اذعان به اینکه فضای مجازی را نمی‌شود نادیده گرفت، بیان کرد: جوانان امروز توجه زیادی به فضای مکتوب ندارند و به همین دلیل باید در فضای مجازی برای آن‌ها برنامه داشت.

ابراهیمیان با بیان اینکه باید بودجه خاصی برای بخش فضای مجازی در نظر گرفت، افزود: باید برای هزینه کرد در بخش‌های مختلف رسانه معیار بندی داشته باشیم.

وی با اشاره به توزیع یارانه ۲۳۵ میلیون تومانی سال گذشته بین نشریات گیلانی گفت: باید مشارکت‌ها در بخش رسانه بیشتر شود تا بازدهی بهتری داشته باشد.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه مدیر نشریات باید خود را مدیر تشکل صنفی بدانند، افزود: حق بیمه فعالان حوزه رسانه ۲۷ درصد است که این مسئله از دیگر مشکلات حوزه رسانه است.

ابراهیمیان با اشاره به برگزاری دوره آموزش خبرنگاری در سال گذشته، بیان کرد: سعی می‌کنیم دوره‌های خبرنگاری را بیشتر برگزار و برای سواد رسانه‌ای برنامه‌ریزی کنیم زیرا برخی از مدیران به این بخش توجه نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه معیار مدونی برای ارزیابی نشریات الکترونیکی و مجازی وجود ندارد، گفت: ارزیابی درست رسانه‌ها موجب ارتقای سطح کیفی آن‌ها و توزیع عادلانه یارانه مطبوعاتی می‌شود.

اهمیت ارتباط دوسویه خبرنگاران و خانه مطبوعات گیلان

رئیس گروه امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این میزگرد با بیان اینکه خانه مطبوعات یک تشکلی صنفی است اظهار کرد: خبرنگاران ارتباط چندانی با خانه مطبوعات ندارند و این‌یکی از دغدغه‌های ما است.

محمد نیک بخش با اشاره اینکه ما آمادگی برگزاری دوره‌های آموزش خبرنگاری را داریم گفت: رسانه‌ها می‌توانند پیشنهاد‌ها و انتقادات خود را از طرق مختلف به ما منتقل می‌کنند.

خبرنگار باید پرسشگر و مطابه‌گر باشد

مدیر خبرگزاری فارس گیلان نیز در این میزگرد با بیان اینکه نگاه به خبرنگاری نباید صرف خبرنویسی باشد، اظهار کرد: خانه مطبوعات باید همگن و برنامه محوز باشد.

ابراهیم افشاری با انتقاد از سکوت رسانه‌ای در حوزه‌های اولویت‌دار استان ازجمله موضوع بایوجمی و درمان افزود: برخی از چالش‌های موضوعات مختلف ازجمله بایوجمی تا نسل‌ها سلامت مردم گیلان را تحت شعاع قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه برخی از خبرنگاران با اطلاعات به مراسم‌ها و نشست‌های خبری نمی‌روند، گفت: خبرنگاران باید اطلاعات خود را در حوزه‌های مختلف بیشتر کنند تا از طریق پرسشگری به مطالبه گری برسند.

مدیر خبرگزاری فارس گیلان با تأکید بر اهمیت پرداختن به موضوع سواد رسانه در رده پایه و خانواده‌ها تصریح کرد: ازآنجایی‌که پرسشگری در ذات کودکان است خانواده‌ها برای پاسخگویی به سؤالات فرزندانشان مجبور به مطالعه در موضوعات مختلف می‌شود که این موضوع باعث افزایش آگاهی والدین می‌شود.

وی با تأکید بر تدریس سواد رسانه‌ای در مدارس گفت: آموزش‌وپرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز باید روی مسئله سواد رسانه در مدارس بیشتر تلاش کنند.

افشاری با اشاره به اینکه باید روی نشریات و پایگاه‌های خبری نظارت شود، گفت: اگر نظارتی وجود دارد باید مدون، کاربردی و با خروجی مناسب باشد.

عدم احترام به هویت و شأن اجتماعی خبرنگاران

سردبیر خبرگزاری فارس گیلان نیز در این میزگرد با اشاره به شرایط سخت حوزه خبرنگاری اظهار کرد: یکی از دلایل چربش حضور بانوان خبرنگار نسبت به آقایان، استفاده ارزان از کار آن‌ها است.

فاطمه احمدی ماشک با انتقاد از عملکرد نهادهای مربوط به مسائل خبرنگاران گفت: خانه مطبوعات، ارشاد و سایر نهادهای مربوط به امور خبرنگاران، دردی از خبرنگاران دوا نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران بدون داشتن بیمه و سابقه کاری، پشت و پناهی ندارند، افزود: نداشتن بیمه و سابقه کاری یعنی نداشتن هویت و آینده شغلی که موجب می‌شود تمام امور زندگی این افراد دچار چالش شود‌.

سردبیر خبرگزاری فارس گیلان با اذعان به اینکه برخی از مدیران حوزه خبری، خبرنگاران را رها کرده و مسؤولیت این افراد را نمی‌پذیرند، تصریح کرد: این مسائل موجب می‌شود هویت و شأن اجتماعی خبرنگار سؤال‌برانگیز شود، بنابراین؛ مسؤولان باوجوداینکه وظیفه پاسخگویی دارند خود را برای پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران که صدای شهروندان و مردم استان خود هستند، متعهد نمی‌بینند.

احمدی با تأکید بر اینکه خانه مطبوعات با برگزاری نشست‌های تخصصی می‌تواند خبرنگاران حرفه‌ای و کارآزموده‌ای پرورش دهد، بیان کرد: لزوم ورود خبرنگاران حرفه‌ای به مسائل و موضوعات مهم استانی ازجمله طرح بایوجمی تالاب انزلی، زمین‌خواری و طرح‌های اجتماعی دیگر استان حائز اهمیت است و برای این امر نیازمند همکاری مسؤولان و تعهد آن‌ها برای پاسخگویی به این قشر زحمت‌کش جامعه هستیم که به دنبال درد مردم هستند.

وی یکی از دلایل عدم رغبت افراد برای ورود به شغل خبرنگاری را پایین بود حق التحریرها عنوان کرد و افزود: متأسفانه امروزه به دلیل دستمزد کم خبرنگاری آقایان کمتر تمایل به خبرنگار شدن دارند و نشریات و خبرگزاری‌ها برای استفاده ارزان از بانوان جویای کار بیشتر در این حوزه استفاده می‌کنند که این امر نیازمند بازنگری است.

مسؤولان حامی خبرنگاران باشند/رسانه‌ها به جامعه امید تزریق کنند

سردبیر خبرگزاری فارس گیلان نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه روز خبرنگار، آغاز سال کاری خبرنگاران است، اظهار کرد: نگاه خبرنگاران همیشه روبه‌جلو بوده و خبرنگاران همیشه با تمامی سختی‌ها درصحنه هستند.

حسن غلامپور با بیان اینکه بی‌تفاوتی بین مسؤولان به موضوع رسانه اصلاً قابل‌هضم نیست، گفت: عرصه خبر گستردگی فراوانی دارد و این گستردگی باید به نفع مردم باشد.

وی با اشاره به اینکه باید رسانه‌ها برای مردم تلاش کنند، افزود: خبرنگاری که به فکر دغدغه مردم است ارزش فروانی دارد و باید مسؤولان حامی چنین خبرنگارانی باشند و با حمایت از این رسانه‌ها و خبرنگاران در پیش برد کمک به اهداف خدمت به مردم نیز پیشگام باشند.

سردبیر خبرگزاری فارس گیلان با بیان اینکه رسانه‌ها نباید تنها منعکس‌کننده خبرهای ناامیدکننده در جامعه باشند، تصریح کرد: رسانه‌ها می‌توانند خبرهای خوب جامعه را به سمع و نظر مردم برسانند تا امید و نشاط در جامعه تزریق شود ولی این به معنای عدم انتقاد از ضعف‌ها و ارائه پیشنهاد‌ها نیست.

غلامپور با بیان اینکه هنوز هم وظیفه رسانه در جامعه به‌خوبی تبیین نشده است، گفت: رسانه کارکردی اجتماعی و فرهنگی دارد که به‌عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسؤولان سعی در حل مشکلات جامعه و انتقال درخواست‌های مردمی و اعلام خدمات دولت‌ها به جامعه دارد.

وی با اشاره به عدم رغبت خبرنگاران برای عضویت در خانه مطبوعات افزود: متأسفانه خانه مطبوعات برنامه مدون و مشخصی برای خبرنگاران ندارد و تاکنون نیز کارها به‌صورت روتین و عادی انجام‌شده و شاید همین موضوع و عدم وجود فهرست و برنامه در خانه مطبوعات دلیل بی‌رغبتی خبرنگاران برای عضویت در این صنف باشد.

سردبیر خبرگزاری فارس گیلان با بیان اینکه خانه مطبوعات و ارشاد باید در شکایت مسؤولان از رسانه‌ها حامی خبرنگاران باشند، گفت: خبرنگار و رسانه باید خبر دقیق و کامل همراه با نقد درست را در خروجی رسانه قرار دهد ولی نباید موضوع آزادی رسانه به این معنا باشد که هرکسی در قالب رسانه هر چیزی را منتشر کند و در این خصوص نیازمند نظارت بیشتری هستیم.

غلامپور با بیان اینکه خانه مطبوعات برنامه خاصی برای خبرنگاران ندارد، خاطرنشان کرد: باید فعالیت خانه مطبوعات در حوزه برگزاری کلاس‌های آموزشی برای خبرنگاران بیشتر شود.

داشتن بیمه حق خبرنگاران است

نماینده خبرگزاری شبستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه بهترین نوع بیمه، خبرنگاری است، اظهار کرد: در حال حاضر اکثر خبرنگاران بیمه‌شده با عنوان نویسنده و هنرمندان از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند.

حمیدرضا علیپور با اشاره به اینکه در عصر ارتباطات، سرعت انتشار اخبار در پایگاه‌های خبری بیشتر از نشریات مکتوب است، بیان کرد: حمایت‌های مالی و یارانه‌ای باید علاوه بر نشریات به پایگاه‌های خبری و تحلیلی هم برسد.

وی با اشاره به‌ضرورت برگزاری دوره‌های خبرنویسی و سواد رسانه در سطح استان افزود: این دوره‌ها در افزایش کیفیت اخبار و محتوای انتشاریافته در رسانه‌ها کمک کرده و تأثیرگذاری اخبار را افزایش می‌دهد.

خبرنگاران قشر مظلوم جامعه هستند

نماینده خبرگزاری مهر گیلان نیز در این میرگزد با بیان اینکه خبرنگاران مظلوم‌ترین قشر جامعه هستند، اظهار کرد: خبرنگاران برخی مواقع هزینه‌های ایاب و ذهاب برای تهیه خبر را خودشان پرداخت کرده و خسارت آسیب‌هایی که به ملزومات خبری آن‌ها وارد می‌شود نیز خودشان باید متحمل شوند.

زینب شهبازپور با اشاره به موضوع اخلاق رسانه‌ای خبرنگاران گیلانی افزود: خبرنگاران باید اخلاق محوری را مدنظر کار خود در بخش رسانه و خبر قرار دهند.

وی با اشاره به وجود مشکلات ابزاری کار رسانه گفت: عدم در اختیار قرار دادن ابزار ارتباط‌جمعی به رسانه‌ها و خبرنگاران یکی از مشکلات خبرنگاران است.

آموزش سواد رسانه‌ای باید از مدارس آغاز شود

سردبیر خبرگزاری بسیج گیلان نیز در این میزگرد با تأکید بر ضرورت برگزاری چنین نشست‌هایی در فصول مختلف سال اظهار کرد: شیوه بحث امروز باید لزوم اهمیت سواد رسانه‌ای برای خانواده‌ها را تبیین کند و مشخص کند که خانواده در این چارچوب کجا واقع می‌شود و چطور می‌تواند به بالا رفتن سواد رسانه‌ای فرزندش کمک کند.

محمد جمشیدی چناری با اشاره به اینکه آموزش سواد رسانه‌ای باید از مدارس آغاز شود، افزود: متأسفانه سواد رسانه‌ای در میان خانواده‌های ایرانی مغفول مانده است درحالی‌که ما باید کاری کنیم که سواد رسانه‌ای تبدیل به یک مطالبه و جنبش پرانرژی گردد و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی عمومی است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از افراد از فضای مجازی، درک اجتماعی صحیحی ندارند، گفت: در ایران سواد رسانه‌ای چندان  خوب شناخته‌نشده است و خانواده‌ها با ظهور رسانه‌های نوین و فضای مجازی درگیر آن شدند و خلط مباحث مطرح‌شده در این فضا، برای خانواده ایجاد ابهام کرده است.

سردبیر خبرگزاری بسیج گیلان با درخواست از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نشستی مشترک را با خانه مطبوعات با حضور اصحاب رسانه جهت مطالبه گری برگزار کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3111

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: