قیمت دارو سال آینده افزایش می‌یابد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی در سال آینده دور از ذهن نیست گفت: به احتمال زیاد قیمت دارو و محصولات سلامت محور نیز همانند نرخ سایر کالاها در سال آینده افزایش می‌یابد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از تسنیم؛ محمد حسین قربانی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت دارو در سال آینده افزایش پیدا می‌کند یا خیر  اظهار داشت: با توجه به تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی در کشور قیمت دارو و کلاً محصولات سلامت محور نیز همانند نرخ سایر کالاها به احتمال بسیار زیاد در سال آینده با افزایش روبه‌رو می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌توان به شعارهای دولت مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت کالاها دل خوش کرد ابراز داشت: با وجود اینکه دولت و مسئولان تحت امر آن گفتند که مصمم به کنترل قیمت‌ها هستند امسال شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی سبد خانوار بودیم.

قربانی تبعیت ساختار بازار از نظام عرضه و تقاضا را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه نگاه سلبی و وارد کردن فشار آن‌چنان که باید روی کنترل قیمت‌ها مؤثر نیست عنوان کرد: در سال ۹۸ چیزی حدود ۵۰ درصد تورم داشتیم که این موضوع بر روی قیمت و نرخ کالاهای سلامت محور تأثیرات منفی برجای گذاشت.

وی از اثرگذاری تورم روی تولید بسیاری از کالاهای ساخت داخل و افزایش احتمالی قیمت آن‌ها در سطح بازار سخن گفت و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تولید و روانه بازار مصرف و سه درصد باقیمانده از خارج کشور وارد می‌شود.

نماینده مردم آستانه ‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تغییر در نرخ تورم سال آینده و تأثیرپذیری مستقیم خطوط تولید دارو از این موضوع را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: امیدواریم دولت و مجموعه وزارت بهداشت و درمان برای این معضل از هم‌اکنون چاره‌اندیشی کنند تا سختی و فشار مضاعف‌تری به مردم وارد نشود. 

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تغییر قیمت حامل‌هایی نظیر آب، برق و گاز در سال آینده به دلیل افزایش نرخ تورم را دور از ذهن ندانست و افزود: تعریف و تدوین یکسری مکانیزم‌های خاص برای جلوگیری از بروز این نابسامانی‌ها بسیار ضروری است و دولت باید از هم‌اکنون به فکر چاره کار باشد.

قربانی اختصاص ارز یارانه‌ای برای واردات برخی از داروها، مواد اولیه خطوط تولید و تجهیزات پزشکی از سوی دولت را اقدامی مطلوب و ارزنده تلقی کرد و گفت: دارو و محصولات سلامت‌ محور جزو نیازهای اساسی مردم محسوب می‌شود و باید برای تأمین بدون دغدغه آن در کشور تلاش‌های بیشتری انجام شود. 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=6062

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: