قرآن؛ نامه‌ای عاشقانه برای آشکار شدن گنج پنهان خدا

آئین اختتامیه بیست و یکمین محفل جزء خوانی سی روز با قرآن رشت ۶

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ابراز داشت: خداوند متعال که گنجی پنهانی بود با نامه‌ای عاشقانه به نام «قرآن» خود را برای ما آشکار کرده است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، در آئین اختتامیه بیست و یکمین محفل جزء‌خوانی «سی روز با قرآن» رشت که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) این شهر برگزار شد، ضمن خیرمقدم‌گویی به میهمانان مراسم ازجمله فرماندار شهرستان رشت، معاونین وی و بخشدار مرکزی و همچنین تقدیر از برگزارکنندگان این محفل قرآنی، اظهار کرد: بنده هرگاه که در محضر قرآن قرار می‌گیرم، توکلی درونی به آن دارم و در این جلسه نیز با توکل بر این کتاب مقدس نکته‌ای را محضر شما عزیزان بیان خواهم کرد.

وی گفت: قبل از ذکر این نکته نیاز است به دو مقدمه مختصر اشاره شود؛ اول آنکه شما اهل قرآن و روایت را به حدیثی قدسی ارجاع می‌دهم: «حضرت داوود از خداوند متعال سوال کرد “برای چه موجودات را آفریدی؟” خداوند فرمود “من گنجی پنهانی بودم و دوست داشتم شناخته شوم پس موجودات را آفریدم تا به‌وسیله آنها شناخته شوم” ؛ پس نخست اینکه خلقت هر چیز به‌واسطه نمایان کردن این گنج پنهان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه در کتاب مقالات شمس تبریزی، تعبیری در مورد قرآن وجود دارد: «قرآن نامه‌ای است عاشقانه از طرف معشوق به عاشقان»، ادامه داد: از این دو مقدمه می‌توان چنین برداشت کرد که خداوند متعال که گنجی پنهانی بود با این نامه عاشقانه (قرآن) خود را برای ما آشکار کرده است و شما توفیق داشتید سی روز این نامه عاشقانه را بخوانید.

فاضلی با بیان اینکه همه زمینیان یا عشق را تجربه کرده‌اند و یا خواهند کرد، افزود: در مقوله عشق، پنج حس ظاهری وجود انسان درگیر می‌شود. در خواندن این نامه عاشقانه، اولین حسی که درگیر می‌شود حس بویایی است؛ زمانی که انسان قرآن را بو می‌کشد به یاد عهد الست می‌افتد و “بله”‌ای که در آن روز گفته است.

وی با اشاره به اینکه قرآن را بدون وضو نمی‌توان در دست گرفت، تصریح کرد: پس دومین حسی که درگیر می‌شود حس بساوایی ماست که باید پاک باشد؛ پس از آن قرآن را می‌بینیم که حس بینایی ما درگیر شده است.

این استاد دانشگاه گیلان بیان داشت: تا اینجا بحث عبارات مطرح بود و پس از این پای استادان باز می‌شود که با اشارات سر و کار دارند و همچنین لطایف را می‌دانند؛ اینجاست که استاد، چشش خود از این نامه عاشقانه را با اشارات و لطایف با شما در میان می‌گذارد.

فاضلی اضافه کرد: پس از آن است که با شنیدن قرآن، برترین حس از لحاظ درک یعنی شنوایی فعال می‌شود؛ با اینکه شنوایی درصد کمتری از حس بینایی را در حواس داراست اما جای‌گیرتر و درونی‌تر می‌شود و بدین شکل تمام حواس ظاهری انسان درگیر می‌شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه این نامه معشوق به عاشق، بعضی‌ها را نفرین می‌کند که چرا یک ماه که تمام حواست با من درگیر شد اما در یازده ماه دیگر در مقایسه و مسابقه‌ای که داشتی درست عمل نکردی، تصریح کرد: این مقایسه و مسابقه می‌تواند در زمینه‌های مختلف همچون ثروت، شهرت، علم مکتبی، حیثیت، محبوبیت و… باشد و عرصه مقایسه و مسابقه نیز مشخص است؛ موتوری در انسان وجود دارد به نام “توکل” که دو نعمت «فضائل اخلاقی» و «سلامت روانی» را به انسان می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر انسان این مقایسه و مسابقه را با دیگری داشته باشد دیگر فضائل اخلاقی و سلامت روانی از دست خواهد رفت پس انسانی موفق و پیروز است و کلام معشوق با همنشینی یک ماهه با قرآن به درستی در جانش نشسته است که این مقایسه و مسابقه را با خود داشته باشد؛ همان‌گونه که در روایات نیز آمده که به کسی که دو روزش همسان باشد مؤمن نتوان گفت، باید امروز و دیروزت را با هم مقایسه کنی و ببینی به جلو رفتی‌ای یا خدای ناخواسته غیر این است.

فاضلی در پایان بیان داشت: امیدوارم به حق این نامه عاشقانه که در برابر ماست همه ما عاشقانه به آن بنگریم و خداوند ما را با دلبستگی به قرآن بمیراند و تمام حرکات ما در زندگی نیز مبتنی بر آن باشد.

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از دو جلد کتاب خاطرات و زندگینامه شهدا «آیت‌الله صادق احسانبخش» و «حجت‌الاسلام میرصادق حبیب‌زاده» از نوسینده این آثار «محمدرضا بینش برهمند» تقدیر به عمل آمد و در ادامه جزء سی‌ام مصحف شریف توسط قاریان این محفل نورانی تلاوت شد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=1572

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: