عملیات ریل گذاری مسیر رشت به منطقه آزاد انزلی آغاز شد

دکتر نوبخت:

اتصال بندر کاسپین به شبکه ریل سراسری باعث افزایش مبادلات کالایی در سطح بین المللی می شود

با حضور دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، دکتر محمد ولی روزبهان رییس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان، دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان،مهندس خیرالله خادمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل عملیات ریل گذاری مسیر رشت به مجمتع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دکتر محمدباقر نوبخت با بیان اینکه تکمیل شبکه‌های ریلی در استان‌هایی که از آن محروم بودند در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در حال انجام است، اظهار داشت: در میان پروژه های در حال احداث، تکمیل خط ریل کریدور شمال جنوب یکی از اولویت‌های بسیار مهم است چراکه با اتصال خط ریل سراسری به منطقه آزاد انزلی،در واقع شاهد اتصال خط آهن خلیج فارس به دریای خزر خواهیم بود که علاوه بر تمام کشورهای حاشیه خزر، زمینه دسترسی آسان کشور چین به خلیج فارس را فرآهم می شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد؛ اهمیت اتصال بندر کاسپین به راه آهن سراسری به ورود قطار به بندر کاسپین و پس از آن بندر انزلی و آستارا است تا در نتیجه کالاهای کشورهای حاشیه خزر به این بندر منتقل و از بندر کاسپین به سایر نقاط کشور ارسال گردد، موضوعی که عمران و آبادانی،رونق اقتصادی و افزایش اشتغال گیلان را بهمراه خواهد داشت.
معاون رییس جمهور با اشاره به تأمین اعتبار ریل گذاری این مسیر ریلی، تصریح کرد کرد که با تکمیل قطعه نهایی رشت به بندر کاسپین، تا پایان سال جاری مسیر ریلی خلیج فارس به دریای خزر کامل شده و صدای سوت قطار در بندر کاسپین شنیده می شود.
وی ضمن تبریک به ملت ایران به مناسبت توسعه خطوط ریلی کشور، افزود: با برقراری این اتصال علاوه بر اینکه شهرک هایصنعتی و واحدهای تولیدی گیلان می توانند تولیدات خود را به اقصا نقاط کشور از طریق خط ریلی انتقال دهند،بلکه با برقراری ارتباط جهانی در این مسیر،کشورهای همسایه می‌توانند از این مسیر ترانزیتی استفاده کنند، موضوعی که برای ما بسیار پراهمیت است.

بنابراین گزارش آغاز پروژه بزرگ ریل گذاری اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی تحقق یکی از وعده های دولت و مهمترین اقدام در مسیر وصل شدن بنادر جنوبی به دو بندر محدوده این منطقه یعنی مجتمع بندری کاسپین و بندر انزلی و گامی بلند در فعال سازی کریدور شمال جنوب ارزیابی می شود، مسیر ترانزیتی که با بهره برداری از آن زمینه افزایش درآمدهای ارزی،گسترش اشتغالزایی در سطح کشور و تثبیت جایگاه ژئوپولیتیک ایران در معادلات ترانزیتی آسیا و اروپا پدید خواهد آمد.
پروژه راه آهن رشت از پیربازار رشت به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به طول ٣٧ کیلومتر است که حداکثر سرعت طراحی شده برای قطارهای مسافری ١۶٠ کیلومتر و برای قطارهای باری ١٢٠ کیلومتر بر ساعت می باشد و هم اکنون عملیات زیر سازی این پروژه انجام شده است.
گفتنی است دکتر نوبخت با همراهی نمایندگان شهرستان های رشت و انزلی و مسؤلین استانی و کشوری از بخش در حال ساخت این پروژه در محدوده منطقه آزاد انزلی که در حدود دو کیلومتر می باشد نیز بازدید به عمل آورد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=13103

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: