طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه گیلان برگزار می شود

باز باران خبر/ مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان گفت:طرح ضیافت الهی با هدف انس با معارف قرآن کریم و ارتقاء فضای معنوی جامعه و ترویج فرهنگ دعا و مناجات از ۲۵ فروردین تا ۲۴ تاردیبهشت سال جاری برگزار می شود.

به گزارش باز باران خبر؛ حجت الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان با اشاره به اجرای طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان در گیلان اظهار کرد: با توجه به ضرورت بهره مندی حداکثری از ظرفیت های موجود در آستان های مقدس امامزادگان، طرح ضیافت الهی با هدف انس با معارف قرآن کریم و ارتقاء فضای معنوی جامعه و ترویج فرهنگ دعا و مناجات برگزار می شود.

وی گفت: باتوجه به شرایط ویژه در کشور به واسطه شیوع موج چهارم بیماری کرونا و تغییر روزانه رنگ بندی شهرستان ها، طرح ضیافت الهی بر اساس رنگ بندی شهرها و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان اظهار داشت: زمان اجرای طرح ضیافت الهی از ۲۵ فروردین تا ۲۴ تاردیبهشت سال جاری است.

وی گفت: ۸۸ بقعه متبرکه گیلان آمادگی برگزاری برنامه های طرح ضیافت الهی را دارند که این تعداد در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی به ۳۰ بقعه متبرکه کاهش می یابد.

حجت الاسلام علیزاده با بیان اینکه طبق اطلاعیه ستاد مرکزی مبارزه با کرونا برگزاری مراسم مذهبی در شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می باشد، گفت: اما درب ها و صحن های امامزادگان به روی عموم گشوده بوده و امکان حضور زائران با رعایت موازین بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و به همراه داشتن ماسک و دستکش در فضاهای روباز بقاع متبرکه و بهره مندی از فضای معنوی آستان مقدس امامزادگان بویژه در لیالی و سحرهای ماه مبارک رمضان وجود خواهد داشت.

وی یادآور شد: در صورت تغییر رنگ هر یک از شهرها در میانه ماه مبارک، اجرای برنامه ها بر اساس وضعیت جدید تغییر خواهد نمود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان تاکید کرد: در صورت عدم امکان اجرای برگزاری مراسم مذهبی به دلیل شیوع کرونا فعالیت مراکز افق بقاع متبرکه تعطیل نشده و به سمت کمک های اجتماعی جهت دهی می شود.

وی اضافه کرد: در ماه رمضان امسال در قالب اجرای طرح ضیافت الهی، ضیافت همدلی با هدف استفاده از ظرفیت خیرین و بقاع متبرکه، مراکز افق بسته های معیشتی تهیه و بین نیازمندن توزیع می کنند.

حجت الاسلام علیزاده اذعان داشت: نظافت و ضدعفونی نمودن ضریح، شبستان، قفسه‌های قرآن، مفاتیح، رحل و جامهری‌ها، صحن، محوطه بقاع متبرکه مجری طرح همه روزه توسط خدام افتخاری صورت گیرد.

وی گفت: در شهرهای آبی و زرد در صورت مساعد بودن وضعیت آب و هوا کلیه برنامه ها اعم از نمازهای جماعت، مراسم مذهبی و جلسات قرآنی در فضای صحن بقاع متبرکه اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان اظهار کرد: پخش تلاوت قرآن اذان گاهی و ادعیه، مناجات سحرگاهی از ماذنه¬های مساجد و بقاع متبرکه با رعایت حال همسایگان در بقاع متبرکه و آستان امامزادان انجام می شود.

وی اذعان داشت: با توجه به عدم امکان برگزاری مراسم با حضور جمعیت برنامه¬های مذهبی به صورت زنده یا تولیدی با استفاده از سخنرانان، مفسرین، قاریان و مداحان برجسته تولید شده و با هماهنگی لازم از شبکه های ملی و استانی و فضای مجازی پخش گردد.

علیزاده گفت: ۳۰ مبلغ اعزامی و ۵۰ مبلغ بومی در اجرای طرح ضیافت الهی با اوقاف گیلان همکاری می کنند.

وی درخصوص برنامه¬های قرآنی ضیافت الهی، به اجرای برنامه ترتیل¬خوانی و جزءخوانی در آستان سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه اشاره کرد و گفت: این مراسم با حضور قاریان ممتاز گیلانی و بدون حضور مستمع برگزار و از شبکه استانی باران به صورت زنده پخش می شود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان از برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم با حضور اساتید مطرح این حوزه خبر داد و افزود: در شهرستان¬هایی که بدلیل شرایط خاص کرونایی، امکان حضور جمعیت فراهم نیست، جلسه تفسیر قرآن ضبط و از صدا و سیمای استان و فضای مجازی پخش می شود.

وی گفت: برگزاری مسابقات متنوع معارفی قرآن کریم از جمله مسابقات پیامکی، مسابقه حفظ موضوعی آیات، مسابقه عکاسی با موضوع قرآن و خانواده، مسابقه نقاشی قرآنی برای کودکان و نوجوانان و در طرح ضیافت الهی تدارک دیده شده است.

حجت الاسلام علیزاده، پویش مردمی ختم صلوات و ختم قرآن به یاد امام، شهدا و اموات از دیگر برنامه های طرح ضیافت الهی برشمرد و گفت: این طرح با نیت شفای بیماران مخصوصا بیماران کرونایی اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه گیلان اعلام کرد: طرح سفره¬های افطاری ساده در مساجد و بقاع متبرکه مانند سال گذشته به صورت بیرون بر انجام شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=19315

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: