طبیب فرهنگ گیلان در کنار سردار جنگل آرام گرفت

دکتر محمد علی فائق طبیب فرهنگ گیلان در سن ۹۵ سالگی بدرود حیات گفت و امروز دوشنبه با مشایعت جمعی از اندیشمندان ، مفاخر و مدیران تا سلیماندارب رشت بدرقه و در کنار مزار سردار جنگل آرام گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت به اهالی اندیشه برای فقدان این فرهیخته گیلانی بیان کرد: در آوردگاه حق و باطل، بار دیگر روایتگری صادق از این عرصه آسمانی شد و اینک نامی نیک و سرمایه‌های بسیار انسانی و فرهنگی از وی به‌جای ماند.

فیروز فاضلی اظهار داشت:خبر ناگوار درگذشت دکتر «محمدعلی فائق» کام فعالان عرصه فرهنگ، به ویژه اهالی رسانه استان را تلخ کرد؛فرهیخته‌ای تأثیرگذار که عمری در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به هموطنان خود تلاش نمود؛ اندیشمندی فاضل که سال‌ها باید بگذرد تا همانندی چون او به منصه ظهور برسد.

محمدعلی فائق طبیب ۹۵ ساله گیلانی اگرچه از سال ۱۳۳۴ به لباس سفید و بی غبار طبابت مزین شد اما هیچ گاه در دفاع از حقوق مسلم انسانی بی غلیان نبود و هماره در دفاع از فرهنگ سرزمین خویش بی تاب و پر التهاب بوده است.

زنده یاد دکتر محمد علی فائق در زمستان ۹۷ میزبان ایرنا گیلان شد… در اینجا بخوانید
دکتر محمد علی فائق زاده تیرماه ۱۳۰۳ خورشیدی در کوچه حاجی یعقوب واقع درمحله کهن صیقلان رشت زاده شد و کنیه اش را به سبب میلادش در عید قربان ‘ حاج فخر الدین ‘ نهادند ؛ رفتن به مکتبخانه و آموختن را از همان محلی آغاز کرد که به تاکید وی، سنگ فرشش به هیبت فرشی شهری ، نظیر نداشت و به محض پدیدار شدن اندک خرابی در تار و پود سنگینش ، نیروی ترمیم شهرداری وقت حاضر بود .
دکتر فائق  پس از گذر سالیان طبابت – که به گفته ادیبان این سرزمین نه تنها هیچ گاه چشم بر جیب و دست کسی ندوخت بلکه همه وقت خویش را وقف مردم بی بضاعت کرد – همچنان با فصلنامه ای ۷۰ ساله و انجمن فرهنگی ۲۵ ساله با قامتی برای علم و انسانیت خم کرده، با عصایی چوبین و شکوهی برآمده از سال ها درست کوشی و پیوسته کوشی همگام با مفاخر استان، عضو ثابت محافل فرهنگی گیلان بود.
کتابخانه شخصی دکتر فائق که از کتابخانه های غنی و معتبر ، از نظر موضوع، محتوا و شمارگان ارزشی بسیار دارد؛ حاصل عمری معرفت اندوزی است و مرجعی شایان توجه محققان است.
وی که موسس بنیاد فرهنگی – انجمن مهرورزان گیل با هسته اولیه جمعی از مفاخر گیلان چون دکتر حسین تائب، پروفسور محمود بهزاد، استاد فریدون نوزاد، استاد جعفر خمامی زاده، استاد سید محمد تقی میر ابوالقاسمی و مهندس احمد محامد بوده؛ جمع آوری واژگان گیلکی، مثل ها- ضرب المثل ها و تلمیحات، آداب – سنن – آئین ها – باورداشت ها، بررسی احوال رجال و مشاهیر گیلان، بررسی اوضاع اجتماعی – اقتصادی – تاریخی شهرستان های گیلان، چاپ و نشر آثار مربوط به گیلان و … را پی گرفت .

یادش بر بلندای فرهنگ این سرزمین ماناست.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3662

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: