شیخان در فضای پر از دود دخانیات کشور به هدف زد

باز باران خبر/ اگر ۱۸ آذر ۱۴۰۰، انتخاب محمد شیخان به عنوان مدیرعامل شرکت دخانیات ایران فقط تهدیدی برای مافیای دخانیات کشور محسوب می شد امروز اما با حضورش در مجلس و ارایه گزارش مفصلی از وضعیت اسفناک و پر از دود دخانیات به کمیسیون اجتماعی، سیلی محکمی به آنها زد.

به گزارش باز باران خبر؛ شیخان همانقدر که انتخابش به عنوان جوان اول دولت احمدی نژاد، در دولت انقلابی پرحاشیه بود، ادامه فعالیتش نیز پرچالش و پر از تنش شد. البته مردان انقلابی دولت احمدی نژاد در کابینه رییسی کم نیستند، اما برخی ها انتظار داشتند شیخان نیز از صحنه گردانی بازی های سیاسی حذف شود، اما خط بطلان بر نام این جوان با بصیرت ولایی که بر خواسته از خانواده معزز شهدا و فرزند جانباز است، کار آسانی نبود.

◀️ او مدیرعامل دخانیات کشور شد و از همان روز نخست بنای کارش را بر مبنای مبارزه با فساد و رانت در این حیات خلوت دولت های پیشین گذاشت. شیخان در روز معارفه گفته بود: “قرارداد‌هایی که در زمان اصلاحات در خصوص دخانیات کشور امضا شد ننگین‌تر از قرارداد ترکمنچای بود چرا که این صنعت و تولید را با بحران مواجه کرد”

◀️ وی که اصالتی گیلانی دارد در اولین سفر استانی خود به رشت آمد و در مراسم تودیع و معارفه مدیر انقلابی مجتمع دخانیات گیلان باز تاکید کرد: در دولت گذشته رد پای چهار عضو کابینه در فساد دخانیات کاملا مشهود است و وقتی این موضوع را بررسی  می کنیم، می بینیم در سه حلقه تأمین، فروش و سرمایه گذاری این فساد وجود داشته است و حجم فساد آنقدر بالا بوده که حتی با آب دریا کاسپین هم نمی‌توان آن را پاک کرد.

◀️ مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران به وادادگی در صنعت دخانیات در دولت گذشته اشاره کرد و گفت: وقتی در استان گیلان ظرفیت های خوبی برای پرایمری توتون و خرمن وجود دارد و سرمایه گذاری بسیار خوبی در این بخش اتفاق افتاده است اما متاسفانه در دولت گذشته به شرکت‌های خارجی مجوز راه اندازی خط پرایمری توتون و خرمن در داخل به آنها داده شد و حتی بالاترین مقام رسمی کشور یعنی رئیس جمهور برای افتتاحیه این مساله حضور می‌یابد.

◀️ اظهارات گاه و بی گاه شیخان ادامه داشت تا اینکه ۲۹ فروردین ماه سال جاری جهت ارایه گزارش عملکرد سه ماهه خود به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دعوت شد و اینجا دقیقا همانجایی است که این مدیرعامل جوان شلیک نهایی را بر قلب مافیای دخانیات کشور انجام می دهد.

◀️ وی در این جلسه به تلاشهای مشکوک در امور این شرکت از کاهش سطح کشت توتون و تنباکو تا حضور کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی در بازار ایران اشاره کرد و با طرح هفت سئوال مهم و حیاتی ضمن برملا کردن مسائل پشت پرده مافیا، از نمایندگان مردم در مجلس در این مبارزه یاری خواست. او پرسید:

۱ -چرا شرکت دخانیات ایران که در گذشته سهم ۸۰ درصدی از بازار مصرف داخل را داشته، امروز به حدود ۱۰ درصد بازار رسیده است؟

۲ -چرا سطح زیر کشت توتون از ۹ هزار هکتار به هزار هکتار تقلیل یافته است و چه کسانی به معیشت و اقتصاد کشاورزان آسیب زدند و منافع واردات توتون به جیب چه کسانی رفته است؟!

۳ -چه کسانی در قالب طرح فریب در دهه ۸۰ پای کمپانی های چند ملیتی را به کشور باز کردند؟ و چرا امروز بیش از ۷۵ درصد از سهم بازار داخلی متعلق به کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی می باشد؟

۴ -چرا قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و مالیات بر ارزش افزوده، در راستای منافع شرکت های چند ملیتی تنظیم شده است؟

۵ -چرا شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی علی رغم سود سرشار از بازار داخلی ایران، هیچ تعهدی نسبت به بهداشت، اشتغال، توسعه کشت، ورزش و مسئولیت اجتماعی ندارند و صرفا نگاهی سود انگارانه به بازار مصرف ایران داشته و عایدات آنها از کشور خارج می شود؟

۶ -چرا پس از شکل گیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، تولید داخل و تنها شرکت ملی ایران، آسیب دیده و شرایط به نفع شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی رقم خورده است؟

۷ -چرا در دولت گذشته، شخص رئیس جمهور، خط پرایمری توتون شرکت آمریکایی- ژاپنی را افتتاح می کند و به این شرکت ها در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور، ارز دولتی اختصاص داده است؟!

◀️ اما بیش از این سئوالات، این رقم بدهی و زیان شرکت بود که نظرها را به خود جلب کرد؛ شیخان ضمن اشاره به زیان انباشته و عملکردی شرکت در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به مبلغ هزار و ۶۸ میلیارد تومان؛ به بدهی های ارزی و ریالی سنواتی به میزان سه هزار و ۶۶ میلیارد تومان و بدهی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی مالیات ارزش افزوده و البته زیان انباشته ۴۰ میلیارد تومانی شرکت ایده آل دخان، اشاره کرده و گفت: بودجه مصوب در بخش درآمدها در ۹ ماهه سال گذشته نیز انحرافی ۴۵ درصدی داشته است.

◀️ این اظهارات دقیق مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران به قلب رانت و فساد – که اتفاقا مورد حمایت و تفقد رئیس و سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز قرار گرفت – به مذاق برخی ها خوش نیامد و یکی از نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی اولین واکنش را خیلی زود به اظهارات مدیرعامل گیلانی دخانیات داشت.

◀️ این نماینده مجلس که از قضا عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد شرکت دخانیات کشور نیز هست بدون اینکه عملکرد فنی مدیرعامل دخانیات مطلع باشد، مدام بر مسائل غیر مرتبط تاکید می کند و می گوید: فردی که در یکی از شرکت های مهم کشوری مسئولیت دارد اخیرا با انگیزه انتخاباتی و سیاسی حدود ۶۰ نفر از منطقه ای خاص در غرب گیلان را در مجتمع دخانیات گیلان بکار گیری کرده است.

◀️ اظهارات این نماینده مجلس در حالی مطرح می شود که خط تولید مجتمع دخانیات گیلان در دولت روحانی در سال ۹۹ توسط کمپانی آمریکایی – ژاپنی مصادره و از استان خارج شده و این نماینده در سکوت مطلق بود!؟

◀️ و متأسفانه باز هم در دولت قبل با توجه به وجود بزرگترین خط پرایمری توتون در گیلان به عنوان قطب خاورمیانه توسط وادادگان دولت قبلی، علی رغم مغایرت با مقررات قانونی کشور مجوز تأسیس خط پرایمری به کمپانی آمریکایی – انگلیسی و ژاپنی داده شد و سکوت این نماینده در چنین وضعیتی نیز جای سوال داشته و دارد و مشکوک به نظر می رسد!؟

◀️ اظهارات این فرد در حالی مطرح می شود که خودش به عنوان نماینده مجلس در برخی سازمانهای استان گیلان به مراتب اگر بیشتر از ۶۰ نفر از ملازمین خود را بکارگیری نکرده است یقینا کمتر هم نبوده است.

◀️ اما شیخان که بدور از هیاهو و جنجال آفرینی های سیاسی مشغول کار و خدمت است، در پاسخ به این ناجوانمردی ها نوشت: ” سیلی محکم امروز ما به مافیای #دخانیات در جمع نمایندگان انقلابی و حمایت قاطع رئیس کمیسیون اجتماعی ازمواضع ضد فساد به مذاق پادوی #مافیا خوش نیامده و با سابقه #نفاق ضمن دروغ پراکنی، #کوچکی خود را برای شرکت های آمریکایی و انگلیسی اثبات که از چشم تیز بین نهادهای امنیتی دور نمی ماند “

◀️ اگرچه مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران مستقیم نامی از این نماینده گیلانی نبرد اما کیست که نداند خطاب این عبارات و کنایه چه کسی است؟

◀️ در هر صورت اگر بدانید آمار رسمی مصرف سیگار در بازار ۷۵ میلیارد نخ و آمار غیر رسمی آن نیز حدود ۱۰۰ میلیارد نخ هست و توان تولید داخل نیز فقط ۵۵ میلیارد نخ می باشد یقینا به سود سرشار قاچاق این کالا و علت تشکیل و نفوذ مافیا در عمق شرکت دخانیات ایران پی خواهید برد، مافیایی که امروز با حضور مدیرعامل شرکت دخانیات در مجلس سیلی سختی خورده است.

🌑 در خاتمه بازخوانی فرمایشات رهبری معظم در سخنان اولین روز سال ۸۸ و در صحن مقدس امام رضا (ع)، در مبارزه با مفاسد اقتصادی حائز اهمیت است: “مبارزه‌ی با فساد، کار دشواری است؛ کاری است که انسان، مخالف پیدا میکند. شایعه درست میکنند، دروغ میگویند و آن کسی که در این میدان جلوتر از دیگران حرکت کند، بیشتر از همه مورد تهاجم قرار میگیرد” (۱۳۸۸/۱/۱)

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=23689

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: