شفاف سازی و اطلاع رسانی محور اصلی در زراعت و برداشت چوب از جنگل های دست کاشت است

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت : شفاف سازی و اطلاع رسانی محور اصلی زراعت و برداشت چوب از اراضی دست کاشت است و باید نسبت به برداشت چوب از اراضی دست کاشت و جنگل های طبیعی برای مردم آگاهی سازی شود.
به گزارش باز باران خبر؛ دکتر یونس رنجکش در کمیته فنی ستاد زراعت چوب با محوریت برنامه ریزی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی افکار عمومی افزود : زراعت و برداشت چوب از عرصه های دست کاشت ملی و مستثنیات از جمله سیاست هایی است که دولت در راستای حمایت از صنایع وابسته به چوب در دستور کار دارد.
وی اظهار کرد : برای اجرایی شدن این سیاست که نقش مهم و محوری در حفاظت و صیانت از جنگل های طبیعی کشور و استان گیلان دارد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی بسیار حائز اهمیت بوده و باید در اولویت برنامه ریزی دستگاههای اجرایی مسوول قرار گیرد.
وی یاد آور شد : بر اساس برنامه ششم توسعه بیش از شش هزار هکتار از عرصه های ملی در استان گیلان برای زراعت چوب اختصاص یافت که بر اساس فراخوان عمومی باید به متقاضیان اجاره داده شود که مقدمات اجاره در سطح حدود یک هزار و ۸۰۰هکتار آن هم اکنون اجرایی شده است.
وی گفت : در این اراضی درختان دست کاشتی که با هدف تامین چوب صنایع وابسته از حدود سه دهه پیش زراعت شده است وجود دارد که بر اساس ضوابط اداره کل منابع طبیعی باید برداشت و دوباره به زراعت چوب اختصاص یابد.
به گفته مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان سالانه بیش از ۱۰میلیون متر مکعب چوب برای صنایع سلولزی و وابسته به این صنعت نیاز است که حدود نیمی از آنها در داخل استان گیلان با توجه به صنایع سلولزی بزرگ تولید نئوپان و ام دی اف و پالت سازی ها و صنایع مبل سازی و سایر مشاغل مصرف می شود.
وی یاد آور شد ؛ کمتر از یک میلیون متر مکعب از این میزان مصرف در استان گیلان از طریق زراعت چوب تامین و مابقی از سایر استان ها و واردات چوب از کشورهای مختلف تامین می شود.
رنجکش افزود : زراعت چوب سیاستی جدی و منطقی در مسیر تامین نیازمندی های کشور و استان است که اکنون در گیلان به جد پیگیری و برنامه ریزی شده است اما نیازمند عزمی ملی و فرا گیر در بین زارعین و صاحبان زمین و منابع طبیعی و دستگاههای اجرایی و نظارتی است.
وی گفت : با اجرای برنامه های آموزشی و تبلیغی و استفاده از سازمان های مردم نهاد و سایر دستگاههای تبلیغی محلی و ملی و حتی تریبون های نماز جمعه استان باید این کار مهم که نقش ارزشمندی در اقتصاد گیلان و اشتغال آن دارد تبیین شود.
رنجکش ادامه داد : منابع طبیعی باید با تبیین تخصصی زراعت چوب و ارزش های افزوده اقتصاد ان زمینه های توسعه زراعت را گسترش دهد.
وی تقویت و مشارکت جویی جامعه هدف بومی و توجه به نیازهای محلی با انگیزه ایجاد اشتیاق در کشاورزان را به عنوان یک ضرورت در تبیین زراعت چوب بیان کرد.
وی ادامه داد : در این جلسه بر استفاده از روش های مختلف اطلاع رسانی و بهره مندی از فضای اعتماد سازی با آگاهی بخشی به جامعه و شفافیت در عمل در زراعت چوب تاکید شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=13745

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: