شایسته سالاری را در انتخابات از یاد نبریم!

هرچه به زمان برگزاری انتخابات مجلس دوره یازدهم نزدیک می‌شویم، گمانه‌زنی‌ها درباره‌ حضور مردم در پای صندوقهای رای بیشتر می شود. اینکه کدام شخصیت سیاسی در زندگی شخصی و کاری خود موفق بوده ویژگی‌هایی است که یک نماینده مجلس  چه زمانی که از مردم رای اعتماد لازم را بدست آورده و راهی بهارستان شده و چه حالا که پا در عرصه بازیگری سیاسی گذاشته حائز اهمیت است.

خوشبختانه تجربه انتخابات سالهای گذشته ، بلوغ سیاسی جامعه را چند گام پیش برده است. وقتی اکثریت مردم با شعور سیاسی بالا به جای اینکه به دنبال کاندیدای حداکثری خود باشند، ترجیح می دهند  به سوی گزینه‌ عملی‌تر بروند و یک انتخاب سیاسی درست انجام دهند؛ شاید این دوره با دوره های قبل فرق داشته باشد؛ شاید این بار واقعا شایسته سالاری صورت پذیرد و انتخاب طایفه ای و زدو بندسیاسی در کار نباشد.اگرچه کاندیداها ی که به بهارستان رفتند از دل همان صاحبان رای بیرون آمده‌اند و مثل هر انسانی می‌توانند ضعف‌هایی داشته باشند. البته این تبصره به معنای نادیده گرفتن ویژگی‌های مهم نمایندگی به بهانه واقع‌بینی نیست. یک سری از ویژگی‌ها شرط لازم برای رقم زدن صلاحیت کاندیداهاست. بی‌تردید صداقت، پیگیری  و وفای به عهد ،  اصلی‌ترین ویژگی کاندیدای اصلح باید باشد و اساساً انتخاب یک کاندیدا بدون اطمینان از صداقت‌اش، صددرصد اشتباه است، چراکه صداقت سنگ بنای اعتبار رفتار و کردار هرفرد است.

این روزها در حال وهوای برفی از هر معبری که رد می شوید پُراز بروشور و پوسترهای تبلیغاتی است که گاهی شهرداری برای حمایت از نماینده خود آنها را وجین می کند اما اگر فرصت کردید و مروری داشتید خواهید خواندکه پُراز کلمات فریبنده با جمله بندهای فاخر قجری قشنگ و وعده‌های بزرگ اما دروغین است.

نماینده ای که می گوید شورای شهر را ابطال می کنم، آیا برنامه ای دارد ؟ آنچه در فضای انتخابات زیاد شنیده می‌شود، ‌شعار است نه برنامه! متاسفانه اکثر برنامه‌هایی هم که کاندیداها مطرح می‌کنند در سطح یک شعار باقی مانده است. مبارزه با فساد و تبیض! آیا یک نماینده در کار قوه قضایی می تواند دخالت کند! بنابراین مقصود از برنامه، طرح‌هایی است که قابلیت اجرایی داشته و با قوانین بالادستی و حتی پایین دستی تناقض ماهوی نداشته باشند.

متاسفانه این نوع نمایش‌ها به واسطه مشکلات مردم این روزها خریداران زیادی دارد. نماینده مجلس باید سابقه‌ای روشن داشته باشد.این روزها دردنیای مجازی از کاندیدایی که همه می دانند برای این شهر و استان زحمت کشیده هجمه می کنند اگر چه معتقداٌ او کار زیادکرده ، ولی  برای بستگان خود ؛ اما به جرات می توان گفت  او برای قشر زحمت کش کارگری زحمات زیادی کشیده و او شاید تنها پرچمداری بوده که یک تنه نگذاشت کشتی کارخانجات بزرگ به گل نشیند و ختم کلام اینکه شاید شما نام جرجیس را بارها در ضرب المثل ها شنیده باشید.

جرجیس نام پیغمبری است  اهل فلسطین که پس از حضرت عیسی بن مریم به پیغمبری مبعوث گردیده است. اما جرجیس را چرا ضرب المثل قرار داده اند از آن جهت است که در میان چند هزار پیامبر مرسل و غیرمرسل که برای هدایت و ارشاد افراد بشر مبعوث گردیده اند گویا تنها جرجیس پیغمبر صورتی مجدر و نازیبا داشت.

با توجه به این علائم ، اگر کسی در میان خواسته های گوناگون خود به انتخاب نامطلوبی مادون سایر خواسته ها مبادرت ورزد به مثابۀ مومنی است که در میان یک صد و بیست و چهار هزار پیغمبر به انتخاب جرجیس اقدام کند و او را به رسالت برگزیند. پس در انتخاب خود شایسته سالاری را ازیاد نبریم و انتخابی کنیم که گیلان و گیلانی به خود ببالند.

مجید مصطفوی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=7753

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: