یادداشت/یاسر دقیقی

سراوان؛ وعده هایی که به جایی نرسیده!

 

جنگل سراوان با درختانی سر به فلک کشیده و تنوع پوشش گیاهی از مناطق زیبا و دیدنی گیلان است که می توانست با مدیریت صحیح به یکی از مناطق بکر گردشگری استان تبدیل شود که متاسفانه به دلیل نابخردی و بی تدبیری برخی مسئولان وقت در دهه ۶۰ به عنوان محلی برای تخلیه زباله شده و طی این مدت بیش از یک میلیون تن زباله به ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر در این منطقه منتقل و  هم اکنون تبدیل به مشکل زیست محیطی بزرگ و مزمنی شده که حل آن به عزم جدی و بزرگی نیاز دارد که متاسفانه در این راستا خواسته های مردم منطقه برای حل و رفع این معضل  که به  یک بحران زیست محیطی بدل شده تاکنون محقق نشده است!
استان گیلان را به طبیعت سرسبز، آب و هوای خوش و دل انگیز و جنگل‌های هیرکانی و چشم نوازش می‌شناسند؛ طبیعتی که توأم با مهمان نوازی گیلانی‌ها برای گردشگران و مسافران یک خاطره خوش و به یادماندنی را رقم می‌زند. اما در سال‌های اخیر به علت کوتاهی ۴ دهه‌ای مسئولان در بخش پسماند، زباله سراوان رشت به یک ابر چالش غمبار برای استان و حتی کشور تبدیل شده است.
پسماند و انباشت زباله در منطقه سراوان رشت از سالیان گذشته همواره به عنوان مهمترین مشکلات این استان مطرح بوده و طی حدود ۲ دهه اخیر مورد بی مهری مسوولان ملی و استانی نیز قرار گرفته و اقدام موثری که بتواند از درد و رنج مردم این منطقه بکاهد تاکنون انجام نگرفته است.
اما فقط سخن گفتن پیرامون این بحران کافی نیست و لازم است این موضوع در سطح ملی بررسی شود. آلوده شدن آب‌های زیرزمینی گیلان، بحرانی برای کشاورزی این خطه سرسبز محسوب می شود اما این موضوع تنها به مسئله آب ختم نمی‌شود؛ بوی تعفن ، هجوم مگس ها، تخریب جنگل، آلوده شدن محیط زیست، آلوده شدن دامها، آسیب های جسمی و روانی و بروز بیماریهای پوستی و… برای مردمی که حول این پدیده زندگی می‌کنند، بخش کوچکی از دغدغه‌هایی است که نباید از کنار آن به راحتی عبور کرد.
اما به راستی برای حل این مشکل چه باید کرد؟ آیا وقت آن نرسیده که فکری اساسی براساس روش‌هایی که در دنیا اجرا می گردد در سراوان نیز اجرا شود در سراسر دنیا یک سری از روش ها برای دفن پسماند تولیدی به وسیله انسان انجام می شود؛ این روش ها روز به روز متنوع تر می شوند و از روش هایی که باعث می شوند، آسیب کمتری به محیط زیست وارد گردد، به طور معمول بیشتر استفاده می شود. از جمله این روش عبارتند از: ۱-  آموزش همگانی در جهت کاهش تولید زباله در منازل
۲- دفن زباله ها ۳- کمپوست سازی با استفاده از زباله های فاسد شدنی
۴- تبدیل کردن پسماند تولید شده با انرژی یا سوزاندن زباله در دستگاه های زباله سوز و تولید انرژی از آنها و…
این چند روش را اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می دهند، ولی کشورهایی با درآمد بالا و وضعیت اقتصادی عالی از روش های دفن اصولی و همچنین تولید انرژی از سوزاندن زباله ها استفاده می کنند. اگرچه کشورهای درحال توسعه از دفن های غیر اصولی برای پاک سازی زباله ها استفاده می کنند ولی کشورهایی با درآمد متوسط اغلب از مراکز دفن کنترل شده برای دفن پسماندها استفاده می کنند.
با توجه به اینکه دفن پسماند در زمین یک تهدید بزرگ برای آلودگی آب و خاک، محیط زیست، گیاهان و جانداران گرمایش زمین و مهمتر از همه سلامت انسان است.
روی این اصل توجه به روش های نوین در مدیریت پسماند می تواند بسیاری از مشکلات را در این زمینه حل نماید. از جمله این روش ها که در متن بالا به آنها اشاره کردیم، عبارتند از: تفکیک پسماند در مبدا، کاهش حجم پسماند با استفاده از روش های مختلف و غیره.
ضمن اینکه در میان این روش ها، مهمترین روش توجه به کاهش زباله ها در منزل بوده که مستلزم آموزش به خانواده‌ها و ایجاد مشوق های لازم در این خصوص است.
به هر حال رفع معضل ۴۰ساله پسماند «سراوان» و نابودی کوه زباله در دل جنگل‌های گیلان نیازمند اقدامات علمی و تخصصی است؛ موضوعی که به‌رغم داشتن دستور مسئولان عالی کشور، همچنان اندر خم وعده‌هاست!
زباله سراوان رشت که حاصل ۴۰سال بی تدبیری، کوتاهی‌ها و سهل انگاری‌های مدیریتی به یک کوه صد متری بدل شده و روزانه ۲۰لیتر در ثانیه شیرابه روانه رودخانه ها و سفره‌های آب زیر زمینی می‌کند، امروز به یک دغدغه ملی باید درآید  و مسئولان کشوری رفع این معضل را در جهت رفع مساله پسماند کشور بدانند.
حل معضل پسماند سراوان رشت با آغاز کار دولت سیزدهم به صورت ویژه پیگیری شده تا جایی که در سفر استانی حجت الاسلام رئیسی به گیلان به عنوان یکی از مهم‌ترین مصوبات سفر مطرح شد ولی باید منتطر بود و دید تا چه اندازه این وعده ها در این دولت محقق می شود و یا اینکه مثل دولت های قبل لاینحل باقی می ماند؟!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=32939

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: