«سامانه جامع زبان فارسی» راه اندازی می‌شود

بازباران خبر/شالویی با اشاره به دستور وزیر فرهنگ به عنوان رئیس شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی برای راه اندازی «سامانه جامع زبان فارسی» گفت: با توجه به تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه اندازی این سامانه به‌صورت جدی پیگیری می‌شود.

به گزارش دانشجو، چهاردهمین نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی صبح روز دوشنبه ۲۳ خرداد با حضور محمود شالویی مشاور و دستیار وزیر فرهنگ و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات وزارت فرهنگ برگزار شد.محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ در این جلسه به نامه‌نگاری‌های متعدد وزارت فرهنگ با سایر ارگان‌ها درباره اهتمام نسبت به پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و با تاکید براینکه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی پیشینه سه ساله دارد، تاکید کرد: باید به قوانین مربوط به زبان فارسی عمل کنیم و دستگاه‌های مختلف کشور نیز باید نسبت به پاسداشت زبان فارسی احساس وظیفه کنند.

وی ادامه داد: اگر هر دستگاهی درباره زبان فارسی به وظایفی که برای آن در نظر گرفته شده است عمل کند، گام‌های رو به جلویی برای پاسداشت زبان فارسی برداشته می‌شود.

دستیار وزیر فرهنگ با بیان اینکه اجرای قانون پاسداشت زبان فارسی یک روزه محقق نخواهد شد، گفت: واژگان بیگانه سالیان متمادی وارد فرهنگ و زبان کشورمان شده است و اصلاح آن نیازمند فعالیت بلند مدت است. ما در اجرای قانون پاسداشت زبان فارسی برخورد تشویقی می‌کنیم و تاکید کرده‌ایم از امروز هرکسی فعالیت اقتصادی دارد حتما نام و نشان ایرانی انتخاب کند، اما در این زمینه یکی از دستگاه‌هایی که باید همکاری بیشتری با وزارت فرهنگ داشته باشد، سازمان ثبت اسناد است.

شالویی تصریح کرد: هیچ فردی در کشور به اندازه مقام معظم رهبری به صیانت از زبان فارسی حساسیت ندارد در حالی که ایشان معیشت و اقتصاد را نیز مهم می‎دانند و هرساله شعار اقتصادی مطرح می‌فرمایند، اما همواره بر حفظ و صیانت از زبان فارسی نیز تاکید دارند.

وی همچنین از متن تابلو‌های ورودی شهر‌ها و استفاده از کلمات غیرفارسی انتقاد کرد و گفت: موضوع جدیدی که در پیگیری زبان فارسی در صداوسیما شروع شده است جای تقدیر دارد و باعث شده افراد در سخنرانی‌هایشان توجه ویژه به زبان فارسی داشته باشند و از آن حمایت می‌کنیم. هر فردی نسبت به هویت، غیرت داشته باشد باید درباره زبان فارسی نیز حساس باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=25198

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: