رونمایی از تمبر یادبود نمایشگاه «گیلان، قلمروی سبزآبی ایران»

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان، با بیان اینکه در نمایشگاه «گیلان، قلمروی سبرآبی ایران» تعداد ۵۰ برگ سند خط و تمبرهای چاپ شده از مفاخر گیلان به نمایش درآمد، گفت: از سکه و تمبر یادبود این نمایشگاه رونمایی شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا، چهارمین نمایشگاه از سلسله نمایشگاه‌های تاریخ محلی موزه کتاب و میراث مستند ایران با عنوان «گیلان، قلمروی سبزآبی ایران» ۲۲ لغایت ۳۱ تیرماه در سالن قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

ژاله حساس خواه، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان در حاشیه مراسم اختتامیه این نمایشگاه اظهار کرد: استان گیلان مهد استقامت، مقاومت و ایستادگی همیشگی در برابر ظلم و جور و یکی از مهمترین مراکز شکل گیری جنبش های تحول طلبانه در ایران است.

وی گیلان را سرزمینی سرشار از صلح، صفا و مهربانی دانست و افزود: گیلانیان همیشه تاریخ نسبت به برقراری صلح و آرامش اهتمام داشته اند.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان با بیان اینکه در نمایشگاه مذکور تعداد ۵۰ برگ سند خط، ۸۰ برگ دستخط و سربرگ از تجار و همچنین پزشکان گیلان قدیم، تمبرهای دوران نهضت جنگل، تمبرهای چاپ شده از مفاخر گیلان و عقدنامه های گیلانیان مربوط به دوره قاجار به نمایش درآمد، گفت: از سکه و تمبر یادبود این نمایشگاه رونمایی شد.

حساس خواه تصریح کرد: در کنار این آثار تذکره های اولیه گیلان قدیم، ۴۰ تابلو عکس از گیلان قدیم و جدید، ۲۵ کارت پستال از مناظر گیلان در دوره قاجار و دوران مشروطه، ۱۳ نسخه مجلد از نشریات قدیم گیلان، هفت جلد نسخه خطی ارزشمند، ۷۰ سکه مربوط به خادمین امام رضا(ع) از دوران پهلوی و قاجار و اقلامی از نهضت جنگل در معرض دید عموم قرار گرفت.

وی برگزاری نمایشگاه تاریخ محلی استان‌ها را ایده‌ای ستودنی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عنوان کرد و متذکر شد: همکاری سایر دستگاه‌های همراه و همیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان سبب شد تا بتوانیم در کنار فرهنگ بزرگ ایرانی، فرهنگ غنی گیلان را به نمایش بگذاریم.

این مسئول فرهنگی درخصوص لوگوی هفته گیلان نیز، خاطرنشان کرد: این نشان با تکیه بر برگه های شاخص گیلان از قبیل برگ برنج و چای و زیتون و… تدوین شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2843

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: