رتبه یازدهم گیلان در تولید ناخالص داخلی کشور بدون احتساب نفت و گاز

باز باران خبر/ معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به تولید ناخالص داخلی ۵۳۹ هزار میلیارد ریالی گیلان در جدیدترین گزارش حساب های منطقه ای گفت: سهم گیلان در تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری بدون احتساب فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی ۲/۶ درصد و رتبه آن یازدهم بوده است.

به گزارش باز باران خبر؛ وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار نتایج حساب های منطقه ای سال های ۹۷-۱۳۹۰ کشور و گیلان و تدوین گزارش تحلیلی آن در استان، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷، تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در کشور ۲۵,۸۳۰ هزار میلیارد ریال و در استان گیلان ۵۳۹ هزار میلیارد ریال بوده است.
وی با تصریح بر اینکه سهم استان گیلان از تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری در سال ۱۳۹۷، ۲/۱ درصد و رتبه آن سیزده بوده است،گفت: این در حالی است که در این سال سهم جمعیت استان از کشور برابر ۳/۱ درصد است.
طیفوری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این سهم در تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری بدون احتساب فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی در سال ۱۳۹۷، ۲/۶ درصد و رتبه آن یازدهم بوده است.
طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اینکه سرانه تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری استان در سال ۱۳۹۷، معادل ۲۱۱ میلیون ریال است، افزود: متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۷، برابر ۳۱۵ میلیون ریال و حدود ۱۰۴ میلیون ریال بیش‌تر از مقدار مشابه آن در استان گیلان بوده است.
وی ادامه داد: همچنین جایگاه استان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سایر استان‎ها در رتبه هجدهم قرار دارد.
طیفوری با بیان اینکه سرانه تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری بدون فعالیت «استخراج نفت خام و گاز طبیعی» استان در سال ۱۳۹۷، معادل ۲۱۰ میلیون ریال است، اذعان داشت: متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۷، برابر ۲۵۴ میلیون ریال و حدود ۴۴ میلیون ریال بیش‌تر از مقدار مشابه آن در استان گیلان بوده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در پایان تصریح کرد: جایگاه استان ازنظر سرانه تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سایر استان‎ها همچون سال گذشته در رتبه شانزدهم قرار دارد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=19864

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: